Wrzesień to dobry moment na posadzenie nowych kwiatów na balkonie. Kwiaty na jesienny balkon powinny być przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych. Poniższe propozycje są nie tylko łatwe w uprawie, lecz także świetnie poradzą sobie z jesiennymi temperaturami.
Jakie kwiaty warto posadzić we wrześniu na balkonie? Postaw na wrzosy!
Ogromną przewagą wrzosów jest to, że są całkowicie odporne na mróz. Ważne jednak, aby stały w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba, jakiej wymagają wrzosy, powinna być kwaśna, mało żyzna i najlepiej żwirowa. Warto zainwestować w podłoże przeznaczone dla roślin wrzosowatych. Jeśli zależy nam na uzyskaniu ferii barw na naszym balkonie, dobrze jest wybrać kilka różnych odmian wrzosów, które mogą mieć różowe, białe, fioletowe lub purpurowe kwiaty. Od odmiany wrzosów zależy również to, jak długo będą kwitnąć. Niektóre z nich potrafią utrzymać się nawet do początku listopada.
Zobacz także:
Chryzantemy i aksamitki wytrzymają pierwsze przymrozki
Złocienie, inaczej zwane chryzantemami, podobnie jak wrzosy są mrozoodporne. Nie dotyczy to jednak wszystkich odmian, np. złocienia trójbarwnego. Ze względu na dobrą tolerancję niskich temperatur są w stanie cieszyć nasze oko nawet do końca listopada. W Polsce tradycyjnie kojarzymy te kwiaty ze świętem Wszystkich Świętych, Zaduszkami i wizytami na cmentarzach, jednak wielość odmian chryzantem może pozwolić nam na stworzenie niezwykle barwnych kompozycji na naszych balkonach. Mogą kwitnąć na żółto, pomarańczowo, różowo, w różnych odcieniach. Wyjątek stanowi tylko kolor niebieski. Podobnie jak wrzosy, chryzantemy powinny stać w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym.
Aksamitki również utrzymają się na balkonie aż do pierwszych przymrozków. Wolą one nasłonecznione stanowiska, ale odnajdą się również w lekkim cieniu. Gleba dla aksamitki powinna być żyzna i przepuszczalna. Ich kwiaty występują w kolorze czerwonymi, pomarańczowym i żółtym. Co ciekawe, kwiaty te, ze względu na swój zapach, dobrze odstraszają szkodniki, np. komary. Mają również wiele innych zastosowań, między innymi w ziołolecznictwie. Obniżają poziom glukozy we krwi, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Proste w uprawie rośliny na balkon
Astry, zwane również marcinkami, nie są szczególnie wymagające w uprawie. Sprawdzą się na nasłonecznionych stanowiskach. Powinno się sadzić je w glebie żyznej i przepuszczalnej. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy, a podłoże musi być stale lekko wilgotne. Astry mogą kwitnąć na czerwono, niebiesko, fioletowo, biało, różowo i żółto.
Z niskimi temperaturami poradzą sobie dobrze także dzielżany. Ich zaletą jest odporność na szkodniki i choroby. Dla dzielżanów najlepsza będzie gleba wilgotna i przepuszczalna, a ich stanowisko powinno być nasłonecznione. W takich warunkach będzie mógł dekorować nasz balkon aż do października. Świetnie sprawdzą się w kompozycji z astrami i złocieniami. Kolory, jakimi może cieszyć nas dzielżan, to żółty, pomarańczowy i czerwono-brązowy.
Nie tak popularne, lecz niezwykle ozdobne! Żurawki i celozje
Żurawki, w zależności od odmiany, mogą być niespotykanie dekoracyjne. Ich piękne, dzwonkowate kwiaty nadadzą naszym balkonom koloru. Mogą być między innymi czerwone, białe, różowe, brązowo-zielone. Żurawki najlepiej poradzą sobie w półcieniu. Gleba, w której mają rosnąć żurawki, powinna być żyzna i przepuszczalna. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność. Najlepiej podlewać żurawki regularnie, ale jeśli wilgotność będzie zbyt duża, na kwiatach może rozwinąć się grzyb.
Równie piękne celozje mogą zdobić balkony aż do października. Ich kwiaty barwią się między innymi na różowo, czerwono, fioletowo, pomarańczowo, żółto, bordowo. Celozję najlepiej postawić w miejscu słonecznym, dodatkowo warto ochronić ją przed wiatrem. Gleba dla celozji powinna być żyzna i przepuszczalna, o odczynie obojętnym.
Jakie są zalety posiadania kwiatów na jesiennym balkonie?
W obliczu tak wielu propozycji nie warto, aby nasze jesienne balkony świeciły pustkami i przygnębiały szarością. Przedstawione kwiaty są nie tylko odporne na niskie temperatury, lecz także nie wymagają zaawansowanych umiejętności, jeśli chodzi o ich uprawę. Należy tylko pamiętać o ostrożnym podlewaniu, odpowiednim podłożu i ustawieniu ich w zależności od upodobań każdego z kwiatów. Kwiaty te mają mnóstwo kolorowych odmian, co pomoże nam uczynić nasz balkon niezwykle różnorodnym i atrakcyjnym, dzięki czemu będzie cieszył nasze oko podczas jesiennych deszczowych dni.