Poznańskie lotnisko bierze przykład z czołowych niemieckich odpowiedników. W trosce o bezpieczeństwo i komfort podróżnych unowocześnia system kontroli bezpieczeństwa.
Czym jest kontrola bezpieczeństwa na lotniskach?
Kontrola bezpieczeństwa to zdaniem podróżnych jeden z najbardziej stresujących momentów podczas wizyty na lotnisku. W końcu każdy bagaż przechodzi dokładną weryfikację pod kątem wagi, wielkości, ale również zawartości. Według gazety.pl podróżni nawet, gdy mają świadomość, że zastosowali się do zaleceń przewoźnika, czują w trakcie weryfikacji duży dyskomfort.
Zobacz także:
Trzeba przyznać, że przenikliwe spojrzenie celników, wyciąganie poszczególnych przedmiotów z bagażu, które według kontrolerów wyglądają na „podejrzane”, mogą przyprawić o kilka kropli potu na czole. Wszystko to jednak ma zagwarantować podróżnym maksymalne bezpieczeństwo podczas lotu.
Niestety, żmudna procedura kontroli bezpieczeństwa sprawia, że na lotniskach tworzą się kolejki. Aby w odpowiedni sposób przeprowadzić weryfikację bagażu, potrzebny jest czas, o czym podróżni często zapominają. Sprawia to, że cała odprawa wydłuża się w nieskończoność, o czym najlepiej wiedzą stali bywalcy lotnisk. To jednak już niedługo może ulec zmianie, ponieważ Poznań wprowadza innowację na skalę kraju.
Poznań wprowadza innowację na lotniskach
Dotychczas porty lotnicze podczas kontroli bezpieczeństwa kładły nacisk na sprzęty elektroniczne oraz płyny przewożone w bagażach. Rodziło to wiele kontrowersji wśród pasażerów. To jednak już niedługo może ulec zmianie dzięki innowacjom wprowadzanym na poznańskim lotnisku. Poznań podąża za berlińskimi trendami, dążąc do implementacji nowoczesnych skanerów, które mają umożliwić bardziej wnikliwej analizę bagaży, bez konieczności ich wyciągania z walizek. Jak podaje gazeta.pl Port Lotniczy Poznań-Ławica jako pierwszy w kraju zostanie wyposażony w sześć nowoczesnych skanerów CT, które działają niczym tomografy komputerowe.
Rozpoczynamy prace modernizacyjne, które znacząco poprawią komfort kontroli bezpieczeństwa na naszym lotnisku. [...] Jako pierwszy port lotniczy w Polsce będziemy wykorzystywać technologię tomografów komputerowych do kontroli bagażu kabinowego – czytamy w komunikacie na Facebooku na oficjalnym profilu portu lotniczego w Poznaniu.
Nowoczesne skanery zmniejszą kolejki i zwiększą komfort pasażerów?
Marcin Drzycimski, dyrektor działu rozwoju i planowania inwestycji lotniska w Poznaniu w wywiadzie udzielonym dla Fly4free wyjaśnia:
Absolutnie nie wykluczamy, że do momentu instalacji skanerów na naszym lotnisku te przepisy przywracające limit płynów mogą zostać zniesione. Jak słyszymy, wszystko jest na dobrej drodze.
Specjalista zaznacza jednak, że decyzja w sprawie zmian limitu dotyczącego przewozów płynów pozostaje w rękach Komisji Europejskiej. Obecnie na pokład samolotu możemy wnieść wyłącznie pojemniki o maksymalnej pojemności 100 ml, a każdy z nich musi być zamknięty w przezroczystym woreczku o pojemności do 1 litra.
Poznań wprowadza wielkie zmiany. Uważajcie na utrudnienia
Zarząd Portu Lotniczego Poznań-Ławica zakłada wprowadzenie opisywanych innowacji do końca marca 2025 roku. W związku z modernizacją portu lotniczego podróżni muszą spodziewać się pewnych utrudnień. Od 5 grudnia 2024 roku zamknięte jest wschodnie wejście do terminala oraz winda prowadząca na antresolę. Aby dostać się na teren terminala, należy skorzystać z wejść od strony Bukowskiej. Z kolei wejście na antresolę jest możliwe za pośrednictwem schodów ruchomych znajdujących się obok wejścia do strefy kontroli bezpieczeństwa. Przedstawiciele Portu Lotniczego Poznań-Ławica zapewniają jednak, że modernizacje nie będą miały wpływu na działanie lotniska, jak i terminowość przylotów i odlotów.
Prace nie będą miały wpływu na bieżącą działalność lotniska, niezmiennie zalecamy przybycie do portu lotniczego na 2 godziny przed planowanym odlotem - czytamy w komunikacie.