Teoretycznie zasady zachowania się w lesie są stosunkowo proste. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Niedawno Nadleśnictwo Gniewkowo zwróciło uwagę na niepokojący trend. W lasach pojawili się tzw. „uzbrojeni grzybiarze”. Kim są i czy ich zachowanie stanowi zagrożenie?

Wandale w lasach

Sezon na grzyby trwa. Niektórym jednak nie wystarczają dostępne w lasach okazy i posuwają się o krok dalej. Niektórzy zostawiają karteczki z „rezerwacją”, wchodzą w gęste zarośla czy parkują w miejscach niedozwolonych. Tym razem leśnicy z Nadleśnictwa Gniewkowo informują o innym poważnym problemie. W lesie grasują tzw. „uzbrojeni grzybiarze”. Są to osoby wyposażone w nożyce do cięcia drutu, którymi niszczą płoty i ogrodzenia zabezpieczające młode lasy przed dziką zwierzyną. 

Zobacz także:

Wandale robią to, aby dostać się do trudniej dostępnych grzybów. Niestety, przez ich działanie młode drzewa tracą ochronę. Jak mówią leśnicy, zadaniem płotów jest ochrona roślin a nie blokowanie dostępu do grzybów. Zwracają uwagę, że uszkodzone ogrodzenie nie spełnia swojej funkcji i zwierzyna może przejść do środka. Przypominają również, że zgodnie z ustawą o lasach na tereny, gdzie są uprawy leśne do czterech metrów wysokości, obowiązuje stały zakaz wstępu. Wokół jest wystarczająco miejsc, w których można znaleźć grzyby.

Po co otacza się drzewa siatką?

Otaczanie siatką młodych drzewek nazywamy grodzeniem upraw leśnych. Młode drzewa, które tam rosną, w przyszłości będą tworzyć dojrzały las. Zanim się to stanie, upłynie jednak sporo czasu. W pierwszych latach dla sadzonek są przede wszystkim leśne zwierzęta, które je podgryzają. Powoduje to deformacje sadzonek, siatki chronią rośliny przed takim losem. Nie wszystkie młode drzewa są w ten sposób chronione. Otacza się tak tylko rzadsze i cenniejsze gatunki (np. dęby, buki, klony). Jest to długotrwałe działanie. Drzewka są zabezpieczane, aż nie urosną na tyle wysoko, by zwierzęta nie były w stanie do nich dosięgnąć. Czas ten może wynosić od 5 do 8, a nawet 10 lat. Z tego powodu leśnicy regularnie kontrolują stan ogrodzenia. Jednocześnie dbają o to, by leśne zwierzęta pozbawione możliwości podgryzania drzewek miały inne pożywienie. Siatki ochronne w lasach nie są niebezpieczne ani dla zwierząt, ani dla ludzi.

Lasy wprawdzie odbudowują się same, jednak proces ten przebiega powoli, dlatego przyroda potrzebuje naszej pomocy. Ponadto, lasy nie bez powodu są nazywane zielonymi płucami Ziemi - jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. Działania związane z zalesianiem są niezbędne dla zachowania równowagi ekologicznej i walki ze zmianami klimatycznymi.

Czego nie wolno robić w lesie?

Las to wyjątkowe miejsce, które przyciąga spokojem oraz pięknem przyrody. Obowiązuje tam zakaz niszczenia roślinności. Dotyczy to także trujących grzybów, które powinny zostać na swoim miejscu w nienaruszonym stanie. Niektóre gatunki są chronione i za ich zbieranie czy niszczenie można dostać wysoką karę. 

Grzybiarzom zdarza się też zapominać o zwierzętach. Surowo zabronione jest ich płoszenie, szczególnie w okresie ich rozrodu i opieki nad młodymi. Nie wolno także śmiecić i zanieczyszczać lasu. Pamiętaj, aby zabierać ze sobą wszystkie śmieci oraz korzystaj z wyznaczonych miejsc do ich wyrzucania. Mandaty za zaśmiecanie wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkaset złotych. Do lasu nie można też wjeżdżać samochodem. Nie dotyczy to jedynie przedstawicieli służby leśnej czy właścicieli lasu. Pojazd powinniśmy zostawić na najbliższym parkingu.

Wybierając się na grzyby, pamiętajmy, że do niektórych miejsc nie wolno wchodzić, np. na tereny wojskowe czy obszary szczególnej ochrony roślin lub zwierząt. Takie obszary można poznać m.in. po siatkach czy tabliczkach informujących o bezwzględnym zakazie wstępu.