Występowanie najkrótszego dnia w roku ma związek ze zmianą pór roku. W ciągu roku mamy dwa przesilenia – w czerwcu i grudniu. Dodać do nich można także równonoc, wypadająca we wrześniu. Zbliżające się przesilenie zimowe nie pozostaje jednak obojętne organizmowi. Tego dnia mogą pojawić się czynniki, których wielu z nas nie utożsamia właśnie z tym wyjątkowym dniem w roku. Organizm może zachowywać się zupełnie inaczej niż dotychczas! Warto uważać.
Tego dnia wypada najkrótszy dzień w 2024 roku
Najkrótszy dzień 2024 roku wypada w sobotę, 21 grudnia. Tego dnia przywitamy kalendarzową zimę i przeżyjemy najkrótszy dzień roku. Przesilenie zimowe najczęściej wypada właśnie tego dnia, lecz nie zawsze – rok temu data się przesunęła i najkrótszym dniem roku był 22 grudnia. Zmiana daty ma związek z długością dnia słonecznego. W 2019 roku najkrótszy dzień przypadł również 22 grudnia. Od 2020 do 2022 r. przypadał już 21 grudnia.
Zobacz także:
W najkrótszym dniu roku słońce znajdzie się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Będzie wtedy w pozycji najdalej na południe od równika. Dla osób mieszkających w Polsce ma to takie znaczenie, że dzień będzie trwał ok. 7 godzin. W niektórych regionach kraju noc potrwa więcej niż 16 godzin. Jednak długość najkrótszego dnia roku zależy od położenia geograficznego – w 2023 r. na Przylądku Rozewie trwał on 7 godzin i 12 minut, z kolei na Opołonku 8 godzin i 12 minut.
Jak najkrótszy dzień roku wpływa na nasze samopoczucie?
Przesilenie zimowe jest szczególnym dniem w roku – tego dnia zmienia się światło i temperatura. Nie pozostanie to obojętne ciału. Do często występujących oznak wpływu przesilenia zimowego na organizm są:
Sezonowe zaburzenia afektywne
Tego dnia pojawić się mogą chwilowe wahania nastroju. Niejedna osoba będzie także ospała, zmęczona, a nawet nieco rozdrażniona. W związku z rozpoczęciem nowego cyklu organizm będzie próbował się do niego „dostroić”, co skutkować może tego rodzaju odczuciami.
Mniejsza chęć do działania
Najkrótszego dnia roku możemy chcieć mniej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ten dzień wielu z nas będzie chciało spędzić otulona ciepłym kocem z herbatką.
Problemy ze snem
Podczas przesilenia zimowego niektórzy mogą mieć problemy z zasypianiem. Pojawić się może także problem ze wstawaniem. Mniejszy dostęp do słońca może spowodować niedobory witaminy D.
Ból głowy
Najkrótszego dnia roku możemy odczuwać wyjątkowo silny ból głowy. Nie każdy go doświadczy, lecz prawdopodobnie będą to ci, którzy są bardziej podatni na tego rodzaju dolegliwości. W miesiącach zimowych częściej występują też migreny.
Mniejsze libido
W trakcie przesilenia zimowego może dojść do spadku serotoniny i melatoniny, co skutkować może mniejszą ochotę na współżycie seksualne.
Jak przygotować się na najkrótszy dzień 2024 roku?
Nie musimy biernie poddawać się negatywnemu działaniu przesilenia zimowego. Tego dnia warto przede wszystkim zadbać o dostarczenie ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zgodnie z zasadami prawidłowo zbilansowanej diety. Dobrze przy tym ograniczyć słodycze i kofeinę, które pobudzają tylko na krótki czas. Warto zadbać o nawodnienie organizmu. Szklankę wody najlepiej wypić tuż po przebudzeniu zamiast kawy – najkrótszego dnia roku zaleca się, by wypić przynajmniej 8 szklanek wody. Dla smaku można dodać do niej cytrynę lub pomarańcze. Zdecydowanie warto ograniczyć lub zrezygnować tego dnia z picia alkoholu, który odwadnia.