Sezon infekcyjny w pełni, a to oznacza wzmożoną liczbę zachorowań, zwłaszcza wśród dzieci. Niedawno donosiliśmy o fali zarażeń krztuścem oraz wirusem RSV. Mimo że zagrożenie tymi chorobami nie mija, teraz na szpitalnych oddziałach dominuje mykoplazma. Okazuje się, że wykrycie jej nie należy do najłatwiejszych. Żeby ją zdiagnozować, konieczne jest specjalne badanie. Bakteria ta dotyka przede wszystkim najmłodszych, a szpitale dziecięce przeżywają wzmożone obłożenie.
Czym jest mykoplazma?
Jeszcze niedawno lekarze mieli do czynienia przede wszystkim z falą zachorowań na krztusiec i wirus RSV. Teraz ostrzegają oni przed pojawiającą się coraz częściej na oddziałach mykoplazmą. Mykoplazma jest bakterią, która może powodować zarówno zakażenie górnych dróg oddechowych, jak i dróg moczowo-płciowych. Leczenie zarażenia nią przebiega przy zastosowaniu antybiotykoterapii. Sytuację w rozmowie z portalem zdrowie.parenting.pl relacjonuje Aneta Górska-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Bogdanowicza w Warszawie.
Zobacz także:
Niedawno było wiele przypadków krztuśca w naszym szpitalu, zwłaszcza u niemowląt, bo starsze dzieci co prawda nie przechodzą lekko tej choroby, ale nie aż tak, aby być hospitalizowane. To, co teraz obserwujemy na oddziale, to jeszcze nie grypa, choć pojedyncze przypadki już się zdarzają, nie ma też infekcji RSV, a COVID się prawie skończył. Teraz króluje mykoplazma - mówi ordynator Aneta Górska-Kot.
Jak tłumaczy ekspertka, trudności z wykryciem mykoplazmy wynikają przede wszystkim tego, że bakteria ta charakteryzuje się brakiem ściany komórkowej. To odróżnia ją od innych bakterii.
Jakie są objawy mykoplazmy? „Infekcja atypowa”
Okazuje się, że poza kaszlem mykoplazma może objawiać się na różne sposoby, przebiegając w postaci lekkiej infekcji dróg oddechowych lub nawet ciężkiego zapalenia płuc. Kaszel to jedna z oznak, ale inne mogą być niespecyficzne, dlatego łatwo o przeoczenie tej bakterii. Co więcej, podczas wstępnego wywiadu lekarza nic może nie wskazywać na obecność mykoplazmy, a badanie rentgenowskie wykaże bardzo duże zmiany.
Mówimy, że to jest infekcja atypowa, czyli dziecko ma na przykład zapalenie płuc, ale jest w relatywnie dobrym stanie ogólnym, nic nie słychać przy badaniu, a na zdjęciu rentgenowskim są ogromne zmiany. To jest dla mykoplazmy typowe, że jedno nie idzie w parze z drugim - tłumaczy doktor Aneta Górska-Kot.
Dzieci gorączkują, kaszlą, ale nic nie słychać podczas badania osłuchowego, więc pediatrzy czekają. Za dwa dni znowu wraca im gorączka, mali pacjenci kaszlą i tak wloką się te infekcje. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o mykoplazmie, bo taką infekcję leczy się antybiotykiem i to tym samym, co krztusiec - dodaje lekarka.
Zdaniem specjalistki najważniejsze w leczeniu mykoplazmy jest dobranie odpowiedniego antybiotyku. Zdarza się bowiem, że lekarz przepisuje lek, którego stosowanie nie przynosi efektu, a wtedy infekcje się przedłużają.
W aptekach brakuje leków
Jak wynika ze słów specjalistki, włączenie antybiotyków do procesu leczenia potrafi przynieść bardzo szybkie efekty. Pojawia się jednak kwestia dostępności tych leków w aptekach. Z powodu fali zachorowań, zaczyna ich brakować.
Grupą antybiotyków, które stosujemy w leczeniu mykoplazmy i krztuśca są makrolidy - w tym erytromycyna (tzw. antybiotyk trzydniowy), klarytromycyna, spiromycyna. To jest bardzo spektakularne, bo miałam przypadki dzieci, u których po podaniu właściwie pierwszej dawki leku objawy prawie ustąpiły, a po drugiej były prawie zdrowe. To były dzieci gorączkujące przez tydzień, kaszlące, które naprawdę źle się czuły i już po pierwszej dawce ich stan bardzo się poprawił - relacjonuje doktor Aneta Górska-Kot
Klabax EC 125 mg/5 ml jest niedostępny w aptekach i na ten moment nie ma planów na nowe dostawy tego leku do aptek - taką informację otrzymaliśmy wczoraj od producenta. W aptekach dostępny jest jeden zamiennik w tej samej dawce: Klacid w dawce 125 mg/5 ml po 60 ml mamy w ok. 73 proc. aptek oraz 100 ml w ok. 64 proc. aptek - mówi w rozmowie z portalem zdrowie.parenting.pl Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. z serwisu gdziepolek.pl