Kiedy myślimy o urlopie w górach, zwykle pierwszym, co przychodzi nam do głowy jest wyjazd do Zakopanego, w Karkonosze czy Sudety. Ale na samym południu naszego kraju, w Karpatach Zachodnich znajduje się przepiękny region - Beskid Sądecki. Nie jest to bardzo popularny kierunek turystyczny, prawdopodobnie ze względu na to, że miejsce to znajduje się stosunkowo daleko od największych miast, a także nie wiedzie tu żadna droga ekspresowa. Mimo to, warto poświęcić kilka godzin na podróż samochodem, by się tutaj dostać. W Beskidzie Sądeckim czekają na was wspaniałe szlaki turystyczne, piękne górskie krajobrazy oraz wycieczka po niezwykle urokliwej miejscowości, jaką jest Krynica Zdrój.
Właśnie w tej okolicy znajduje się niezwykła atrakcja w postaci wieży widokowej - sprawdźcie, co sprawia, że jest tak wyjątkowa oraz jak można się tam dostać. Dowiecie się również, co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju i okolicy.
Zobacz także:
Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój
Zaledwie kilka lat temu, w 2019 roku w Krynicy-Zdroju otwarta została wieża widokowa, która stoi na szczycie Słotwiny Arena, stacji narciarskiej usytuowanej na wysokości 896 m. n.p.m. Sama wieża jest wysoka na prawie 50 metrów, ale to nie wszystko. Aby na nią wejść, należy pokonać ścieżkę o długości ponad 1 kilometra, która znajduje się wysoko nad ziemią. Oznacza to urokliwy spacer w koronach drzew, by w końcu dojść do wieży i wspiąć się na samą górę. Stamtąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Beskid Niski.
W wieży widokowej wyjątkowe jest też to, że to konstrukcja nie metalowa, ale drewniana. Wykonana jest z robinii akacjowej, czyli akacji. Choć głównym materiałem użytym do wybudowania wieży jest drewno, możecie być spokojni - spełnia ona wszystkie standardy bezpieczeństwa, a do tego pięknie komponuje się z otaczającą ją naturą.
Jak dostać się na wieżę widokową w Krynicy-Zdrój?
Zachęcamy do tego, by na wieżę wybrać się pieszo. Możecie zostawić samochód na parkingu znajdującym się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej. Stąd w ciągu około 40 minut dotrzecie na szczyt. Jeżeli jesteście z małymi dziećmi lub macie problemy z poruszaniem się, nie jest to żaden problem - na górę można po prostu wjechać kolejką w kilka minut. Poruszanie się po samej ścieżce odbywa się już oczywiście pieszo, ale jest równa i można zabrać ze sobą dziecięcy wózek. Na najwyższy punkt wieży trzeba już wejść schodami. Pamiętajcie, że zależnie od pory roku lub wykonywanych prac konserwacyjnych mogą wystąpić utrudnienia, dlatego jeżeli chcecie wejść na wieżę z wózkiem, warto wcześniej skontaktować się z obsługą obiektu.
Krynica-Zdrój - co można tam zobaczyć?
Krynica-Zdrój to niewielkie miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Na początku XX w. odkryto tutaj źródło szczawy, czyli wody mineralnej nasyconej dużą ilością dwutlenku węgla. Wtedy rozpoczęła się działalność uzdrowiskowa w tej miejscowości - powstały pensjonaty i piękne wille, a wiele z tych zabytkowych budynków stoi do dziś. Przed wojną każdego roku Krynicę-Zdrój odwiedzało blisko 40 tysięcy kuracjuszy! Była tutaj nawet księżniczka Juliana i przyszła królowa Holandii z mężem księciem Bernardem w trakcie podróży poślubnej. A także wielu sławnych Polaków, jak Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, Jan Kiepura, Konstanty Ildefons-Gałczyński czy Julian Tuwim.
Niestety, w trakcie wojny Krynica-Zdrój została zdewastowana, a jej dawny blask przywrócono dopiero pod koniec lat 50. XX w.
Dziś miasto znów tętni życiem. Kuracjusze przyjeżdżają tutaj, by leczyć choroby układu moczowego, trawiennego i inne dolegliwości lub po prostu skorzystać z wyjątkowych właściwości wód leczniczych i mineralnych. Sama miejscowość, szczególnie latem, jest niezwykle urokliwa. Powolny spacer zabytkową starówką może świetnie wpłynąć na samopoczucie. Znajdują się tam liczne kawiarnie, restauracje oraz sklepy, w których każdy znajdzie coś dla siebie.