Czasami zdarza się tak, że mimo intensywnego programu prania ręczniki wciąż nie pachną tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Zapach pleśni utrzymuje się nawet po kilkukrotnym myciu. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą rozprawić się z problemem raz na zawsze.

Dlaczego ręczniki śmierdzą pleśnią?

Ekspertka od czyszczenia Melissa Riker z TheHappierHomeMaker.com uważa, że detergenty i proszki oraz płyny do prania z biegiem czasu osadzają się na ręcznikach, co utrudnia ich proces wysychania i wchłaniania detergentów. Mokre ręczniki mogą dodatkowo przyczyniać się do rozwoju pleśni, którą kojarzymy z nieprzyjemnym zapachem. 

Zobacz także:

Po złożeniu ręczników umieść je w miejscu, w którym będą mogły oddychać. Jeśli stłoczysz wiele ręczników na małej przestrzeni, powietrze nie będzie mogło cyrkulować. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sposób organizacji szafy na bieliznę - radzi Aarin Christensen, ekspert ds. sprzątania w Homeaglow, na stronie internetowej homesgardens.pl.

Ręczniki mogą także odrzucać swoim zapachem, ponieważ podczas prania nie dociera do nich odpowiednia ilość detergentu. Dzieje się tak, jeśli nasze pralki są przepełnione. Ręczniki w praktyce więc tylko się płuczą, a bakterie na nich pozostają i mogą powodować brzydki zapach. 

Jak prać ręczniki? Domowe sposoby

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ręczników, warto zadbać o ich regularne pranie. Przyczyną odrzucających zapachów z łazienki można upatrywać w pralce, szczególnie jeśli program prania nastawiamy na nie więcej, niż 40 st. Celsjusza. Zaleca się, aby przynajmniej raz na trzy miesiące włączyć pralkę na 60 lub 90 st. Celsjusza, a zamiast płynu do płukania wlać ocet lub detergent do mycia pralek. Zabieg ten pozwoli zlikwidować osady i pozostałości środków myjących, które regularnie stosujemy. Można też ręcznie wyczyścić uszczelki i filtry pralki, aby pozbyć się możliwej pleśni. Cały ten proces może pozytywnie wpłynąć na zapach pranych ręczników.

Pranie ręczników w odpowiednio ciepłej wodzie pozwoli na szybkie pozbycie się bakterii, które mogą być sprawcą niepożądanego zapachu. Do pralki można dodać też składniki, które na pewno większość osób ma w swoich domach. Mogą one pozytywnie wpłynąć na zapach i konserwację tkanin. Ręczniki zaleca się prać co trzy lub cztery użycia, jak zaleca Phillip Tierno, mikrobiolog z Nowego Jorku.

Składniki, które korzystnie wpływają na pranie ręczników:

  • soda oczyszczona - niweluje nieprzyjemne zapachy, do prania wystarczy dodanie jednej filiżanki;
  • ocet - mimo swojego mocnego zapachu neutralizuje zapach brudnych ręczników, wystarczy jedna filiżanka octu dodana do prania;
  • ocet i soda oczyszczona - zapewni ręcznikom piękny zapach, zaleca się dodanie w proporcji 1;2;
  • woda utleniona - pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu pleśni, wystarczy dodanie 1/4 szklanki w połączeniu z klasycznym detergentem;
  • olejki eteryczne - wystarczy dodanie 3-5 kropli do prania, aby ręczniki zyskały sugerowany przez producenta olejku zapach;

Jakie ręczniki kupować?

Ręczniki to podstawowy element wyposażenia każdego domu. Używamy ich codziennie i mają bliski kontakt z naszą skórą, dlatego warto zadbać o to, aby służyły nam przez długi czas. Gwarancją ich żywotności jest przede wszystkim jakość materiału, z którego są wykonane. Wyznacznik wysokiej klasy ręcznika stanowi jego gramatura. Wskaźniki te odnoszą się do masy w stosunku do jego powierzchni. Im wyższa jest masa gramów na metr kwadratowy, tym ręcznik jest bardziej mięsisty i uznawany za dobry gatunkowo. Ma to także wpływ na chłonność, trwałość i stopień miękkości. Istotną rolę odgrywa także materiał, z którego wykonane są te łazienkowe tkaniny. Za najwyższej jakości  materiał uznaje się bawełnę egipską, która niewątpliwie zapewnia duży komfort. Poza tym warto postawić na zakup ręczników z tradycyjnej bawełny, frotte czy materiałów bambusowych.