Tzw. deklaracje śmieciowe mają obowiązek wypełniać wszyscy właściciele nieruchomości. Dzięki dokumentowi można ustalić, ile odpadów produkowanych jest w danym miejscu. Czasem jednak pojawiają się pewne nieścisłości – w gminie Kuźnia Raciborska ustalono, że w systemie gospodarki odpadami brakuje części mieszkańców. Władze zamierzają to dokładnie zbadać i zapowiedziały kontrolę.

Gmina Kuźnia Raciborska zaczyna kontrole. Co będzie sprawdzać?

Deklaracja śmieciowa jest potocznym określeniem. W ten sposób nazywa się deklarację dotyczącą wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dokument muszą składać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i domów wielorodzinnych. Podaje się w nim dane, od których zależy wysokość opłat za odbiór odpadów – np. ile osób mieszka w danym budynku. Deklarację składa się urzędzie gminy lub urzędzie miasta.

Zobacz także:

Jednak w kwestii tej pojawiają się pewne niejasności. Gmina Kuźnia Raciborska postanowiła dokładnie zbadać, czy deklaracje śmieciowe jej mieszkańców są zgodne z prawdą. I zapowiedziała w związku z tym kontrole. Portal Samorządowy poinformował, że dane znajdujące się w deklaracjach mieszkańców zostaną zweryfikowane – kontrole zaczną się od 30 kwietnia. Z szacunku urzędników wynika, że 17% mieszkańców nie ma nawet zanotowanych w systemie gospodarki odpadami.

Od dnia zamieszkania w nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania w niej odpadów komunalnych, właściciel ma 14 dni, by złożyć deklarację – przypominał o tym również Wojciech Gdesz, burmistrz Kuźni. Gdy liczba mieszkańców ulegnie zmianie, koniecznie należy poinformować o tym urzędnika i dokonać korekty deklaracji.

Dlaczego lepiej zadbać o prawidłowe wypełnienie deklaracji śmieciowej?

Niezłożenie deklaracji śmieciowej zostanie odnotowane – jeśli nie zrobi tego właściciel, stawkę wyliczy za niego samorząd. Instytucja może brać pod uwagę np. średnią ilość odpadów komunalnych zebranych na podobnej nieruchomości. Oznaczać to może dla właściciela większe opłaty. Mimo to za niezłożenie deklaracji nie otrzymuje się kary finansowej.

Gdy samorząd ustali, że pojawiły się jakieś nieprawidłowości, zwróci się do właściciela, by ten naniósł korektę. Nie każdy jednak ma świadomość, że gmina może samodzielnie naliczyć opłaty i to nawet do 3 lat wstecz.

W deklaracji śmieciowej lepiej nie kłamać. Dlaczego?

Celowe podanie nieprawdziwych informacji w deklaracji śmieciowej może zakończyć się problemami. Uzasadnione będzie wówczas odwołanie się do art.56 Kodeksu karnego skarbowego, który brzmi następująco:

Art.  56. [Oszustwo podatkowe]

§  1.  Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

§  2.  Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

§  3.  Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1

podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§  4.  Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego.

Jak wynika z przepisów, składanie fałszywej deklaracji śmieciowej i podanie niezgodnej z prawdą liczby mieszkańców może zostać uznane nawet za przestępstwo skarbowe. Infor" podaje jednak, że zazwyczaj kończy się to na upomnieniu i wezwaniu właściciela do zrobienia korekty.