Istotne znaczenie posiadania „czerwonej teczki” przebija się coraz głośniej w przestrzeni medialnej i to nie bez powodu. W dobie cyfryzacji wiele dokumentów istnieje „w chmurze”, a dostęp do nich jest szczególnie utrudniony (co ma oczywiście wiele zalet). W przypadku nagłych sytuacji, takich jak pobyt w szpitalu czy śmierć, tzw. czerwona teczka pozwoli na łatwe i szybkie uzyskanie najważniejszych informacji o danej osobie dotyczących np. pracy, polisy, zadłużeń czy choćby nawet rachunków do opłacenia.
Czym jest „czerwona teczka” i kto powinien ją założyć?
„Czerwona teczka” to szczególne miejsce, ponieważ jest zbiorem wszystkich dokumentów, które stanowią zabezpieczenie dla danej osoby i jej bliskich w trudnych sytuacjach. Powinien założyć ją każdy, niezależenie od wieku, stanu zdrowia, wielkości majątku czy zatrudnienia. To właśnie w tej teczce, w przypadku śmierci lub innych poważnych problemów, znajdują się najważniejsze dokumenty, tj. testament, dokumenty poświadczające, gdzie są zgromadzone środki czy gdzie dana osoba jest ubezpieczona itd. To informacje, które będą ważne nie tylko po śmieci, ale też np. w trakcie leczenia. Dzięki nim rodzina będzie mogła uruchomić środki i zadbać o pozostałe sprawy. Paweł Krzyżok, doradca finansowy, na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że o „czerwoną teczkę” powinni również zadbać przedsiębiorcy, którzy chcą zabezpieczyć nie tylko swoją firmę, ale też rodzinę i zapewnić jej przyszłość.
Zobacz także:
Jednak nie tylko zawartość czerwonej teczki ma znaczenie. Liczy się również kolor i jak nazwa wskazuje, w tym przypadku mowa o czerwonym. Kolor ten ma szczególne znaczenie — chodzi o to, by szybko i z łatwością znaleźć teczkę w stosie dokumentów o zazwyczaj białym, szarym czy zielonym kolorze. Czerwień będzie odznaczać się z daleka, ponadto jest to barwa zazwyczaj kojarzona z działaniem, ale też z ostrzeżeniami czy awaryjnością, dlatego na pierwszy rzut oka teczka w tym kolorze zostanie skojarzona z czymś istotnym.
Co powinno znaleźć się w czerwonej teczce? Spis istotnych dokumentów
Najważniejszym dokumentem z „czerwonej teczki” jest testament, jednak niejedynym, jaki powinien się w niej znaleźć. Co jeszcze powinna zawierać teczka bezpieczeństwa rodziny? To:
- polisa na życie z numerem kontaktowym do doradcy klienta — to ułatwi członkom rodziny realizację świadczenia czy dochodzenie roszczeń;
- zobowiązania finansowe — lista takich zobowiązań, tj. pożyczek, kredytów, kart kredytowych, powinna zawierać również dane do logowania w systemie BIK, by bliscy mogli samodzielnie sprawdzić stan zadłużenia, natomiast w przypadku kredytu hipotecznego w „czerwonej teczce” należy umieścić umowę z bankiem, ponieważ zawiera ona zapisy o skutkach śmierci jednego z kredytobiorców;
- dokumenty dotyczące zatrudnienia/prowadzonej działalności — konkretniej w pierwszym przypadku warto podać informacje, z kim rodzina powinna się skontaktować, dane o Pracowniczym Programie Emerytalnym i ewentualnych pożyczkach zaciągniętych w firmie, natomiast przedsiębiorcy powinni udostępnić dane rejestracyjne firmy, a także dane urzędu skarbowego i ZUS-u.
- rachunki bankowe, lokaty itd. - w „czerwonej teczce” warto umieścić dane dotyczące tego, gdzie zostały ulokowane pieniądze (IKZE, IKZE, TFI, akcje obligacje;
- lista usługodawców — mowa m.in. o dostawcach energii, gazu, internetu, telewizji oraz o wspólnocie mieszkaniowej, dodatkowo w teczce warto umieścić akty notarialne;
- dane do logowania do poczty elektronicznej — przydatne, by można było usunąć adres e-mail.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze, czyli czego nie wkładać do „czerwonej teczki”
„Czerwona teczka” to zbiór wielu ważnych informacji, dlatego nigdy nie powinna trafić w niepowołane ręce. Najlepiej ukryć ją w domu, a o miejscu skrytki poinformować najbliższych. Niemniej nawet najlepsza kryjówka może okazać się niewystarczająco skuteczna, dlatego warto dobrze przemyśleć, co znajduje się w teczce. Nie chcąc narazić siebie i bliskich na problemy, do teczki bezpieczeństwa rodziny lepiej nie wkładać dokumentów, które zawierałyby np. konkretne kwoty pieniędzy na poszczególnych rachunkach, numer tych rachunków czy dane do logowania do konta bankowego. Spadkobiercy otrzymają te dane po zgłoszeniu się do placówki.
Czerwona teczka ma być pomocą dla twojej rodziny w i tak już trudnej sytuacji. Ma stanowić źródło wiedzy na temat wszystkich składników twojego majątku i ułatwienie do niego dostępu twoim bliskim. Twoim bliskim, a nie potencjalnemu złodziejowi czy innej osobie niepowołanej. Dlatego nigdy nie umieszczaj w swojej teczce haseł, loginów i kodów PIN do wszelkich kont. Informacje dostępowe nie będą potrzebne twoim spadkobiercom, tak naprawdę wystarczy im sama lista posiadanych kont czy polis oraz informacja, w których bankach lub towarzystwach się znajdują. Ta wiedza zdecydowanie wystarczy, by osoby uprawnione mogły starać się o przejęcie majątku — podsumowuje doradca finansowy Paweł Krzyżok na swojej stronie interneotwej.