Tularemia, czyli królicza gorączka, to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób pochodzenia zwierzęcego, która dotyka przede wszystkim gryzonie, takie jak zające czy króliki. Zakażenie nie dotyczy jednak wyłącznie tych zwierząt. Coraz więcej przypadków pokazuje, że infekcja łatwo przenosi się również na człowieka, co w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Ostatnie miesiące są dla mieszkańców Europy szczególnie niepokojące, ponieważ choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się chociażby w Niemczech czy w Słowenii. Liczba zachorowań wśród ludzi sięga już rekordowych poziomów, a chorych są setki. Jakie są objawy tularemii i co zrobić, by zabezpieczyć się przed zakażeniem?

Setki przypadków zachorowań w Niemczech i Słowenii

Według tegorocznych danych zebranych przez niemiecki Instytut Roberta Kocha, w 2024 roku liczba zdiagnozowanych przypadków zachorowań na króliczą gorączkę, znaną również jako tularemia, przekroczyła już setkę, a tylko do końca listopada w Niemczech odnotowano aż 180 zakażeń. Eksperci wskazują, że w porównaniu z danymi zebranymi w latach poprzednich, wzrost wydaje się dynamiczny, a w związku z tym szczególnie niepokojący dla mieszkańców całej Europy.

Zobacz także:

Wcześniejsze raporty pokazują, że do tej pory w Niemczech liczba zachorowań ograniczała się wyłącznie do kilkunastu przypadków w ciągu całego roku. Choroba dotyka w większości mieszkańców dwóch regionów na południu kraju, a konkretnie Badenię-Wirtembergię, gdzie do końca listopada 2024 roku stwierdzono 46 przypadków zakażenia króliczą gorączką, a także Bawarię, gdzie liczba ta wzrosła do 63 osób. Podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu w Słowenii, gdzie tularemię diagnozowano głównie u rolników.

Jak dochodzi do zakażenia króliczą gorączką i jakie są objawy?

Tularemia to choroba odzwierzęca wywołana przez bakterie. Może przenosić się na człowieka na kilka sposobów. Pierwszą możliwością jest kontakt z zainfekowanym zwierzęciem, niezależnie od tego, czy jest żywe czy martwe. W tym drugim przypadku do zakażenia dochodzi zwykle poprzez obróbkę mięsa przed jego późniejszą konsumpcją, jak również samo spożycie skażonej żywności lub innego produktu pochodzącego z zainfekowanego źródła.

Kolejnym przypadkiem jest ukąszenie przez zakażone owady, zwłaszcza przez komary czy kleszcze, które mogą być nosicielami groźnych bakterii króliczej gorączki. Nierzadko choroba dotyka również mieszkańców terenów wiejskich, zwłaszcza rolników, którzy są narażeni na wdychanie pyłu zawierającego niebezpieczne drobnoustroje.

Jakie są objawy króliczej gorączki?

Wśród najczęstszych objawów wystąpienia tularemii w organizmie wymienia się te, które są podobne do zwykłego przeziębienia lub grypy, tj. wysoką temperaturę ciała, dreszcze, bóle mięśniowe oraz głowy i powiększone węzły chłonne. Czasami na skórze mogą pojawić się owrzodzenia. Choroba najczęściej atakuje układ oddechowy i może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. Jeśli do zakażenia doszło poprzez spożycie skażonej żywności, infekcja najczęściej objawia się występowaniem problemów żołądkowych. Wśród najczęstszych objawów wymienia się biegunkę, bóle brzucha, a czasami nawet wymioty.

Objawy króliczej gorączki zaczynają doskwierać zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach od zakażenia (3-14 dni po kontakcie z bakterią tularemii). W przypadku zdiagnozowania w organizmie obecności groźnej choroby, pacjent wymaga natychmiastowej hospitalizacji, gdyż nieleczona infekcja może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Królicza gorączka a metody leczenia

Eksperci podkreślają, że tularemia to choroba, którą da się całkowicie wyleczyć. W przypadku wystąpienia króliczej gorączki wystarczy, że pacjent podda się odpowiedniej hospitalizacji i antybiotykoterapii. Nie należy jednak zapominać, że niezwykle istotna w szybkim powrocie do zdrowia jest natychmiastowa reakcja na wymienione objawy choroby i stała obserwacja organizmu. Dotyczy to w szczególności osób, które znajdują się w strefie najwyższego ryzyka, tj. pracują na roli lub mieli kontakt z gryzoniami.