Nową siedzibę Muzeum Historii Polski otwarto we wrześniu 2023 roku. Wraz z Muzeum Wojska Polskiego gmachy tworzą na Cytadeli Warszawskiej kompleks muzealny. To nie pierwsze wyróżnienie dla Muzeum Historii Polski. Budynek był już wcześniej wyróżniany na arenie międzynarodowej. Tym razem kompleksowi przyznano nagrodę German Design Award 2024.
German Design Award 2024 dla „parku muzeów”
Kompleks muzeów autorstwa pracowni architektonicznej WXCA został właśnie po raz kolejny doceniony na arenie międzynarodowej. Tym razem chodzi o nagrodę German Design Award. Konkurs, w którym jest ona przyznawana, organizuje Niemiecka Rada Wzornictwa, którą parlament powołał w 1953 roku. German Design Award wyłania zwycięzców w trzech kategoriach: „Excellent Product Design”, „Excellent Communications Design” oraz „Excellent Architecture”. To właśnie w ramach ostatniej z nich przyznano warszawskiemu kompleksowi nagrodę, która zostanie wręczona we Frankfurcie nad Menem, w siedzibie Niemieckiej Rady Wzornictwa. Jury, które zdecydowało o przyznaniu nagród, składa się ze specjalistów reprezentujących 16 krajów. Aby wyłonić zwycięzcę, eksperci obradują dwa dni, rozważając w tym czasie koncepcję architektoniczną, jakoś wykonania, funkcjonalność oraz kontekst, w jakim umieszczony jest obiekt, a także zrównoważony rozwój.
Zobacz także:
German Design Award już wcześniej przyznawano polskim obiektom. Należą do nich między innymi: budynek Unikato w Katowicach autorstwa pracowni KWK Promes, podziemny garaż dla samochodów Aston Martin zaprojektowany przez architektów z biura Unism, Dom Polski i Małopolska Chata Podcieniowa projektu BXB Studio, Villa Reden w Chorzowie autorstwa pracowni Franta Group czy Solarlux House zaprojektowany przez Kuczia Design.
To nie pierwsze wyróżnienie
Kompleks muzealny został wyróżniony na arenie międzynarodowej już wcześniej. Listopad 2024 przyniósł ze sobą nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024, którą przyznano w konkursie organizowanym przez renomowaną organizację Urban Land Institute. Spośród 109 projektów wyłoniono 27 finalistów oraz siedmiu zwycięzców.
Bardzo cieszy nas ta nagroda, bo konkurs Urban Land Institute wyróżnia na tle innych jego interdyscyplinarny profil i wielowymiarowe rozumienie inwestycji, które uwzględnia różne aspekty procesu realizacji i finalne społeczne, ekonomiczne i ekologiczne oddziaływanie danego przedsięwzięcia. Jurorzy docenili jakość ponadczasowej, szlachetnej architektury Muzeum Historii Polski a także to, w jaki sposób forma architektoniczna muzeum odpowiada na potrzeby nowoczesnej instytucji kultury - mówiła architektka Marta Sękulska-Wrońska, Partnerka i CEO pracowni architektonicznej WXCA
Muzeum Historii Polski wykazuje się doskonałością we wszystkich obszarach: od wyrazistej, a zarazem inkluzywnej architektury, poprzez świadome zastosowanie strategii zrównoważonego rozwoju, aspekt regeneracyjny i »placemaking«, po szeroki program edukacyjny instytucji. A co ważniejsze i tak istotne współcześnie, to jego znaczenie dla kultury i misja, której skala wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian - uzasadniało werdykt jury
Jedno z najpiękniejszych muzeów na świecie
Kolejnym powodem do dumy jest nagroda przyznana w konkursie Prix Versailles, którą otrzymało Muzeum Historii Polski, ogłoszone jednym z najpiękniejszych na świecie. Na liście „World’s Most Beautiful Museums 2024” znalazły się wówczas również: Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, Muzeum Trzęsienia Ziemi w Smritivan w indyjskim Bhuj, Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie, Paleis Het Loo w holenderskim Apeldoorn oraz Muzeum Oman Poprzez Wieki w Manah w Omanie.
2 grudnia 2024 roku w paryskiej siedzibie UNESCO odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody Prix Versailles.
— Muzeum Historii Polski | Polish History Museum (@MuzHistPolski) December 4, 2024
W czerwcu 2024 roku, Muzeum Historii Polski zostało w tym prestiżowym, międzynarodowym konkursie uznane za jedno z „Najpiękniejszych Muzeów Świata”.
Nagroda… pic.twitter.com/k2iyKRRqIG