Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu zioła o nazwie „Liść senesu”. Dostępne były w opakowaniach 50 g. Decyzję uargumentował tym, że w produkcie znajdują się zanieczyszczenia. W uzasadnieniu wskazał, że istnieje niezgodność w zakresie parametru „obecność pleśni, szkodników żywych i martwych oraz pozostałości po nich” może wpłynąć na bezpieczeństwo jego stosowania. 

Zioła przeczyszczające wycofane z obrotu przez GIF

GIF wycofał zioła przeczyszczające „Liść senesu” – dotyczy to tylko serii o numerze 1074, z terminem ważności do lipca 2025 roku, za które odpowiada Zakład Konfekcjonowania Ziół FLOS Elżbieta i Jan Głąb (spółka jawna). W uzasadnieniu GIF czytamy, że w wyniku ekspertyzy przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Leków wykryto w nim tworzywa sztuczne. Produkt nie spełnia wymogów, które określa dokumentacja rejestracyjna dla parametru „obecność pleśni, szkodników żywych i martwych oraz pozostałości po nich”.

Zobacz także:

Zakład Konfekcjonowania Ziół FLOS potwierdził, że produkt faktycznie jest wadliwy. Co więcej, sam rekomenduje, by wycofać wspomnianą serię z obrotu.

Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikającego z pozostawienia w obrocie przedmiotowej serii produktu leczniczego – czytamy w komunikacie GIF.

Posiadacze opakowania „Liść senesu” z serii 1074 powinni zrezygnować ze stosowania go. Wskazane jest również, by skontaktowali się z punktem zakupu, by uzyskać informacje, co zrobić z wadliwym produktem. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca ostrożność.

Czym jest senes?

Arabowie wprowadzili go do Europy w IX lub X wieku. To oni jako pierwsi poznali lecznicze właściwości senesu. W Indiach jest stosowany jako środek przeczyszczający i lek do redukowania stanów zapalnych skóry np. trądu. W Afryce z sensu produkowane są maści łagodzące oparzenia i czyraki. W lecznictwie europejskim senes stosowany jest rzadziej – np. z suszonych liści sensu tworzono elektuarium, mieszaninę substancji ziołowych z dodatkiem miodu lub konfitur.

Senes dostępny obecnie w aptekach ma postać ziół do zaparzania lub tabletek. Przeznaczone są do leczenia zaparć u dorosłych – jest to jednak środek doraźny. Podaje się go również w celu opróżnienia jelit przed badaniami diagnostycznymi i/lub operacjami chirurgicznymi.

Pod nazwą senes kryje się 260 gatunków roślin ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. W lecznictwie stosowane są dwie odmiany – senes wąskolistny i senes ostrolistny. Naturalnie występuje w Azji, Afryce, Indiach, Egipcie, Sudanie, Somalii i Nigerii o klimacie podzwrotnikowym. Ma pierzaste, złożone liście i listki w kolorze bladozielonym.

Senes nie jest dla wszystkich

Prawidłowo przyjmowany senes, pozbawiony tworzyw sztucznych, nie powinien powodować skutków ubocznych. Mimo to bardzo rzadko może wywołać świąd, pokrzywkę i wysypkę u osób nadwrażliwych. W rzadkich przypadkach liść senesu powodują także ból i dolegliwości kurczowe w jamie brzusznej, a nawet prowadzi do odwodnienia. W razie pojawienia się wymienionych skutków ubocznych koniecznie należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Sensu nie powinny przyjmować kobiety w trakcie miesiączki, ponieważ może zwiększać krwawienie, a nawet wywołać poronienie czy przedwczesny poród. Zawarte w nim sennozydy przenikają do przewodu pokarmowego i mogą wywołać przeczyszczenie, szczególnie groźne dla kobiet karmiących. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania senesu są:

  • Niewydolność nerek
  • Wiek poniżej 12. roku życia
  • Uczulenie na roślinę,
  • Owrzodzenia,
  • Stany zapalne jelit i wyrostka.

Liść senesu bywa traktowany jako środek odchudzający ze względu na właściwości przeczyszczające. Jednak stosowanie go w ten sposób nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy dana osoba nie ma zaparć, a chce jedynie stracić parę kilogramów. Przyjmowanie senesu, by schudnąć, może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Co więcej, niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek środków przeczyszczających w celu zredukowania wagi – nawet jeśli są naturalne. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do utraty cennych wartości odżywczych i spowodować choroby.