W jednym z produktów dostępnych regularnie w sieci sklepów Lidl wykryto niepokojące toksyny. Główny Inspektorat Sanitarny zlecił wycofanie ze sprzedaży kilku partii towaru. Sklep prosi klientów o natychmiastowy zwrot zakupionych artykułów.
GIS wydał ostrzeżenie
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w nowym komunikacie w sprawie żywności przekazał informację o wycofaniu ze sprzedaży kilku partii mąki żytniej. Powodem stał się przekroczony dopuszczalny poziom toksyn wytwarzany przez grzyby Aspergillus i Penicillium. Wykazano ich niekorzystny wpływ na organizm człowieka.
Zobacz także:
W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii 31492/24 mąki żytniej typ 720 chlebowej. Dodatkowe badania przeprowadzone przez producenta na próbce pochodzącej z 3 różnych partii (31485/24, 31492/24 i 31495/24) wyprodukowanych z tego samego surowca potwierdziły niezgodność - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Analiza przeprowadzona przez specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wykazała, że spożycie mąki ze skażonej partii może zagrażać zdrowiu konsumentów.
Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu - podkreśla w komunikacie GIS.
Lidl ostrzega klientów po apelu GIS
Produkt, który wywołał tak duże poruszenie, to mąka żytnia typ 720 chlebowa marki Gdyński Młyn. To produkt stale dostępny na półkach w sklepach sieci Lidl. Władze firmy już na początku października poinformowały o tej sprawie swoich klientów. Nakazano im zwrot zakupionych towarów z wadliwych partii.
Firma Lidl sp. z o.o sp.k. w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań natychmiast tj. w dniu 02.10.2024 r. wycofała produkty ze wskazanych partii z rynku i poinformowała klientów w swoich sklepach oraz na stronie internetowej o niezgodności produktu z wymaganiami i zaleciła, aby zaprzestać spożywania produktów ze wskazanych partii. Artykuł o podanych wyżej numerach partii można zwrócić w każdy sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu - przekazał GIS.
Czym zajmuje się GIS?
GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny należy do centralnego urzędu administracji rządowej, który obsługuje Głównego Inspektora Sanitarnego. Do zadań tej instytucji należy kierowanie Państwową Inspekcją Sanitarną, nadzorowanie i inicjowanie pracy administracji rządowej mających na celu zapobieganie i ograniczenie negatywnych skutków zdarzeń dotyczących zdrowia publicznego.
GIS sprawdza i kieruje działaniami organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo sprawuje pieczę nad wymianą informacji z organami administracji rządowej. Kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem bezpieczeństwa sanitarnego ma moc wydania organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej zadań mających na celu wszelkie działania zapobiegawcze i kontrolne. Ponadto prawo do uzyskiwania informacji o działaniach urzędu w tej sprawie. W takich sytuacjach GIS informuje o zmianach miejscowego wojewodę lub starostę.