Kolęda 2025 już się rozpoczęła. Księża odwiedzają swoich parafian w domach w ramach corocznej wizyty duszpasterskiej. Młodzież i dorośli wiedzą jak się przygotować na tę okazję oraz jak się zachowywać w trakcie kolędy, ale najmłodsi już niekoniecznie. Nawet najgrzeczniejsze dziecko potrafi być szczere do bólu, o czym przekonała się pewna rodzina, która gościła u siebie księdza.
Kolęda 2025. Zachowanie dziecka zszokowało rodziców
Dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze, zwykle nie potrafią jeszcze kontrolować swoich emocji w różnych sytuacjach. Zdarza im się powiedzieć na głos to, co wypadałoby przemilczeć. Tak właśnie stało się przy okazji opisanej na portalu edziecko.pl wizyty duszpasterskiej księdza u pewnej rodziny. Najważniejszy miał być oczywiście gość, czyli ksiądz, ale prędko „gwiazdą” stał się trzyletni chłopiec, który głośno wyrażał swoje uwagi podczas kolędy. Wizyta zaczęła się zupełnie zwyczajnie - proboszcz wszedł do domu i jeszcze przed rozpoczęciem modlitwy zaproponował wspólne odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Niestety, już po krótkiej chwili dziecko krzyknęło do mamy „Niech on już przestanie śpiewać, bo mnie głowa boli”.
Zobacz także:
„Niech on już przestanie jeść”
To nie był jednak koniec. Później mama trzylatka zabrała się za przygotowanie małego poczęstunku dla księdza. Z tej okazji, ponieważ rzadko robi własne wypieki, kupiła ciasteczka z kremem oraz piernik staropolski w piekarni. Prosiła wszystkich członków rodziny o to, by nie ruszali słodkości, ponieważ są specjalnie kupione na kolędę.
Stasiu, dostaniesz kawałek, jak tylko ksiądz od nas wyjdzie, ale na razie nie można jeść ciastek - usłyszał trzylatek od swojej mamy.
Niestety, gdy rodzina już dłuższą chwilę siedziała z księdzem przy stole i duchowny miał ochotę zjeść jeszcze jedno ciastko, mały chłopiec bez chwili namysłu powiedział:
Mamo, niech on już przestanie jeść, bo dla nas nie wystarczy
Jak czytamy w relacji opublikowanej na edziecko.pl, ksiądz miał się czuć bardzo skrępowany tą sytuacją. Szybko podziękował za gościnę i wyszedł.
Dzieci i ich nadmierna szczerość
Dorośli często również mają ochotę powiedzieć wszystko to, o czym myślą. Nie robimy tego, ponieważ mamy już wykształcone kompetencje społeczne, w przeciwieństwie do małych dzieci, które tych umiejętności jeszcze nie posiadają. To właśnie dlatego dochodzi do krępujących sytuacji, w których maluch głośno komentuje na przykład osobliwy strój członka rodziny.
Niektórym ta szczerość w mniejszym lub większym stopniu zostaje na wiele dalszych lat życia i to bywa poważną komplikacją. Tego typu wypowiedzi u dzieci gotowi jesteśmy jeszcze przełknąć. Oczywiście, dzieci są różne. Niektóre wcześniej odkrywają to, że ich zachowania wpływają na stany emocjonalne i zachowania innych ludzi i w przemyślany sposób uwzględniają, że nie opłaca im się mówić pewnych rzeczy, bo to się może źle skończyć. W większości dzieci, z którymi się stykamy w naszej kulturze, od 6-latka takiej samokontroli nie można jeszcze wymagać - mówiła psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska w programie „Dzień Dobry TVN”.
Jak sobie radzić z nadmierną szczerością u dzieci?
U małych dzieci, w wieku od 2 do 4 lat, nadmierna szczerość jest zachowaniem zupełnie normalnym. Takie maluchy dopiero uczą się kompetencji społecznych oraz regulowania swoich emocji. Starszym dzieciom, w wieku od 5 do 7 lat, może się jeszcze zdarzyć, że zapomną jak się zachować w danej sytuacji, na przykład wtedy, gdy są czymś bardzo podekscytowane lub zdenerwowane. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?
- Nie zawstydzaj dziecka - maluch często nie rozumie, dlaczego zachował się w sposób niewłaściwy, więc strofowanie go i zawstydzanie nic nie da. Należy wytłumaczyć dziecku, dlaczego powiedziało lub zrobiło coś nie tak.
- Ucz dziecko empatii - to podstawa nauki umiejętności społecznych. Kiedy dziecko kogoś urazi, poproś je, by zastanowiło się jak ono by się poczuło na miejscu drugiej osoby.
- Pozwól mu wyrazić myśli w inny sposób - jeżeli twoje dziecko ma problem z powstrzymaniem się przed głośnym wyrażaniem swojego zdania na różne tematy, zaproponuj mu inne rozwiązanie. Niech w takich sytuacjach maluch np. powie ci to co myśli na ucho.
- Chwal dobre zachowanie - gdy dziecko mówi innym miłe rzeczy i jest życzliwe, chwal je za to.
- Daj dobry przykład - małe dzieci uczą się poprzez naśladowanie i obserwowanie innych. Bądź najlepszym przykładem dla swojego dziecka i kiedy wiesz, że cię słucha, wyrażaj się o innych pozytywnie.