Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. To szczególny czas dla wiernych, w którym udają się do kościoła, aby zagłębić siew modlitwie i przygotować do kolejnych nabożeństw w okresie Wielkiego Postu. Czy jednak podążanie za tradycją jest zgodne z naukami Kościoła?
Kiedy wypada Środa Popielcowa 2025?
Środa Popielcowa w 2025 roku wypada 5 marca. Jest to święto ruchome, które zgodnie z naukami Kościoła katolickiego następuje równo 46 dni przed Wielkanocą. Ten szczególny dzień rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych i dla wielu Polaków stanowi czas na refleksje nad własnym życiem, a nawet pretekst do wprowadzania istotnych zmian.
Zobacz także:
Święto to ma jednakże w sobie pewien symboliczny wydźwięk. Posypanie głowy popiołem ma nawiązywać do przemijania i symbolizować akt pokuty i pojednania. Wspomniane przemijanie nie ma tu wyłącznie nacechowania aspektem duchowym. Istotnie popiół, którym kapłan posypuje głowy wiernych, pochodzi z palm wielkanocnych z ubiegłego roku, co stanowi symbol zamknięcia pewnego etapu i przypomnienia wiernym o mijającym czasie. Ponadto wielebny podczas posypywania głów popiołem wypowiada następujące słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, co tylko umacnia zebranych w refleksji nad ulotnością ludzkiego życia.
Jak obchodzić Środę Popielcową?
Środa Popielcowa to szczególny czas, w którym katolicy przestrzegają określonych zasad. Mianowicie dorośli między 18 a 60 rokiem życia powinni w ten dzień trzymać post ścisły, decydując się na odstawienie mięsa. Co więcej, tylko jedno danie w ciągu dnia powinno pozwolić na najedzenie się do syta. Z kolei osoby po 60 roku życia, a także dzieci i młodzież do 18 roku życia, powinny zrezygnować z posiłków mięsnych, aczkolwiek Kościół nie zabiera głosu w sprawie obfitości posiłków.
To jednak jedynie początek wielu zasad, których katolicy powinni przestrzegać przez kolejne 40 dni. Kościół katolicki zaleca, aby przez okres Wielkiego Postu wstrzymać się od uczestnictwa i urządzania imprez z tańcami i głośną muzyką. Zaleca się również poświęcić ten czas na refleksję i zadumę, dlatego warto zawiesić tak zwane „topory wojenne”, a najlepiej pogodzić się z pokłóconymi osobami. Wiele osób przez okres 40-dniowego postu stara się również zerwać z nałogami i złymi nawykami. W końcu post polega nie tylko na niejedzeniu mięsa, ale również na ograniczaniu uciech życia codziennego. Z tego względu katolicy często rezygnują na ten czas z picia alkoholu, czy palenia papierosów.
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?
Wielu wiernych błędnie sądzi, że w Środę Popielcową należy iść do kościoła. To mit. Uczestnictwo we mszy świętej 5 marca 2025 roku jest dobrowolne, a Kościół nie nakazuje wiernym obecności eucharystii. Kapłani zaznaczają, że święto ma przede wszystkim wymiar duchowy i stanowi symboliczne wejście w okres Wielkiego Postu. Zamiast obecności w kościele (do której kapłani serdecznie zapraszają), duchowni zalecają wspólną modlitwę. Jednocześnie przypominają, że Środa Popielcowa rozpoczyna cykl nabożeństw odprawianych w Wielki Post, takich jak:
- Droga Krzyżowa – przypominająca o męce Chrystusa;
- Gorzkie Żale – będące formą wspólnych rozmyślań i pieśni wspominających mękę Chrystusa;
- Wielki Czwartek – święto upamiętniające ustanowienie sakramentów kapłańskich i Eucharystii. Nabożeństwo to inauguruje Triduum Paschalne.
- Wielki Piątek – nabożeństwo upamiętniające śmierć Chrystusa na krzyżu. W ten dzień obowiązuje ścisły post. Z kolei wieczorem w kościołach odbywają się liturgie Męki Pańskiej.
- Wielka Sobota – dzień poprzedzający Zmartwychwstanie Pańskie i jednocześnie moment zakończenia Triduum Paschalnego.
Warto zaznaczyć, że księża co roku zachęcają do wspólnego przeżycia Wielkiego Postu oraz poświęcenia tego szczególnego czasu na pogodzenie się z bliźnimi i refleksji nad własnym życiem.
Droga nawrócenia dla każdego z nas będzie inna, bo sam dar nawrócenia to już jest dar, który otrzymujemy od Boga, od Jezusa Chrystusa. To, czego potrzeba z naszej strony, to właśnie tej dyspozycyjności, otwarcia się na światło Ewangelii, na światło Boże, otwarcia się na Jezusa Chrystusa czy przynajmniej próba otwarcia się – wskazał ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, cytowany przez portal radiomaryja.pl