W polskiej kuchni używany jest jako dodatek do mięs i sałatek. Poza walorami smakowymi ceni się go za wiele prozdrowotnych właściwości. Codzienne spożywanie przynajmniej jednej łyżki tego octu pozwoli cieszyć się jego dobroczynnym wpływem na zdrowie.
Ocet balsamiczny - pochodzenie i właściwości
Ocet balsamiczny charakteryzuje się gęstą konsystencją. Ma barwę zbliżoną do czerni i słodko-kwaśny smak. Produkuje się go z czerwonej odmiany winogron Lambrusco lub białej Trebbiano. Historia octu balsamicznego ma swój początek już w średniowieczu w malowniczym regionie Emilia-Romania we Włoszech. Produkcja octu polega na zagęszczeniu moszczu winogronowego, przelaniu go do drewnianych beczek, gdzie musi przejść przez proces fermentacji. Ocet dojrzewa nawet przez kilka lat.
Zobacz także:
Ocet balsamiczny, dzięki swoim walorom smakowym, idealnie uzupełnia smak grillowanego i smażonego mięsa oraz warzyw. Szczególnie podkreśla też smak dań rybnych i sałatek. Warto go stosować nie tylko ze względu na smak, ale także na jego właściwości. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy zwalcza wolne rodniki. W ten sposób redukuje ryzyko wielu ciężkich chorób oraz spowalnia procesy starzenia.
W składzie znajdziemy wiele ważnych minerałów. Ocet balsamiczny zawiera wapń, fosfor, magnes, potas i sód. Wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi i obniża ciśnienie tętnicze. Pozytywnie wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału i udaru mózgu. Korzystnie wpływa na pracę układu odpornościowego i procesy trawienia.
Jak stosować ocet balsamiczny?
Ocet balsamiczny nazywany jest czarnym złotem. Jego właściwości mają dobry wpływ na pracę całego organizmu. Warto wiedzieć, jaka dawka octu dziennie wystarczy, aby zauważyć jego korzystny wpływ na zdrowie. Z pewnością niemal każdemu zdarzyło się odczuwać przejedzenie. Często towarzyszy temu duży dyskomfort i ból brzucha. W takiej sytuacji warto posłużyć się naturalnym środkiem, który załagodzi dolegliwości. Kilka kropel octu balsamicznego dodanego do wody i wypitego przed posiłkiem może zapobiec niepożądanym skutkom. Dzienna maksymalna dawka octu balsamicznego to 1-2 łyżki.
Można spożywać go również bez rozcieńczania w wodzie. Jeśli chcemy w pełni skorzystać z dobroczynnych właściwości octu, kierujmy się składem dostępnym na etykiecie butelki. Najlepiej wybierać produkty, które zawierają jak najmniej konserwantów i sztucznych barwników. Tradycyjny ocet dobrej jakości można znaleźć w butelkach o pojemności 100 ml. Można pić go rano przed pierwszym posiłkiem, jak i po tłustych i ciężkostrawnych daniach.
Należy pamiętać, że ocet balsamiczny, jak każdy kwaśny produkt, trzeba spożywać z umiarem. Nadmierna ilość octu balsamicznego może przyczynić się do podrażnienia błony śluzowej żołądka. W sytuacji, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast należy udać się do lekarza.
Z czym jeść ocet balsamiczny?
Ocet balsamiczny urozmaici smak wielu dań, które przyrządzamy w polskiej kuchni. Wystarczy kilka kropel, aby potrawy nabrały nowego smaku i nieznanej dotąd głębi. Wystarczy ten jeden składnik, a inne przyprawy do ryb i szaszłyków nie będą już potrzebne. Ocet balsamiczny przyda się wam do przygotowania prostej przekąski. Do pysznej sałatki z dodatkiem octu balsamicznego potrzebujemy sałaty lodowej, mozzarelli, czerwonej cebuli i pomidorków koktajlowych i odrobiny miodu.
Przepis na sałatkę z octem balsamicznym
Składniki:
- sałata lodowa
- mozzarella
- czerwona cebula
- pomidorki koktajlowe
- miód
Przygotowanie:
- Należy pokroić wszystkie warzywa i wyłożyć je na talerz.
- Sos uzyskujemy z połączenia łyżki miodu z 5 łyżkami octu.
- Należy wlać miód i ocet do garnka i gotować 20 minut do momentu zgęstnienia.
- Teraz pozostało połączyć sos z warzywami i cieszyć się smakiem!