Już jutro 1 listopada, a w związku z tym jak co roku Polacy tłumnie ruszą na cmentarze w celu odwiedzenia grobów bliskich zmarłych. Dla wielu Wszystkich Świętych to przede wszystkim okazja do modlitwy za dusze najbliższych, ale księża zwracają uwagę, że dla niektórych to także czas na pochwalenie się ubiorem i swoją sytuacją materialną. Na ten temat postanowił wypowiedzieć się również ks. prał Jerzy Gołębiewski w wywiadzie dla PAP. Co myśli o corocznych „pokazach mody” na cmentarzach?

Ksiądz gorzko o modnych stylizacjach na cmentarzach

Ksiądz Jerzy Gołębiewski nie szczędził słów w związku z corocznymi „pokazami mody” na cmentarzach. Dosadnie krytykuje zachowanie Polaków, którzy zamiast celebrować dzień Wszystkich Świętych w przyzwoity sposób, modląc się za dusze najbliższych zmarłych, traktują święto jako okazję do pokazania swojej wyższości i bogactwa.

Zobacz także:

Ludzka próżność wykorzystuje różne okazje, w tym także wizytę na cmentarzu, żeby budować swoje ego poprzez podkreślenie statusu materialnego. Widać to zarówno w strojach Polaków, jak i liczbie zniczy oraz kwiatów, które tego dnia przynoszą na groby. Tymczasem za kilka dni symbole naszej pamięci o zmarłych i tak lądują w kontenerach na śmieci.

Lepiej byłoby zatem może postawić jedną, dwie lampki, małą doniczkę kwiatów i pomodlić się o zbawienie wieczne dla tych, którzy tam spoczywają, niż zastawić cały grób kwiatami i zniczami, a zmarły z tego nic nie otrzyma, bo zapomnieliśmy o modlitwie w jego intencji. Im mniej wniesiemy, a więcej będzie modlitwy, tym więcej zyskają duchowo zmarli i środowisko naturalne  - powiedział duchowny.

Podkreślił, że to bez wątpienia brak szacunku, a wizyta na cmentarzu wymaga odpowiedniego zachowania, a także przyzwoitego stroju. Duchowny apeluje do Polaków o zachowanie skromności w ubiorze i sposobie bycia tego dnia.

Cmentarz nie jest ani parkiem, ani miejscem jedzenia lub rozrywki, choć bywa tak przez niektórych traktowany. Kilka miesięcy temu np. ktoś urządził sobie na naszym cmentarzu libację, w wyniku której zbezczeszczono 60 grobów. Znaleziono także m.in. resztki butelek po alkoholach - dodaje.

Przestrzega również przed jakimikolwiek czynnościami, które mogłyby zakłócić spokój innych odwiedzających, na przykład hałasowanie, głośne rozmowy przy grobach oraz śmiech. Bez względu na wiarę, należy uszanować powagę tego wyjątkowego miejsca. 

W tym aspekcie cmentarz jest ziemią świętą - miejscem pamięci, refleksji, modlitwy, ciszy. Każdy, kto wchodzi na jego teren - bez względu na swój światopogląd - powinien uszanować to swoim zachowaniem. Nawet jeśli jestem niewierzący, muszę brać pod uwagę, że obok może stać ktoś przeżywający właśnie żałobę po stracie bliskiej osoby lub ktoś, kto chce się pomodlić przy grobie zmarłego - apeluje ks. Jerzy Gołębiewski.

Czego jeszcze należy wystrzegać się na cmentarzu?

Cmentarz jest strefą szczególną ze względu na miejsce pochówku bliskich zmarłych. Jest ważny zarówno dla wielu wierzących, jak i niewierzących Polaków. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z obowiązujących tam zasad.

Mimo że, nekropolie są przestrzenią otwartą, znajdującą się na zewnątrz, to regulamin wyraźnie zakazuje wprowadzania tam swoich pupili, gdyż może być to problemem dla innych odwiedzających. Na terenie cmentarza obowiązuje również całkowity zakaz palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Za naruszenie wyżej wymienionych zasad funkcjonariusze Policji mogą wystawić mandat. 

Ksiądz apeluje do Polaków o dobre przygotowanie

Ksiądz Jerzy Gołębiewski apeluje do Polaków, aby 1 listopada był dla wszystkich czasem refleksji, zadumy, modlitwy oraz spotkań w gronie najbliższych.

Często pogrzeb, ślub i uroczystość Wszystkich Świętych są jedynym czasem, kiedy spotyka się cała rodzina. Warto zatem wykorzystać te chwile na budowanie czy pogłębianie wzajemnych relacji - zatroszczenie się o najbliższych, porozmawianie o problemach, trudnościach czy wsparcie się wzajemne, a nie popisywanie się czy wywyższanie przed bliskimi swoim statusem materialnym - zaznaczył.

Duchowny podkreśla, żeby ten wyjątkowy dzień pod żadnym pozorem nie był okazją do przechwałek ani pokazywania innym swojej wyższości. Zachęca Polaków do zachowania zdrowego rozsądku.