Zgodnie z obecnymi przepisami przedstawionymi w Kodeksie pracy, jeśli święto przypada w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy, pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia innego dnia wolnego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Teraz okazuje się, że przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mają dość dostosowywania się do tego przepisu i domagają się odebrania możliwości odbioru dni pracownikom w Polsce. Czym tłumaczą swoje apele i co na to rząd?
Odbiór dnia wolnego a apel przedsiębiorców
Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego wywołali w społeczeństwie zażartą dyskusję dotyczącą obecnie obowiązujących przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Skierowali bowiem do rządu apel, w którym domagają się zniesienia obowiązku przyznawania dodatkowych dni wolnych za święto, które przypada w sobotę.
Zobacz także:
Jako Pracodawcy Pomorza i Kujaw, zrzeszający ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, zwracamy się z apelem do Rządu RP, o rozważenie zmiany artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy i zniesienie obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę - czytamy w apelu Pracodawców Pomorza i Kujaw, którego treść podaje portal pomorska.pl.
W 2025 roku taka sytuacja będzie miała miejsce dwukrotnie, czyli 3 maja, w Święto Konstytucji oraz 1 listopada, czyli we Wszystkich Świętych. Ponadto, przedsiębiorcy wskazują na nowy dzień wolny (Wigilię Bożego Narodzenia), który zacznie obowiązywać już od 2025 roku. Podkreślają, że obecnie w Polsce jest już 13 świąt wolnych od pracy. Dla pracowników jest to niezwykle korzystna opcja.
Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto przypadające w dniu innym, niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W 2025 roku oznacza to dwa dodatkowe dni wolne dla pracowników, ponieważ dwa święta przypadają na soboty (3 maja i 1 listopada) - można przeczytać w stanowisku Pracodawców Pomorza i Kujaw.
Ponadto należy zaznaczyć, że z początkiem grudnia tego roku Sejm RP przyjął ustawę w sprawie ustalenia dnia 24 grudnia (wigilia) dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy czeka na podpis prezydenta RP. Aktualnie w Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy - dodają przedsiębiorcy.
Przedsiębiorcy, którzy są przeciwni obowiązującym zasadom, swoje stanowisko uzasadniają tym, że wprowadza to do firmy wiele trudności i nieścisłości organizacyjnych, podnosi koszty działalności oraz osłabia jej konkurencyjność na rynku pracy.
Rozwiązanie zastosowane w artykule 130 § 2 Kodeksu pracy nie tylko generuje trudności organizacyjne dla pracodawców, ale także prowadzi do nadmiarowego obniżenia liczby dni roboczych w roku, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na produktywność i konkurencyjność polskich firm - piszą autorzy apelu.
Obowiązek dodatkowego wolnego dnia w zakładach, gdzie soboty są wolne, nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw, które funkcjonują w różnych systemach pracy - dodają.
Co na to pracownicy i rząd?
Z wystosowanego przez przedsiębiorców apelu nie są zadowoleni pracownicy, którzy uważają obowiązujące przepisy za sprawiedliwe dla obydwu stron. Podkreślają, że w przypadku odebrania im możliwości odbioru dnia wolnego za święta przypadające w sobotę, mieliby wówczas mniej czasu do odpoczynku oraz spędzenia czasu z rodziną. Jak do tej pory apel wystosowany przez przedsiębiorców do rządu nie wywołał jeszcze żadnych poważniejszych posunięć w tej sprawie, a odbiór dnia wolnego nadal obowiązuje.
Dni wolne w 2025 roku
- Nowy Rok – 1 stycznia 2025 r. (środa)
- Święto Trzech Króli – 6 stycznia 2025 r. (poniedziałek)
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy – 20 kwietnia 2025 r. (niedziela)
- drugi dzień Wielkiej Nocy – 21 kwietnia 2025 r. (poniedziałek)
- Święto Pracy – 1 maja 2025 r. (czwartek)
- Święto Narodowe 3 Maja – 3 maja 2025 r. (sobota)
- Zielone Świątki – 8 czerwca 2025 r. (niedziela)
- Boże Ciało – 19 czerwca 2025 r. (czwartek)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia 2025 r. (piątek)
- Wszystkich Świętych – 1 listopada 2025 r. (sobota)
- Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2025 r. (wtorek)
- Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia 2025 r. (środa)
- pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia 2025 r. (czwartek)
- drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia 2025 r. (piątek)