Azalia to krzew o drobnych liściach i dużych, efektownych kwiatach, występujących w różnych odcieniach różu, czerwieni, bieli i pomarańczu. W zależności od odmiany kwitnie wiosną lub wczesnym latem. Azalie japońskie są zazwyczaj niższe. Z kolei azalie wielkokwiatowe są wyższe i mają większe kwiaty. Obecnie jest najlepszy moment na nawożenie tych kwiatów. Warto zabrać się za tę czynność. Pomoże w niej ten darmowy i domowy nawóz do azalii.
Ten kwiat zdobi polskie ogrody i balkony. Jak o niego dbać?
Azalie to nic innego jak rododendrony, które w Europie pojawiły się na początku XIX wieku. Obecnie istnieje ponad 100 gatunków tych kwiatów. W Polsce naturalnie występuje jednak tylko jeden z nich — azalia pontyjska, zwana również różanecznikami żółtymi. Mimo to w ogrodach i na balkonach często możemy spotkać te wyjątkowe kwiaty, a to wszystko dlatego, że z powodzeniem można uprawiać w kraju inne rodzaje azalii.
Zobacz także:
W polskich ogrodach spotkamy przede wszystkim azalie wielkokwiatowe i japońskie, które są najbardziej odporne na niskie temperatury. Azalie doniczkowe mogą zdobić balkony i tarasy latem, ale wymagają przeniesienia do wnętrza na zimę.
Azalie najlepiej sadzić wiosną, najlepiej w maju lub na początku czerwca, unikając najgorętszych dni. Można je również sadzić jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, aby miały czas na uformowanie korzeni przed zimą.
Azalie doniczkowe. Jak pielęgnować te kwiaty?
Azalie kwitną wiosną, zazwyczaj od kwietnia do czerwca, w zależności od odmiany. Azalie doniczkowe mogą kwitnąć nawet zimą, zwłaszcza w oranżeriach. Aby jednak móc oglądać ich piękne kiaty w sezonie kwitnięcia, należy wcześniej zadbać o dobrą kondycję rośliny.
Uprawianie azalii wymaga odpowiedniego stanowiska, gleby i pielęgnacji. Rośliny te lubią stanowiska półcieniste lub cieniste, glebę kwaśną i przepuszczalną, a także regularne podlewanie miękką wodą. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatów i nawożenie na wiosnę.
Najlepiej nawozić je wiosną, na przełomie kwietnia i maja, oraz w lecie, po przekwitnięciu (w czerwcu lub lipcu). Unikajcie nawożenia po połowie lipca, ponieważ może to przedłużyć wegetację roślin i przyczynić się do ich przemarznięcia.
Ostatni dzwonek, aby nawieźć te popularne kwiaty
W celu nawożenia azalii możecie zastosować kupne nawozy, najlepiej przeznaczone dla azalii i rododendronów. Istnieje również wiele domowych sposobów, które możecie wykorzystać jako naturalny nawóz do azalii. Jeden z nich jest całkowicie darmowy.
Podstawą do stworzenia tego ekologicznego i skutecznego nawozu, jest masowo rosnący w Polsce skrzyp polny. Natknąć się na niego możecie niemal wszędzie. Ta roślina powszechnie uważana za chwast może być zrywana z łąk, przydroży czy przydomowych ogrodów.
Nawóz do azalii ze skrzypu polnego — krok po kroku
Skrzyp jest świetną podstawą, by samodzielnie stworzyć nawóz do azalii. W tym celu musicie przygotować około 1 kg świeżego ziela skrzypu polnego. Najlepiej wrzucić je do dużego wiadra. Kolejnym krokiem jest zalanie skrzypu 10 litrami wody, nakrycie naczynia i pozostawienie ziela do fermentacji.
Po kilku dniach gnojówka ze skrzypu polnego będzie gotowa. Wówczas powinniście ją przecedzić, usuwając pozostałości roślin. Przed podlaniem azalii, gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10 lub 1:20.
Gnojówkę ze skrzypu możecie stosować też do oprysków roślin w celu profilaktyki przed chorobami grzybowymi. Skrzyp polny ma właściwości wzmacniające rośliny, dlatego warto używać go regularnie w sezonie wegetacyjnym. Dzięki temu nawozowi wasze krzewy azalii z pewnością obsypią się kwiatami.