Kolęda, a dokładniej wizyta duszpasterska, to zwyczaj praktykowany w Kościele katolickim w Polsce. Po świętach Bożego Narodzenia aż do święta Ofiarowania Pańskiego kapłani odwiedzają domy swoich parafian. W trakcie takiej wizyty modlą się wspólnie o błogosławieństwo dla rodziny na cały nadchodzący rok, a ksiądz dodatkowo święci dom lub mieszkanie. Jest to też okazja do rozmowy i poznania się bliżej wiernych z kapłanem. Kolęda przyjmuje różną formę, a bardzo często wierni przygotowują ofiarę, czyli datek na kościół, którą przekazują księdzu w trakcie wizyty. Bywa to tematem kontrowersji, a sprawę poruszył pewien ksiądz z krakowskiej parafii.

Kolęda w krakowskiej parafii. Ksiądz zaskoczył wiernych

Dawniej ksiądz wraz z ministrantami chodził „po kolędzie” od drzwi do drzwi, jednak od kilku lat bardzo często jest tak, że to wierni deklarują, że chcieliby przyjąć księdza u siebie. Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie w poście na Facebooku poinformowała o tym, gdzie oraz w jakie dni lektorzy i ministranci przejdą się po domach, by zebrać informacje o tym, którzy mieszkańcy przyjmują kolędę. Przy okazji, parafia przypomina wiernym, że nie będzie zbierać pieniędzy w trakcie wizyty duszpasterskiej. 

Zobacz także:

Z wizytą duszpasterską przychodzimy, aby modlić się, błogosławić i rozmawiać. Podczas wizyty nie zbieramy pieniędzy - czytamy w poście opublikowanym przez parafię na Facebooku.

Na pewno część mieszkańców odetchnie z ulgą. W teorii datki na kościół przy okazji wizyty duszpasterskiej nie są obowiązkowe, ale wiele osób uważa, że w złym tonie jest wypuścić księdza z domu z pustymi rękami. Nierzadko można też usłyszeć o tym, że „koperta” powinna zawierać pewną minimalną kwotę, która dla części wiernych, zwłaszcza zaraz po świętach, może być dużym wydatkiem. Cieszy więc, że są parafie, które skupiają się na wymiarze duchowym wizyty duszpasterskiej. 

Kolęda 2025. Kiedy się zacznie?

Zwyczajowo kolęda, czyli wizyty duszpasterskie zaczynają się po Bożym Narodzeniu i mogą trwać do 2 lutego, gdy przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Jednak dokładne informacje dotyczące terminów kolędy można znaleźć na stronach internetowych parafii. Ponadto jest to zawsze ogłaszane na mszy podczas ogłoszeń parafialnych. Możecie też skontaktować się z kancelarią parafialną, gdzie uzyskacie wszystkie niezbędne informacje. 

Czy ksiądz przychodzi do każdego domu?

Warto zainteresować się tym, kiedy dokładnie ksiądz odwiedzi wasz dom czy mieszkanie, ponieważ coraz więcej parafii przyjmuje zapisy na wizyty duszpasterskie. Często mają one formę pisemnego formularza, który trzeba wypełnić. Aby to zrobić, zwykle trzeba się zgłosić do zakrystii albo kancelarii parafialnej, można też wrzucić taki formularz do specjalnej urny ustawionej w kościele. Ale uwaga — w każdej parafii przebiega to inaczej. W niektórych to lektor odwiedza wcześniej parafian w domach, by zebrać informacje dotyczące tego, kto będzie przyjmował kolędę. 

Ten nowy system ma być ułatwieniem zarówno dla księży, jak i parafian. Unika się w ten sposób sytuacji, w której nie możemy przyjąć księdza w domu w narzuconym wcześniej przez parafię terminie. Kapłani oszczędzają też czas i nie muszą pukać do wszystkich drzwi — kolędę przyjmuje już mniej osób, niż miało to miejsce kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. 

Wizyta duszpasterska. Jak się do niej przygotować?

W trakcie wizyty duszpasterskiej ksiądz modli się wspólnie z parafianami i kropi ich wodą święconą. Może też poświęcić nasz dom lub mieszkanie, jeśli o to poprosimy. Jest to też czas na rozmowę z księdzem o różnych naszych troskach, ale także o sprawach parafii czy sakramentach. Mieszkanie trzeba wcześniej przygotować — posprzątajmy, wyłączmy radio i telewizor, a stół nakryjmy białym obrusem. Powinien się na nim znaleźć krucyfiks, jedna lub dwie zapalone świecie, a także kropidło i woda święcona. Można się po nią zgłosić w parafii, a w ostateczności może to być zwykła woda, którą ksiądz pobłogosławi w trakcie wizyty.