2025 przyniósł zmiany podatkowe, w tym zmiany w ulgach, dzięki którym zapłacić można niższą daninę. Jedna z nich, cieszącą się coraz większą popularnością, pozwalała na odliczenie nawet 53 tys. zł podatku w trzy lata, a dotyczyła wydatków poniesionych na poprawę energetyczną domu. Ulga termomodernizacyjna (tzw. ulga na piec) przestanie obowiązywać w takim kształcie jak dotychczas. Co się zmieni? I czy jest szansa na powrót starych zasad?
Ulga na piec wykreślona. Odliczyć można było nawet 53 tys. zł w trzy lata
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii podatnicy nie będą mogli odliczyć wydatków na:
Zobacz także:
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.
Innymi słowy, nie skorzystamy już z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe i olejowe, zbiorniki na gaz lub olej, przyłącza do sieci gazowej oraz montażu kotłów. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2025 r., a więc w rozliczeniu za 2024 r. będzie można skorzystać z ulgi na tego typu piece i zbiorniki, pod warunkiem że zostały nabyte do końca 2024 r. (za datę poniesienia wydatku uprawniającego do ulgi uważa się dzień wystawienia faktury). Tym samym to ostatni raz, kiedy będzie można odliczyć w deklaracji PIT wydatki poniesione na piec gazowy i olejowy (limit odliczenia dla tego typu wydatków wynosi 53 tys. zł). Resort rozwoju i technologii decyzję tę uzasadnia obowiązującą unijną dyrektywą EPBD, według której od 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.
Kontrowersje wokół wykreślenia ważnej ulgi. Prawnicy: to narusza Konstytucję
Wokół zmian podatkowych związanych z ulgą termomodernizacyjną pojawiły się spore kontrowersje. Jak się okazuje, rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw 27 grudnia 2024 r. Według nowej regulacji podatnicy nie skorzystają z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego już od 1 stycznia 2025 r. Jak przekazuje portal prawo.pl, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Co to oznacza?
Trybunał Konstytucyjny wskazuje, że zmiany w prawie podatkowym należy publikować nie później niż na miesiąc przed upływem okresu rozliczeniowego. Zdaniem prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego cytowanego przez prawo.pl, tak krótki okres vacatio legis narusza zasadę wynikającą z orzecznictwa TK.
Jego zdaniem podatnicy mogą dochodzić swoich praw wynikających z naruszenia zachowania odpowiedniego okresu vacatio legis. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie skierowana w tym zakresie skarga konstytucyjna - przekazuje prawo.pl.
Ulga termomodernizacyjna w 2025. Co jeszcze się zmienia?
Wspomnieć trzeba, że poza tym, że nowelizacja kasuje popularną ulgę podatkową, dodaje kilka nowych, które mogą ucieszyć osoby planujące wprowadzić nowoczesne technologie energetyczne w swoich domach. Jak widnieje w rozporządzeniu, do listy urządzeń objętych ulgą termomodernizacyjną dodano:
- magazyny energii i magazyny ciepła,
- mikroinstalacje wiatrowe,
- systemy zarządzania energią.
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Ponadto warunkiem możliwości odliczenia ulgi jest rozpoczęcie termomodernizacji domu (nie ma tu obowiązku rozpoczęcia go od audytu termomodernizacyjnego), kupno towarów, produktów i usług (których nabycie zgodnie z wykazem można odliczać od dochodu), a także ukończenie przedsięwzięcia w ciągu trzech lat. Ważne: wydatki muszą być poniesione po oddaniu budynku do użytkowania (jeśli wydatki zostały poniesione w trakcie budowy, zanim dom został oddany do użytkowania, nie można skorzystać z ulgi). Wydatki odliczać należy na bieżąco, osobno za każdy rok w deklaracji rocznej PIT.