Tłoczony na ciepło będzie idealny do wykorzystania w kuchni, tłoczony na zimno posłuży ci w codziennej pielęgnacji. Olejek arganowy, bo o nim właśnie mowa, to produkt do zadań specjalnych. Przekonaj się, jak łatwo i wszechstronnie możesz go wykorzystać.

Jak produkowany jest olej arganowy?

Produkuje się go w zachodnio-południowej części Maroka. To właśnie tam występuje gatunek drzewa arganowego, z którego nasion tłoczony jest olej arganowy. Nasiona zbierane są w okresie od lipca do września. Owoce arganii zawierają w sobie orzechy, w których znajdują się ziarenka. To właśnie z nich produkuje się olej. Aby przygotować litr oleju arganowego, potrzeba aż 30 kilogramów owoców arganii.

Zobacz także:

Właściwości olejku arganowego

Regularne stosowanie olejku arganowego może przynieść ci szereg korzyści. Wszystko za sprawą jego wszechstronnych właściwości, takich jak:

  • zawartość kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasów omega-3 i omega-6;
  • właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziałające namnażaniu wolnych rodników;
  • właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne;
  • zawartość witaminy E, która chroni przed działaniem wolnych rodników;
  • zawartość kwasu oleinowego, dzięki której można obniżyć zawartość „złego” cholesterolu LDL.

Olejek arganowy do twarzy. Wygładzi twoje zmarszczki?

Możesz stosować go jako serum lub dodać kilka kropel do ulubionego kremu. W pielęgnacji twarzy olejek arganowy sprawdzi się na wielu płaszczyznach. Nie tylko nawilży on skórę, lecz również wygładzi ją, nada jej blasku i ujędrni. Dzięki jego właściwościom przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym sprawdzi się świetnie w walce ze zmarszczkami. Jego regularne stosowanie zmniejszy ich widoczność. Dlatego to dobry wybór dla osób z pierwszymi oznakami starzenia. Jeśli natomiast zmagasz się z uszkodzoną barierą hydrolipidową skóry, olejek arganowy pomoże ci ją odbudować i wzmocnić.

Olejek arganowy nawilży włosy i pomoże z cellulitem

Suche i zniszczone włosy? Dzięki olejkowi arganowemu pożegnasz się z tym problemem. Olejek świetnie sprawdzi się jako środek nawilżający i nabłyszczający twoje włosy. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli są one wysokoporowate i mają tendencję do puszenia się, olejek arganowy z łatwością je wygładzi. Ochroni również twoje końcówki przed zniszczeniem, a także zapobiegnie łamaniu się włosów. Możesz go także wykorzystać jako wcierkę na skórę głowy, ponieważ ma właściwości pobudzające cebulki włosów. Co więcej, olejek arganowy możesz stosować także do ciała. Dzięki swoim właściwościom może on pomóc ci w walce z cellulitem oraz rozstępami. Pobudzi skórę do odbudowy i ujędrni ją.

Olejek arganowy w kuchni. Jak go wykorzystać?

Olejek arganowy to prawdziwy skarb w twojej kuchni. Nie tylko obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu LDL, chroni też przed chorobami serca. Dzięki zawartości kwasu oleinowego olejek arganowy stawi opór miażdżycy. Jak stosować olejek arganowy w kuchni? Najlepiej spożywać go na zimno, wtedy jest najzdrowszy. Nie zaleca się natomiast smażenia na nim, ponieważ traci wtedy wiele swoich najcenniejszych właściwości. Jako składnik dań może posłużyć jako dressing do sałatek. Warto polewać nim warzywa - zarówno surowe, jak i grillowane. Jak go przechowywać? Najlepiej w suchym i chłodnym miejscu, w temperaturze od 16 do 18 stopni.