Piwonie mogą stać się elegancką i okazałą ozdobą ogrodu, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Aby dostarczyć im cennych składników odżywczych, które wesprą bujne kwitnienie, warto zastosować domowy nawóz z łatwo dostępnego składnika. Wycieczka do sklepu ogrodniczego nie będzie konieczna, wystarczy zajrzeć do kuchni lub osiedlowego marketu. Ta metoda jest nie tylko tania, lecz także ekologiczna i w pełni bezpieczna dla ludzi oraz roślin. Dzięki niej można również wykorzystać to, co prawdopodobnie wylądowałoby w koszu. 

Domowy nawóz pod piwonie. Jak go przygotować?

Aby odżywić piwonie i wspomóc ich kwitnienie, warto wykorzystać popularny owoc, czyli banana. Domowy nawóz z tego składnika można przygotować na kilka sposobów. Jeśli mamy w domu przejrzałe banany, nie warto ich wyrzucać. Wystarczy obrać je ze skórki i rozgnieść widelcem, a następnie masę zalać wodą i odstawić na godzinę. Inne rozwiązanie zakłada wykorzystanie skórek od banana. Można pokroić je w kostkę, umieścić w słoiku i zalać gorącą wodą. Słoik należy zamknąć i odstawić na minimum dobę. Gotowym, przecedzonym płynem podlewa się piwonie.

Zobacz także:

Jak działa nawóz pod piwonie z banana?

Dzięki nawozowi z banana lub jego skórek dostarczymy piwoniom cennych składników odżywczych. Skórki banana zawierają między innymi potas, którego rolą jest wspieranie fotosyntezy i poprawa wchłaniania wody. Ten składnik wpływa nie tylko na obfite kwitnienie, lecz także sprawia, że piwonie są bardziej odporne na choroby. Banan to też źródło fosforu, który wzmacnia system korzeniowy. Z kolei dzięki magnezowi kwiaty lepiej wchłaniają składniki pokarmowe. Ta domowa metoda nie tylko pozwala nam zaoszczędzić. Wpisuje się ona również w nurt zero waste, ze względu na wykorzystanie tego, co mogłoby trafić do kosza. 

O czym należy pamiętać, pielęgnując piwonie?

Wybierając stanowisko dla piwonii, warto wziąć pod uwagę dobrze nasłonecznione miejsce. Dobrym wyborem będzie takie z południową ekspozycją. Należy przy tym pamiętać, że piwonie mogą zakwitnąć dopiero w drugim lub trzecim roku od posadzenia, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli umieścimy piwonie w półcieniu, również sobie poradzą - kwitnienie może być wówczas mniej obfite, ale za to dłuższe. Podłoże pod te rośliny powinno być żyzne, bogate w próchnicę i lekko kwaśne. Najlepiej, żeby ziemia była lekko wilgotna, jednak bardzo ważne jest to, żeby nie dopuścić do zastoju wody