Ksiądz Sebastian Picura jest aktywny na TikToku, a w jednym z udostępnionych tam filmów poruszył temat sprzątania w niedzielę przez katolików. Wielu jego widzom odpowiedź raczej się nie spodobała. Niedziela dla człowieka pracującego bywa niekiedy jedynym dniem tygodnia, gdy ma czas na obowiązki domowe. Czy katolik, który poświęca ją np. na sprzątanie łazienki, łamie przykazanie kościelne? Czy wszyscy chrześcijanie świętują w niedzielę?

Czy w niedzielę można pracować?

Katolicy mają wiele dylematów dotyczących tego, jak pogodzić wiarę z codziennością – zagwozdką wierzących, jest m.in. czy w niedzielę, uznawaną przecież za dzień święty, mogą wykonywać codzienne czynności takie jak np. sprzątanie. Jedna z internautek postanowiła sięgnąć do źródła i skontaktowała się z księdzem Sebastianem Picurą, znanym z aktywności na platformie TikTok. Duchowny często nagrywa krótkie filmiki, w których odpowiada na pytania obserwatorów. Odpowiedź księdza nie pozostawiła wątpliwości:

Zobacz także:

Niedziela ma być dniem odpoczynku. Jeśli sprzątanie nie jest koniecznością, to warto je odłożyć. Spokojnie, zwolnij, świat się nie zawali – powiedział ksiądz w nagraniu na platformie TikTok.

Internauci nie byli zadowoleni z odpowiedzi księdza. Znaczna część z nich stanowczo zaprotestowała.

Ja mam małe dzieci. Sprzątanie 7 dni w tygodniu jest koniecznością 

Co za pytanie… masz wtedy czas to sprzątasz…niektórzy pracując cały tydzień, więc kiedyś posprzątać trzeba 

To dlaczego ksiądz pracuje w niedzielę? 

Niektórzy pracują od poniedziałku do soboty, to w niedzielę mają odpoczywać i żyć w syfie, bo nie mają gosposi jak księża na plebaniach? 

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @fp_faustynki.love #niedziela #sprzatanie #przykazanie ♬ nhạc nền - cover_piano - its.dyyy2007

Czy katolik może pracować w niedzielę i robić zakupy?

Jak wynika z nauczania kościelnego, wykonywanie pracy w niedzielę jest niewskazane:

W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych – czytamy w pierwszym przykazaniu kościelnym.

Już w 1950 rok prymas Stefan Wyszyński wyraźnie zaznaczył, że niedziela nie jest dniem jak każdy inny i należy ją traktować w wyjątkowy sposób:

Niedziela, to Dzień Pański, Dzień Boży, a nie dzień nasz, w którym by nam wolno było robić, co chcemy i spędzić go wedle swego upodobania. Należyte ustosunkowanie się do tego dnia, tak ze strony jednostki, jak i całej społeczności wiernych, jest fundamentalnym kamieniem, na którym wznosi się i opiera ład Boży – powiedział prymas Wyszyński

Według nauczania Kościoła katolickiego złamanie jednego przykazania jest równoznaczne ze złamaniem wszystkich. Mimo wszystko na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wiele zależy od okoliczności. Istnieje również praca konieczna – np. wykonuje ją rolnik, który musi wstać o świcie i nakarmić zwierzęta. Pracę konieczną wykonują także lekarze, ratownicy, policjanci i strażacy. Raczej żaden ksiądz nie nazwie grzechem także niedzielnej pracy w aptece.

Kościół katolicki za grzech uznaje za to zaniedbywanie mszy świętej np. na rzecz całodziennego robienia zakupów w supermarkecie czy galerii handlowej. Nie jest jednak czymś złym np. zakup leków, gdy wymaga tego sytuacja np. zachoruje dziecko lub ktoś bliski. Mimo to Kościół nie zachęca, by w niedzielę chodzić do sklepu, nawet po drobne zakupy. Nie wiadomo również, jak powinni zachować się wierzący uzależnieni od papierosów, którzy wręcz muszą kupować wspomnianą używkę, również w niedzielę.

Czy wszyscy chrześcijanie świętują niedzielę?

Niedziela, jako dzień wolny od pracy, została ustanowiona 1700 lat temu przez cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Dokument Konstantyna do dziś pozostaje aktualny, a według wielu historyków cesarz mógł się kierować względami chrześcijańskimi. W niektórych przekazach historycznych czytamy, że Konstantyn Wielki rzekomo nawrócił się na chrześcijaństwo. Inni twierdzą, że ustanowienie niedzieli jako dnia wolnego od pracy, mogła być jego zagrywką polityczną, by pozyskać chrześcijan. 

Jednak nie wszyscy chrześcijanie uważają, że niedziela jest „Dniem Pańskim”. Adwentyści Dnia Siódmego, jeden z odłamów protestanckich, za święty dzień uznają sobotę – wtedy obchodzą szabat. Decyzję o świętowaniu właśnie soboty Adwentyści Dnia Siódmego tłumaczą tym, że w biblijnym Dekalogu to właśnie ona jest dniem, który Bóg wybrał za wolny od wszelkich prac.