Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona co roku 1 listopada, to wyjątkowy dzień upamiętniający wszystkich chrześcijan, którzy po śmierci zostali zbawieni. Co roku, po tradycyjnym odwiedzeniu grobów najbliższych zmarłych członków rodziny i znajomych, Polacy następnie zmierzają do domów na uroczysty obiad. Tegoroczne święto przypada jednak w piątek, co dla wielu wierzących wiąże się z wstrzemięźliwością od jedzenia pokarmów mięsnych. Czy w zbliżające się Święto Zmarłych obowiązuje post? Ksiądz rozwiewa wszystkie wątpliwości. 

Polskie tradycje w dzień Wszystkich Świętych

1 listopada, w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia, czyli w Dzień Zaduszny, Polacy licznie gromadzą się na cmentarzach, by odwiedzić swoich najbliższych, którzy odeszli i uczcić ich pamięć. Przygotowania zaczynają się już około 2 tygodni wcześniej. Wówczas wiele ludzi decyduje się na odpowiednią troskę o groby bliskich poprzez na przykład mycie pomników, sprzątanie wokół oraz kupno pięknych kwiatów i zniczy.

Zobacz także:

Co więcej, święto jest dniem wolnym od pracy, dlatego po odwiedzeniu zmarłych na cmentarzach, Polacy często decydują się także na spędzenie czasu z rodziną. W wielu domach organizuje uroczyste obiady lub kolacje, podczas których zwykle serwuje się również potrawy mięsne. W tym roku 1 listopada przypada na piątek, czyli dzień, w którym wielu chrześcijan powstrzymuje się od przyjmowania pokarmów zawierających mięso. Wstrzemięźliwość dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, a ścisły post wszystkich dorosłych od 18 do 60 roku życia. W tej sytuacji, niektórzy Polacy nierzadko mają wątpliwości, czy tego dnia obowiązuje dyspensa. 

Czy we Wszystkich Świętych można jeść mięso? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

Jak w każdej dziedzinie, czasami istnieją pewne wyjątki od reguły. Tak dzieje się również w przypadku, gdy ważne święto kościelne przypada na piątek.

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa - wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Wówczas obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych nie jest uznawany za obligatoryjny, a wierni nie muszą się martwić o popełniony grzech. Czasami decyzje o dyspensie są dodatkowo również komunikowane przez biskupa diecezjalnego. 

1 listopada w Kościele powszechnym obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten ma rangę uroczystości i, zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele, wierni nie są zobligowani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Nie jest zatem konieczne udzielenie dodatkowej dyspensy - wyjaśnia Esce ks. Rafał Bogacki, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

Dlaczego katolicy nie mogą jeść mięsa w piątki?

Zakaz spożywania mięsa w piątek wynika z tego, że w religii chrześcijańskiej jest to dzień, w którym Jezus Chrystus cierpiał i ostatecznie został ukrzyżowany. Z tego powodu chrześcijanie w tym dniu oddają mu cześć. Zasada została również zapisana w Pięciu Przykazaniach Kościelnych:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach

Niektórzy decydują się na wstrzemięźliwość w piątki przez cały rok, podczas gdy inni stosują się tej zasady jedynie w Wielki Post i niektóre ważne święta. Dlaczego akurat mięso? Okazuje się, że przez wiele stuleci towar ten był uznawany za luksus podawany na różne ważne okazje w ciągu roku, w szczególności święta. Wówczas mało kto mógł pozwolić sobie na częste spożywanie pokarmów mięsnych ze względu na ich cenę i niską dostępność. Choć dziś zasada nie ma już związku z trudnym dostępem do wyrobów mięsnych, wciąż jest kontynuowana ze względu na prastarą tradycję w Kościele katolickim.