Przejście na emeryturę to poważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Na wysokość świadczenia wpływ ma nie tylko staż pracy, ale także data złożenia wniosku. Warto o tym wiedzieć, gdyż w niektórych miesiącach mamy szansę na wyższe świadczenie.

Co trzeba zrobić, aby przejść na emeryturę?

W Polsce, aby otrzymać emeryturę konieczne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnienie wymaganego okresu składkowego. Na emeryturę może przejść kobieta, która ukończyła 60 lat i mężczyzna, który ukończył 65 lat. Panie muszą wykazać 20-letni staż pracy, natomiast panowie – 25 lat. Osoby, które są już w wieku emerytalnym, lecz nie mają wymaganego stażu pracy, również mogą pobierać emeryturę, ale będzie ona odpowiednio niższa. Wniosek powinno się złożyć nie wcześniej, niż miesiąc przed ukończeniem wieku emerytalnego. Wcześniej ZUS może wydać decyzję odmowną. 

Zobacz także:

Kiedy nie opłaca się przejść na emeryturę?

Senior może zdecydować, czy chce przejść na emeryturę. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek. Miesiąc, w którym to zrobi, może wpłynąć na wysokość otrzymywanego świadczenia. wynika to z waloryzacji oraz dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych (jak choćby tzw. trzynastka). Nie opłaca się przejść na emeryturę w marcu, ponieważ wtedy seniora nie obejmie marcowa waloryzacja emerytur. Z tego powodu wyliczone przez ZUS świadczenie będzie niższe, niż gdyby wnioskujący poczekał miesiąc ze złożeniem wniosku.

Dobrym miesiącem na przejście na emeryturę może okazać się lipiec. Od początku czerwca ZUS przeprowadza waloryzację na kontach ubezpieczonych, w efekcie czego świadczenie jest wyliczane od wyższej podstawy. Z tego powodu korzystniejsze może być przejście na emeryturę w drugiej połowie roku.  

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Niektóre osoby mogą przejść na emeryturę zanim osiągną powszechny wiek emerytalny. Szczegółowe warunki przyznania takiego świadczenia zawiera ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu i Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniejsza emerytura należy się osobom urodzonym w latach 1949-1968, które pracowały w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze. Chodzi o zatrudnionych m.in. w górnictwie, energetyce, służbie zdrowia i opiece społecznej, hutnictwie, wojsku. Z kolei nauczyciele mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego będącego odpowiednikiem wcześniejszej emerytury dla tej grupy zawodowej.

Co można zyskać, przechodząc na emeryturę?

Z jednej strony przejście na emeryturę daje zabezpieczenie, a tym samym pewien spokój. Z drugiej strony decyzja ta pod względem finansowym nie zawsze jest korzystna. Z tego powodu wiele osób przechodzi na emeryturę nieco później, aby otrzymywać wyższe świadczenie. Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń. W przypadku wcześniejszych emerytur obowiązują limity. Po ich przekroczeniu następuje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Samo wskazanie miesięcy w których się to najbardziej opłaca, to jedynie wskazówka. Warto skorzystać z indywidualnej porady u doradcy emerytalnego ZUS, który przedstawi nam możliwości oraz możliwe warianty przyszłej emerytury.