Dla jednych przedświąteczny czas to planowanie potraw i pogoń za prezentami, dla innych to okazja do dodatkowego zarobku. W listopadzie i grudniu można przebierać wśród ogłoszeń, które oferują nam pracę w charakterze świętego Mikołaja i Śnieżynki, ale to nie wszystko. Są także inne stanowiska, na które rośnie zapotrzebowanie w tym wyjątkowym okresie. Mowa na przykład o kurierach, sprzedawcach i pracownikach produkcji. Sprawdź, ile możesz zarobić, podejmując się tych zajęć. Niektóre stawki będą sporym zaskoczeniem!
Praca dorywcza w okresie przedświątecznym
Niektóre wynikają z potrzeb rynku, inne zostały stworzone z myślą o rozrywce. Przedświąteczne stanowiska pracy to nie tylko święty Mikołaj i Śnieżynka, których można spotkać w centrach handlowych, na imprezach firmowych czy też domowych spotkaniach. W tym wyjątkowym okresie rośnie również zapotrzebowanie na inne funkcje. Mowa na przykład kurierach. Firmy muszą się przygotować na wzmożone zainteresowanie ich produktami już w okresie jesiennym. Ci, którzy świętują Boże Narodzenie, zaczynają wtedy przecież myśleć o prezentach. W związku z tym, że spore grono ludzi preferuje zakupy internetowe, rośnie potrzeba zatrudniania właśnie kurierów i kierowców.
Zobacz także:
Jednak nie tylko z potrzeb logistycznych biorą się poszukiwane w okresie przedświątecznym stanowiska pracy. Część niezbędnych produktów kupimy oczywiście w sieci, jednak nie uda się to na przykład ze świeżym karpiem. Z tego powodu poszukiwani są również sprzedawcy.
Oczywiście nie tylko o rybach mowa. Pożądanym towarem są przecież także choinki, które też ktoś musi sprzedawać. Co więcej, w wielu centrach handlowych w listopadzie i grudniu znajdziemy miejsca, w których wykwalifikowana do tego osoba w piękny sposób zapakuje nasze prezenty. A skoro już o ozdobach mowa, nie można zapominać o bombkach. Bez bombek nie ma choinki, a z kolei bombek nie ma bez osób, które je wyprodukują. Zatem wśród ofert pracy możemy znaleźć takie, które oferują stanowiska na produkcji. Nie można także zapominać o kelnerach oraz pomocy kuchennej. W wielu miejscach odbywają się firmowe wigilie, więc osoby pełniące takie funkcje również będą potrzebne.
Ile zarabia święty Mikołaj, a ile Śnieżynka?
Możliwość spotkania ze świętym Mikołajem i Śnieżynką to dla wielu dzieci prawdziwa atrakcja. Dlatego w tak wielu centrach handlowych możemy brać udział w wydarzeniach, które pozwolą najmłodszym na chwilę magii z udziałem tych postaci. Zarobki świętego Mikołaja i Śnieżynki będą zależne od miejsca, w których zostaną zatrudnieni. Stawka godzinowa świętego Mikołaja w centrum handlowym nie będzie zbyt wysoka. Dużo więcej zarobi on podczas wigilii firmowej lub domowego zgromadzenia. Zatem w zależności od miejsca, będzie mógł zarobić od 31 do nawet 250 złotych netto za godzinę. W gorszej sytuacji są osoby, które planują podjąć pracę jako Śnieżynka. W ich przypadku stawka godzinowa będzie się wahała od 23,5 do 35 złotych netto za godzinę. Oczywiście najwięcej ofert na te stanowiska dostępnych jest na 6 i 24 grudnia.
Kurierzy i kierowcy nawet do 75 złotych za godzinę
Jak już wspominaliśmy, w związku z rozrastającym się obszarem sprzedaży internetowej, kurierzy i kierowcy są w sezonie przedświątecznym szczególnie poszukiwani. Okazuje się, że mogą oni zarobić od 24,5 do nawet 75 złotych netto za godzinę. Nieco mniej wynosi stawka godzinowa netto w ramach pracy jako sprzedawca karpi i oscyluje ona w przedziale od 24,1 do 40 złotych. Maksymalnie 35 złotych netto za godzinę dostaną natomiast sprzedawcy choinek. Kelnerzy mogą oczekiwać zarobków w przedziale od 24 do 31 złotych netto za godzinę. W przypadku pracownika produkcji ozdób świątecznych będzie to zakres od 22,7 do 31 złotych netto za godzinę. Oczywiście większą pensję dostaną ci, którzy malują bombki ręcznie. To w końcu małe dzieła sztuki. Jeśli natomiast chodzi o osoby, których zadaniem będzie pakowanie prezentów, mogą one liczyć na stawkę od 22,7 do 29,5 złotych netto za godzinę.