W ostatnim czasie Polska zmagała się z poważnymi powodziami, które miały wpływ na wiele regionów. Dla miłośników grzybobrania to niestety zły czas. Eksperci ostrzegają, że zbieranie grzybów w tych miejscach może być niebezpieczne. Woda przenosi szkodliwe substancje i zanieczyszczenia, które osadzają się na grzybach, czyniąc je niebezpiecznymi dla zdrowia. Czego jeszcze nie powinno się robić na terenach po powodzi?

GIS ostrzega przed zbieraniem grzybów na terenach po powodzi

W Polsce trwa sezon grzybowy, dlatego też wiele osób idzie do lasu z nadzieją na obfite zbiory. Niestety, nie w każdym miejscu powinno się je zbierać. Jak ostrzega Marek Warszewski, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, nie poleca się zbierania grzybów w miejscach, przez które przeszła powódź.

Zobacz także:

Nie zaleca się zbierania i spożywania grzybów rosnących na terenach, przez które przeszła powódź, gdyż fala powodziowa niosła ze sobą różne zanieczyszczenia, które są łatwo wchłaniane przez te organizmy, więc razem z nimi możemy zjeść substancje - np. metale ciężkie - niebezpieczne dla zdrowia - podkreślił w rozmowie z PAP.

W regionach dotkniętych powodzią lepiej jest powstrzymać się od grzybobrania i odczekać do przyszłego roku, kiedy warunki będą bardziej stabilne. Nawet jadalne borowiki czy maślaki mogą być niebezpieczne, jeśli pochodzą z terenów, przez które przeszła powódź. 

Jakich grzybów nie należy zbierać?

Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował również o rozsądek podczas zbierania grzybów na pozostałych terenach. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, czy dany grzyb jest jadalny, lepiej go zostawić. Przykładowo, bardzo łatwo pomylić czubajkę kanię z muchomorem sromotnikowym, szczególnie w przypadku młodych osobników. Rzecznik GIS podał przypadek z tego roku, kiedy dziecko po spożyciu trującego okazu musiało zostać poddane przeszczepowi wątroby. Rzecznik przypomniał także, że w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej można bezpłatnie uzyskać poradę grzyboznawcy albo klasyfikatora. Niektóre osoby nie powinny spożywać grzybów. Dotyczy to szczególnie małych dzieci oraz osób z problemami układu pokarmowego. 

Zjedzenie niejadalnego grzyba zwykle wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego warto być uważnym. Grzyby trujące zwykle mają pod kapeluszem blaszkę, natomiast okazy jadalne gąbkę. Niektóre grzyby z blaszką są jadalne, ale trzeba mieć sporą wiedzę, aby je odróżnić od podobnych, lecz trujących gatunków.

Czego nie wolno robić na terenach po powodzi?

Po i w trakcie powodzi nie powinno się bagatelizować ostrzeżeń służb i wchodzić na obszary zalane, nawet jeśli wydaje nam się, że w danym miejscu jest płytko. Woda gruntowa po powodzi może być zanieczyszczona, dlatego nie powinno jej się używać do picia. Taka woda może nie nadawać się do picia nawet po gotowaniu, a korzystanie z niej może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie powinno się również dotykać uszkodzonych urządzeń lub takich, które mogły być narażone na kontakt z wodą. 

Obecnie trwa wielkie sprzątanie po powodzi. Wiele prac powinno być wykonanych przez profesjonalne służby, aby uniknąć zagrożeń. Technicy zajmujący się sprzątaniem mieszkań po zalaniu w pierwszej kolejności skupiają się na usunięciu zanieczyszczeń, w tym wody, szlamu, ścieków, osuszaniu ścian, odzyskiwaniu wyposażenia a także ozonowaniu pomieszczeń. Oprócz tego zabezpieczane jest mienie powodzian, ponieważ padło ono nie tylko ofiarą żywiołu, ale również szabrowników. 

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały miejscowości położone w Kotlinie Kłodzkiej, czyli krainy geograficznej leżącej w pobliżu Gór Bardzkich, Wzgórz Włodzickich, Wzgórz Ścinawskich, Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich, Gór Złotych i Masywu Śnieżnika. Znajdują się tam takie miasta jak Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Długopole-Zdrój.