Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię popularnego leku na niedokrwistość. Decyzję tę podjął, gdy otrzymał zgłoszenie od hurtowni farmaceutycznej, którą zaniepokoiła zawartość substancji. W fiolce leku znaleziono kawałek szkła. Wzbudziło to z wiadomych względów obawę o zdrowie i życie pacjentów. Co to za lek? Które grupy osób z niego korzystały?
GIF wycofuje lek Monover
Zgłoszenie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wysłał personel apteki szpitalnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Pisarskiego w Ostrołęce. Jej pracownicy wykryli w jednej z fiolek leku Monover kawałek szkła. Sprawą zajął się Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, który potwierdził, że w fiolce faktycznie znajduje się niebezpieczny element. Co więcej, wykrył, że do ścianek fiolki przykleiły się również drobinki szkła.
Zobacz także:
GIF zamieścił komunikat, w którym przekazał szczegóły dotyczące skażonego leku:
Monover (Ferricum derisomaltosum) 100 mg Fe3+/ml
- postać: roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 5 fiolek po 5 ml,
- GTIN: 05909990775446,
- seria numer: 230504A-6,
- data ważności: 2026-05-31,
- podmiot odpowiedzialny: Pharmacosmos A/S z siedzibą w Danii
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował również, co jest prawdopodobną przyczyną wady:
W toku przeprowadzonego dochodzenia stwierdzono, że prawdopodobną przyczyną niezgodności jest stłuczona fiolka na linii napełniania, która ze względu na wielkość i kształt cząstek szkła oraz ciemnobrązowy kolor roztworu, nie została wykryta podczas późniejszej kontroli wzrokowej – czytamy w oświadczeniu GIF.
Decyzja GIF ma zostać natychmiastowo wykonana.
Czym jest lek Manover?
Manover jest lekiem w postaci roztworu. Używa się go do wstrzykiwań i infuzji. Zawiera w sobie połączenie żelaza i derizomaltozy. Stosowany jest podczas leczenia niedoboru żelaza lub niedokrwistości spowodowanej niedoborem tego pierwiastka. Preparat jest dostępny na receptę. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest m.in. nadwrażliwość na którykolwiek ze składników czy marskość wątroby.
Czym jest niedobór żelaza i czym grozi?
Ludzki organizm nie może funkcjonować prawidłowo bez tego składnika. Żelazo jest kluczowym elementem krwinek czerwonych. Dzięki niemu tlen we krwi transportowany jest do tkanek i narządów. Niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń żywieniowych – ten problem może mieć każdy z nas. Następstwem bywa anemia, objawiająca się osłabieniem, zawrotami głowy, bladością skóry i błon śluzowych. Niska zawartość żelaza w organizmie może wynikać z wielu powodów:
Podłożem zmniejszonego poziomu żelaza we krwi może być utrata krwi lub przewlekłe krwawienia – z przewodu pokarmowego lub podczas silnego krwawienia, np. w trakcie obfitych miesiączek. Niski poziom żelaza może wystąpić także w okresie dojrzewania, kiedy zapotrzebowanie organizmu na mikroelementy jest zwiększone lub w ciąży, w szczególności w drugim i trzecim trymestrze – napisał mgr farm. Piotr Gmachowski, w artykule zamieszczonym na Doz.pl.
Ekspert przyznał również, że do niedoboru pierwiastka dochodzi także z powodu zbyt małego spożycia produktów bogatych w żelazo lub z zaburzenia wchłaniania w jelitach. Pokarmy zawierające dużą ilość omawianego pierwiastka to:
- mięso,
- podroby mięsne,
- ryby (szczególnie sardynki),
- buraki,
- szczaw,
- brokuły,
- szpinak,
- por,
- zielony groszek,
- pietruszka,
- awokado,
- porzeczki czarne,
- porzeczki białe,
- suszone jabłka,
- kasze np. gryczana i jaglana.
Dobowe zapotrzebowanie na żelazo jest kwestią indywidualną i zależy od płci, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn. Kobiety ciężarne potrzebują nawet do 30 mg składnika.