Święta Bożego Narodzenia to czas radości i rodzinnych spotkań, ale niestety choroby i nagłe dolegliwości nie respektują kalendarza. W razie problemów zdrowotnych w okresie świątecznym warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy medycznej, aby otrzymać odpowiednie wsparcie i jednocześnie nie przeciążać Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). W tym szczególnym okresie otwarte są inne, świąteczne placówki, które pomogą wam w przypadku mniej groźnych zdarzeń losowych.

Gdzie szukać pomocy w święta?

W sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia podczas świąt nie jesteśmy skazani wyłącznie na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Istnieją specjalne placówki świadczące pomoc medyczną w dni wolne od pracy, takie jak nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

Zobacz także:

  • ciężkiego, nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Warto jednak pamiętać, aby nie nadużywać opieki medycznej w święta i korzystać z niej w uzasadnionych przypadkach, aby nie obciążać systemu opieki zdrowotnej. Jeśli mamy świadomość, że doskwiera nam wyłącznie przeziębienie, nie zajmujmy miejsca w kolejce osobom bardziej potrzebującym pomocy.

W tych placówkach uzyskasz pomoc

Szpitalne Oddziały Ratunkowe są przeznaczone do udzielania pomocy w nagłych, zagrażających życiu sytuacjach. Zgłaszanie się na SOR z mniej poważnymi dolegliwościami może prowadzić do tworzenia niepotrzebnych kolejek i opóźniać pomoc dla pacjentów w stanie krytycznym. Gdzie szukać pomocy w święta? W przypadkach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, warto skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Można udać się do dowolnego punktu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy aktualnego pobytu. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego obciążenia SOR i przyczynimy się do sprawniejszego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Wspomniane placówki medyczne są otwarte w większości większych miast. Dzięki temu nawet w okresie świątecznym możemy udać się do nich w celu zasięgnięcia pomocy medycznej.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna działa nawet w Boże Narodzenie

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to przedłużenie pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Świadczenia są udzielane w dni powszednie od godziny 18:00 do 8:00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy, w tym w Boże Narodzenie. W ramach tej opieki można uzyskać pomoc w przypadkach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, które nie wymagają natychmiastowej interwencji szpitalnej.

Przykładowe sytuacje, w których warto skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, to między innymi zaostrzenie objawów chorób przewlekłych. Do placówek tych warto udać się w przypadku: nagłych bólów brzucha, silnych zatruć, skręcenia stawów, czy innych zagrażających zdrowiu urazów. Jeśli jednak wasz stan zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, nie zwlekajcie z wezwaniem karetki lub udaniem się na SOR.

W razie wątpliwości co do stanu zdrowia i potrzeby skorzystania z pomocy medycznej warto skontaktować się telefonicznie z najbliższym punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie personel medyczny udzieli wskazówek i, jeśli to konieczne, zaprosi na wizytę. Pamiętajmy, że odpowiednie korzystanie z dostępnych form opieki medycznej w okresie świątecznym przyczynia się do sprawniejszego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i zapewnia szybszą pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.