Zdecydowana większość z nas nie darzy pająków sympatią. Jedni zaledwie krzywią się na ich widok, a inni w krzykiem wybiegają z pokoju, w którym pokazał się pająk. W Polsce na szczęście nie występują bardzo duże gatunki tych pajęczaków, ale niektóre z nich, jak kątnik domowy, mogą przerażać bardziej wrażliwe osoby. Ale istnieje pewien bardzo pospolity pająk, który pomimo niewielkich rozmiarów sieje strach i grozę wśród kątników i innych dużych gatunków. I nie tylko, ponieważ nie pogardzi również muchami czy karaluchami. 

Nasosznik trzęś, czyli jeden z najodważniejszych pająków

Ten niezwykły pająk to nasosznik trzęś. Każdy z was na pewno miał już z nim do czynienia i założymy się, że nawet teraz siedzi on schowany w kącie waszego pokoju. To bardzo pospolity pajączek o małym odwłoku i bardzo długich, cienkich nogach. Nasosznik wydaje się zupełnie niegroźny, ale niech was nie zwiedzie jego niewinny wygląd i delikatna budowa. Jak każdy pająk jest on drapieżnikiem i do tego bardzo zawziętym. 

Zobacz także:

fot: LFRabanedo/AdobeStock

Nazwa tego gatunku wywodzi się od sposobu polowania. Nasosznik trzęś tworzy luźną pajęczynę, którą zaczyna bardzo szybko potrząsać gdy czuje się zagrożony. Pająk „skacze” na niej z taką prędkością, że wydaje się praktycznie niewidzialny. To pomaga mu polować na pająki znacznie większe od siebie, takie jak również pospolity kątnik domowy. Inną strategią nasosznika jest potrząsanie siecią innego pająka po to, by symulować ruch podobny do tego, jaki wywołuje schwytana w sieć ofiara. Pająk podchodzi więc do nasosznika, a ten szybko wstrzykuje mu jad i unieruchamia. 

Na co poluje nasosznik trzęś?

Nasosznik trzęś jest bardzo drapieżny i poluje nie tylko na pająki, ale i inne owady. W jego „menu” znaleźć się mogą muchy, komary, meszki, a nawet karaluchy. Nasoszniki uprawiają też kanibalizm w sytuacji, gdy nie mogą znaleźć innego pokarmu. Potrafią także „zakraść” się do sieci innego pająka albo gniazda jakiegoś owada, by zjeść znajdujące się tam jaja.

Biorąc pod uwagę wyjątkową drapieżność tego gatunku i jego skuteczność, warto się zastanowić czy chcemy się pozbywać nasosznika ze swojego domu. Jego wygląd nie jest aż tak przerażający, a biorąc pod uwagę fakt, że jest w stanie pokonać i zjeść znacznie bardziej groźne pająki, może warto dać nasosznikowi szansę?

Czy nasosznik trzęś jest groźny dla człowieka?

Ponieważ nasosznik trzęś potrafi unieruchomić i szybko unicestwić pająki i owady znacznie większe od siebie, przez lata sądzono, że ich jad może być bardzo silny. Nic bardziej mylnego - dla człowieka nie jest on w ogóle groźny (choć nasosznik umie przebić się przez skórę) i wcale nie jest wyposażony w najsilniejszy jad na świecie wśród pająków.

Kluczem do sukcesu nasosznika nie jest bowiem jad, a niezwykła strategia polowania. To właśnie ona pozwala mu z sukcesem atakować duże pająki, jak kątnik, a nawet czarna wdowa. Skoro więc dla człowieka nie jest w ogóle groźny i jeszcze może nas uchronić przed innymi pająkami, pozwólmy mu w spokoju żyć w naszych szafach czy kątach pokojów.