Wielu z nas w listopadzie marzy o wakacjach, ale czy wyobrażacie sobie wakacje od ZUS-u? To może wydawać się mało prawdopodobne, jednak właśnie pojawiła się taka możliwość. Już od 1 listopada można bowiem składać wnioski o wakacje składkowe. Dla osób, które są do nich uprawnione, będzie to spora oszczędność.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe zwalniają z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc kalendarzowy i są oferowane przedsiębiorcom. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić 1600 złotych. Termin składania wniosków ruszył 1 listopada. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie z opłacenia składki dotyczy tylko i wyłącznie własnego ubezpieczenia przedsiębiorcy. Co to oznacza?
Zobacz także:
Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia musisz zapłacić składki osób, które ubezpieczasz (na przykład twoich pracowników lub zleceniobiorców) - czytamy na stronie biznes.gov.pl.
Wakacje składkowe zwalniają nas z opłaty za:
- obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - jeśli jako przedsiębiorca podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia, wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.
Należy jednak pamiętać, że wakacje składkowe nie zwalniają nas z obowiązku opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Jak wynika z informacji przedstawionych w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl, wakacje składkowe przysługują przedsiębiorcy, jeśli:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie podlegał dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie ubezpieczał (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie);
- w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich dwóch latach kalendarzowych;
- w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
O możliwości skorzystania z wakacji składkowych poinformowało na swoim profilu na portalu X Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
🧵(1/5)❗ Mikroprzedsiębiorcy mogą już składać wnioski do @ZUS_pl o tzw. wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać nawet 1,7 mln małych przedsiębiorców.
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) November 4, 2024
Więcej 👉… pic.twitter.com/Sdisbilfaj
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Wniosek o wakacje składkowe złożymy elektronicznie, za pośrednictwem platformy e-ZUS/PUE ZUS. Taki dokument można podpisać za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, możesz go w łatwy sposób założyć dzięki bankowości elektronicznej. Wniosek musisz złożyć w miesiącu poprzedzającym okres zwolnienia. To znaczy, że jeśli chcesz uzyskać wakacje składkowe w styczniu, wniosek należy złożyć w grudniu. Należy pamiętać, że to rozwiązanie jest przewidziane niezależnie od tego, w jakiej formie rozliczamy podatek dochodowy. Może to być na przykład PIT czy też ryczałt. Co ważne, podczas korzystania z wakacji składkowych zachowujemy ciągłość świadczeń, co oznacza, że Twoje składki są opłacane z budżetu państwa, zatem nie musisz martwić się, że utracisz prawo do zasiłku chorobowego lub Twoja przyszła emerytura będzie niższa. Do wnioskowania o wakacje składkowe zachęca minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk.