W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wierni należący do Kościoła katolickiego mogą spodziewać się kolejnych wizyt duszpasterskich w swoich domach. Niektóre odbywają się jeszcze w listopadzie. Zwykle podczas tradycyjnego poświęcenia domu przez kapłana domownicy są przygotowani również na złożenie ofiary finansowej w ramach wdzięczności za przybycie oraz wsparcia budżetu parafii. Datki są dobrowolne i jest to kwestia indywidualna, ale w tym roku proboszcz z jednej z parafii w województwie pomorskim postanowił się o nie upomnieć. Co więcej, stworzył parafianom listę zadań do wypełnienia przed kolędą. Co znalazło się wśród wymagań?

Organizacja kolędy w parafii w Swarożynie

Na pomysł podania wytycznych, dotyczących organizacji kolędy dla wiernych, wpadł proboszcz z parafii św. Andrzeja Boboli w Swarożynie w województwie pomorskim. W tym rejonie wizyty zaplanowano już od 30 listopada. W związku z tym ksiądz wystosował specjalny komunikat, w którym szczegółowo opisał swoje oczekiwania wobec przebiegu tegorocznych odwiedzin.

Zobacz także:

Na stronie internetowej kapłan zaapelował do wiernych m.in. o zorganizowanie transportu przed rozpoczęciem zaplanowanych wizyt duszpasterskich dla niego i towarzyszy, zgłaszanie informacji o nowych mieszkańcach, o ewentualnej nieobecności podczas kolędy lub całkowitej rezygnacji z odwiedzin księdza.

Ksiądz apeluje o „uzupełnienie zaległości” finansowych

Proboszcz parafii w Swarożynie odniósł się także do kwestii finansowych i jest wysoce zaniepokojony spadkiem wysokości funduszy pochodzących z ofiar składanych przez parafian. Poprosił, by w czasie nadchodzących wizyt duszpasterskich wierni uzupełnili zaległości.

Parafie w Polsce utrzymują się z ofiar składanych przez wiernych. Spadek wiernych biorących udział w życiu Kościoła zachwiał budżetem Parafii. Nie zmniejszone zostały opłaty z Parafii na rzecz Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie - czytamy w komunikacie na stronie parafii.

Raz w miesiącu jest kolekta na inwestycje parafialne; przez cały rok, w dogodnym czasie, każda Rodzina może złożyć ofiarę w kopercie lub wpłacić na konto Parafii; przez cały rok do skarbonek w kościele można składać ofiary na dekorację kościoła i sprzątanie - serdecznie dziękuję tym osobom, które wypełniają to zadanie (a tym, którzy tego nie czynią proszę, by w czasie kolędy uzupełnić zaległości). Prowadzimy kosztowne prace na cmentarzu parafialnym - dodał.

Wyraził również żal z powodu regularnego obciążania kieszeni jedynie tych wiernych, którzy regularnie uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Jest także zawiedziony postawą tych, którzy pamiętają o parafii wyłącznie w momencie chęci przyjęcia sakramentów. Z tego powodu prosi o refleksje i wzywa do współodpowiedzialności.

Jest mi przykro, że ciężar finansowy wszelkich prac spoczywa zasadniczo tylko na tej małej garstce osób, które w miarę regularnie uczestniczą we mszy świętej. Część osób przypomina sobie o Parafii tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują: chrzest, Komunia, bierzmowanie, pogrzeb osoby bliskiej… Liczę na współodpowiedzialność wszystkich - czytamy.

Ksiądz z parafii w Swarożynie poinformował także o możliwości składania dodatkowych ofiar, które nie są związane z pracami konserwującymi w budynku kościoła czy na cmentarzu parafialnym. Dary można przekazać również kapłanowi (w ramach wdzięczności za służenie wiernym, pracę na rzecz parafii), Nadzwyczajnemu Szafarzowi Eucharystii (kapłanowi, który asystuje w rozdawaniu Komunii świętej oraz dba o budynek kościoła), a także Ministrantowi.

Kolęda już w listopadzie

Tradycyjna kolęda rozpoczynała się zwykle po świętach Bożego Narodzenia (25-26 grudnia), jednak w tym roku niektóre parafie w Polsce zdecydowały się na przeorganizowanie tego zwyczaju. Dlatego też w wielu miejscowościach wizyty duszpasterskie odbywają się już nawet w ostatnich dniach listopada. Księża tłumaczą, że jest to spowodowane krótkim cyklem kolędowym i wieloma obowiązkami, które uniemożliwiają kapłanom odwiedzenie wszystkich wiernych.