W czasach, gdy wielu kierowców narzeka na ceny parkingów w miastach, Piotrków Trybunalski wychodzi z inicjatywą bezpłatnego parkowania. Czy za tą zmianą podążą kolejne polskie miasta?

Strefy płatnego parkowania w miastach

W coraz większej liczbie miast wprowadzona zostaje strefa płatnego parkowania. Tematyka ta nie dotyczy już wyłącznie aglomeracji, ale również coraz mniejszych miejscowości. Jak podaje portal moto.pl, ideą tej koncepcji jest ograniczenie ruchu w centrum miast oraz zagwarantowanie większej rotacji pojazdów na miejscach parkingowych.

Zobacz także:

Wielu kierowców nie jest jednak zadowolonych z takiego rozwiązania problemu parkingów w miastach. Skarżą się oni na skrajnie wysokie ceny postojów. Jak podaje portal legaartis.pl, w największych polskich miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, za zaparkowanie samochodu w ścisłym centrum na godzinę zapłacimy między 6, a 7 zł.

Włodarze miast twierdzą, że rosnące ceny za parkingi wynikają z coraz wyższy kosztów utrzymania przestrzeni miejskiej oraz chęci minimalizacji zatorów drogowych powstających podczas parkowania czy wyjazdu z miejsc parkingowych. Kierowców zachęca się do korzystania z alternatyw w postaci korzystania z systemu Park & Ride (pozostawienia samochodu na obrzeżach miasta i przemieszczania się po mieście za pomocą komunikacji miejskiej), czy poruszania się po mieście za pomocą rowerów, czy hulajnóg.

W celu minimalizowania kosztów parkowania kierowcy wykorzystują oferty abonamentowe (gdy często parkują samochody w określonym obszarze) lub korzystają z aplikacji mobilnych, które przypominają im o zbliżającym się końcu opłat, a także pozwalają na bardziej precyzyjne określenie czasu postoju.

Brak opłat za parkowanie. Innowacja sprzyja kierowcom?

Władze Piotrkowa Trybunalskiego postanowiły podążać na przekór panującym trendom. Zamiast zwiększać opłaty za parkowanie samochodów w miastach, postanowiły wprowadzić innowację. Kierowcy zgodnie z nową dyrektywą mają prawo zaparkować samochód bezpłatnie na okres 30 minut w strefie płatnego parkowania. Zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.

Okazuje się jednak, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tego typu udogodnień. Brak opłat za parkowanie przysługuje jedynie kierowcom korzystającym z klasycznych parkometrów. Zmotoryzowani, którzy preferują korzystanie z aplikacji mobilnych typu CityParkApp oraz Mobilet muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Jak skorzystać z darmowego parkingu?

Aby skorzystać z 30 minut darmowego postoju, należy pobrać bilet z parkometru i odjechać ze strefy płatnego parkowania przed upływem 30 minut. Jeśli kierowca nie zdąży odjechać z parkingu w określonym czasie, wówczas za każdą kolejną minutę postoju zostanie naliczona opłata. Jak informuje piotrkowski magistrat cytowany przez portal moto.pl:

Kluczowe jest to, że możliwość bezpłatnego zaparkowania pojazdu na pół godziny ma każdy kierowca. Bez względu na fakt czy jest mieszkańcem Piotrkowa Trybunalskiego, czy nie

Trudno określić jednak, jak nowa dyrektywa wpłynie na dostępność miejsc parkingowych oraz zatory drogowe na terenie miasta.

Ile kosztuje parkowanie w Piotrkowie Trybunalskim?

Co jednak, jeśli będziemy chcieli zaparkować na nieco dłużej niż 30 minut w strefie płatnego parkowania w Piotrkowie Trybunalskim? Opłaty, na jakie musimy się przygotować, biorąc pod uwagę ceny w znacznie większych miastach, nie są wygórowane. Jak podaje portal moto.pl:

  • za pierwsze 20 minut postoju zapłacimy 1,00 zł;
  • za pierwsze 40 minut postoju zapłacimy 2,00 zł;
  • za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 3,00 zł;
  • za drugą godzinę postoju zapłacimy 3,20 zł;
  • za trzecią godzinę postoju zapłacimy 3,40 zł;
  • za czwartą i każdą następną godzinę postoju zapłacimy 3,00 zł.

Co ważne, na terenie Piotrkowa Trybunalskiego prawo do bezpłatnego parkowania przez okres 180 minut przysługuje osobom z niepełnosprawnościami, taksówkarzom oraz kierowcom motorowerów.