Pogoda na Wszystkich Świętych nie będzie rozpieszczać. Mimo że temperatury nie spadną poniżej zera, mogą pojawić się wichury, przed którymi ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nowym komunikacie. Alert dotyczyć ma północnej części kraju, ale porywisty wiatr będzie odczuwalny na terenie całej Polski. Na skutek działania silnych zjawisk atmosferycznych niektóre nekropolie mogą zostać zamknięte. Pojawiają się doniesienia o brakach w dostawie przerwy elektrycznej.
Pogoda na Wszystkich Świętych. Alert IMGW
Jak informuje IMGW, w nocy z czwartku na piątek (z 31 października na 1 listopada) w całej Polsce zacznie wiać porywisty wiatr. Najtrudniejsza sytuacja będzie na Wybrzeżu, gdzie w piątek, 1 listopada porywy mogą przekraczać 85 km/h. „Szykuje się wietrze święto Wszystkich Świętych” - podsumowują specjaliści z IMGW. Aktualnie prognozowane ostrzeżenia przed silnym wiatrem (st. I) obejmują tereny miast i okolicznych powiatów na całym północnym krańcu kraju, mowa m.in. o:
Zobacz także:
- Szczecinie,
- Świnoujściu,
- Koszalinie,
- Gdańsku,
- Olsztynie,
- Białymstoku,
- Suwałkach,
- Grudziądzu,
- Bydgoszczy,
- Toruniu.
Uwaga⚠️. W nocy z czwartku na piątek (31.10/1.11) w Polsce zacznie silnie wiać. W całym kraju wiatr będzie porywisty a na Wybrzeżu w pt. porywy mogą przekroczyć 85 km/h⚠️.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 29, 2024
⚠️Szykuje się wietrzne święto Wszystkich Świętych. Prognozy będą aktualizowane➡️https://t.co/16QmSAFVB6. pic.twitter.com/o6DJ82ZmEz
Serwis twojapogoda.pl ostrzega kierowców przed zbliżającymi się wichurami. Na mapach IMGW widać z kolei, że na północy Polski mogą pojawić się utrudnienia na drogach 1 listopada, dzień później, a w północno-wschodnich krańcach oraz na Wybrzeżu niebezpiecznie na ulicach może być też 3 listopada. Zapowiadany silny wiatr może łamać gałęzie, utrudniając tym poruszanie się po drogach, a także, jak zapowiada serwis twojapogoda.pl, uniemożliwić wejście na niektóre nekropolie czy powodować przerwy w dostawie prądu.
Wichura będzie łamać gałęzie, które mogą upadać na drogi, chodniki i samochody, a także zrywać linie energetyczne i powodować masowe przerwy w dostawach prądu. Niewykluczone, że niektóre nekropolie mogą zostać z tego powodu zamknięte — ostrzega serwis twojapogoda.pl.
Prognoza pogody na 1 listopada. Wiatr da o sobie znać
Zapowiada się nie najlepsza pogoda na Wszystkich Świętych. IMGW prognozuje, że w 1 listopada na niebie słońce przeplatać się będzie z chmurami. W całym kraju okresami mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Z kolei mieszkańcy terenów północno-wschodnich spodziewać powinni się deszczu ze śniegiem. Możliwe, że piątek będzie ostatnim tak ciepłym dniem w najbliższym czasie. Synoptycy prognozują, że temperatura sięgnie od 10 st. C na północnym wschodzie do nawet 16 st. C na południowym zachodzie. Miejmy również na względzie, że ze względu na zapowiadany porywisty wiatr odczuwalnie będzie zdecydowanie chłodniej. Według prognoz prędkość wiatru może wynieść na północy kraju do 85 km/h, a nad morzem nawet do 95 km/h.
Za dynamiczną zmianę pogody na wietrzną będzie odpowiadać głęboki niż z rejonu zachodniej Rosji. Dodatkowo przez kraj przechodziła będzie strefa frontu chłodnego - informuje IMGW.
Jaka będzie pogoda w Dzień Zaduszny? IMGW informuje, że wiejący w piątek dość silny wiatr będzie zwiastunem zmiany pogody. W sobotę, 2 listopada pogoda nieco poprawi się, będzie pogodniej, ale na północnym wschodzie przelotnie może padać deszcz lub deszcz ze śniegiem. Niestety temperatury dadzą o sobie znać, ponieważ prognozowane jest spore ochłodzenie. Temperatura maksymalna wyniesie jedynie od 4 st. C do 9 st. C. Umiarkowany i porywisty wiatr, zwłaszcza na północy kraju, sprawi, że odczuwalnie będzie bardzo chłodno. Z kolei w niedzielę, 3 listopada ponownie pojawią się chmury, opadów deszczu można spodziewać się w całym kraju, na wschodzie również deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie — śniegu. Temperatury sięgną 11 st. C nad samym morzem, 10 st. C na zachodzie i 5 st. C na wschodzie.
🌬Początek listopada przyniesie ochłodzenie, szczególnie zauważalne nocami (1/2.11 i 2/3.11).
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 29, 2024
ℹPrognoza na kolejne dni: https://t.co/16QmSAFVB6.#IMGW #meteoIMGW pic.twitter.com/wGT2wFSYkc
Pogoda na zimę. Kiedy spadnie śnieg?
Przygotowane dotychczas długoterminowe prognozy pogody wskazują, że nie czeka nas sroga zima. Meteorolodzy mówią o łagodnej aurze. Opierając się modelach CFS amerykańskiego serwisu NOAA, przewidują, że zima w środkowej Europie będzie wyjątkowo ciepła, nie spodziewajmy się zasp, bo śnieg ma być rzadkością. Według analiz średnia temperatura ma być wyższa o około 2 st. C w porównaniu do okresu referencyjnego 1991–2020.
To sprawia, że nadchodząca zima może być jedną z najcieplejszych w historii pomiarów. Meteorolodzy nie wykluczają, że pojawią się silne mrozy, ale dni z minusowymi temperaturami będą zdarzać się sporadycznie. Większość zimy ubiegnie pod znakiem łagodnych temperatur. Czy zatem zbliżają się kolejne święta bez śniegu? Specjaliści przewidują, że grudzień będzie słoneczny, zwłaszcza w pierwszych dniach miesiąca, a temperatury mogą być wyższe niż na początku listopada i sięgać nawet do 8 st. C w dzień. W nocy z kolei możliwe będą spadki poniżej zera. Jeśli miałby pojawić się śnieg, to po 12 grudnia, kiedy to meteorolodzy spodziewają się większej ilości chmur, deszczu oraz przelotnych opadów śniegu.