Gdy jedziemy z drugiego końca Polski, by odwiedzić groby bliskich zmarłych na cmentarzu, nierzadko mamy problem, by do nich trafić. Nekropolie cały czas się rozbudowują i łatwo jest się tam pogubić. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, ponieważ dziś coraz więcej grobów można znaleźć… w internecie.
Jak znaleźć grób na cmentarzu?
Być może dawniej brak wiedzy o tym, gdzie pochowany został nasz bliski był powodem do wstydu, ale dziś się to zmienia. Jak już wspomnieliśmy, cmentarze się rozrastają i trudno jest czasami się na nich odnaleźć, a do tego nierzadko informacja o śmierci kogoś znajomego lub nawet z rodziny przychodzi zupełnie niespodziewanie. Jeśli mieszkamy daleko i nie mamy możliwości pojawić się na pogrzebie, nic dziwnego, że później mamy problem, by trafić we właściwe miejsce na cmentarzu.
Zobacz także:
Szczęśliwie, dziś nie jest to już problem. Coraz więcej nekropolii znajduje się w internetowych bazach, gdzie można łatwo i wygodnie znaleźć każdy grób. To bardzo pomocne na przykład w przypadku dalekich krewnych lub starych znajomych - w końcu wielu z nas we Wszystkich Świętych chce zapalić znicz na ich nagrobkach.
Internetowa wyszukiwarka cmentarna
Jak więc szukać grobów w internecie? To bardzo proste. Wiele miejscowości udostępnia takie wyszukiwarki, gdzie możemy znaleźć groby znajdujące się na cmentarzach komunalnych. Takie bazy danych działają głównie w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków, ale też mniejszych, jak Głogów. Z pomocą przychodzi też ogólnopolska wyszukiwarka cmentarna o nazwie Grobonet. Dzięki niej możemy znaleźć groby znajdujące się na nekropoliach praktycznie w całej Polsce, nawet w mniejszych miejscowościach.
To bardzo imponująca baza danych, która jest na bieżąco aktualizowana przez osoby odpowiedzialne za administrację cmentarzami. Wpisując imię i nazwisko szukanych bliskich lub znajomych, znajdziemy dokładną lokalizację grobu wraz ze zdjęciem, informacją o dacie urodzenia i śmierci tej osoby, a także sprawdzimy, kto jeszcze jest pochowany w tym samym miejscu.
W związku z ogromnym zainteresowaniem, strona grobonet.com może dziś działać z przerwami.
Grób na cmentarzu parafialnym. Jak go znaleźć?
Tutaj sprawa może być nieco trudniejsza, zwłaszcza w przypadku małych miejscowości. Cmentarze parafialne również są uwzględniane w wyszukiwarkach, ale jeszcze nie wszystkie dane się w nich znajdują. Tutaj nierzadko trzeba podejść do sprawy tradycyjnie, czyli po prostu zapytać inne osoby na cmentarzu, czy wiedzą gdzie się znajduje konkretny grób lub udać się z tym pytaniem do parafii, do której przynależy dany cmentarz.
A jeżeli macie przodków, którzy pochowani zostali w czasie wojny, możecie skorzystać z wyszukiwarki polegli1939.pl. Tam zebrane są dane dotyczące grobów polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny. Znajdziecie w wyszukiwarce podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko żołnierza, a także jego stopień wojskowy, miejsce w którym zginął oraz miejsce, w którym został pochowany.
W internecie znajdziesz grób przodków spoza Polski
Tego rodzaju wyszukiwarki nie istnieją tylko w Polsce. Najbardziej znaną jest findagrave.com, gdzie możemy znaleźć groby znajdujące się praktycznie na całym świecie. Baza zawiera informacje o ponad 250 milionach pochowanych osób, ale nie jest zbyt praktyczna jeśli chodzi o szukanie grobów znajdujących się na terenie Polski. Może się za to przydać tym, którzy mają rodzinę za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych. Działa podobnie jak Grobonet - wystarczy wpisać imię i nazwisko szukanej osoby, choć dobrze jest też dodać datę urodzin i śmierci (możliwe, że znajdziemy setki ludzi, którzy nazywali się tak samo). Dostaniemy informację o lokalizacji grobu, osobach które są w nim pochowane, a czasami dołączone jest też zdjęcie nagrobka.
Jak się zachowywać na cmentarzu?
Zasady dotyczące tego, jak się zachowywać na cmentarzu nie są specjalne skomplikowane ani nie powinny nikogo dziwić. Jest kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać. Na cmentarzu:
- należy cicho rozmawiać
- nie wolno słuchać muzyki
- zabronione jest palenie papierosów i picie alkoholu
- nie wolno siadać na nagrobkach, opierać się o nie ani zostawiać na nich swoich rzeczy
- trzeba zawsze zostawić po sobie porządek