Mandarynki to ulubione owoce wielu osób, doskonale sprawdzające się w roli szybkiej i zdrowej przekąski. Jednak nie dla każdego ich jedzenie jest bezpieczne. W niektórych przypadkach mandarynki mogą wywołać niepożądane reakcje lub nasilać objawy istniejących dolegliwości. Dlatego warto wiedzieć, kto powinien ograniczyć ich spożycie lub całkowicie z nich zrezygnować. Sprawdź, w jakich sytuacjach mandarynki lepiej odstawić na bok.
Te osoby nie powinny jeść mandarynek. Uważaj, jeśli masz problemy z żołądkiem
Cytrusy, w tym mandarynki, mają wysoką kwasowość, co może być problemem dla osób z nadkwaśnością żołądka, refluksem czy wrzodami. Spożywanie mandarynek może:
Zobacz także:
- pobudzać produkcję kwasu solnego w żołądku, prowadząc do nasilenia objawów nadkwaśności (pieczenia, zgagi czy uczucia ciężkości);
- podrażniać błonę śluzową żołądka;
- podrażniać już uszkodzoną błonę śluzową, powodując ból, dyskomfort i spowolnienie procesu gojenia w przypadku wrzodów lub stanów zapalnych;
- zaostrzyć refluks żołądkowo-przełykowy;
- prowadzić do cofania się treści żołądkowej do przełyku, co wywołuje uczucie pieczenia (zgagi) i ból w klatce piersiowej.
Dlatego też jeśli masz problemy z żołądkiem, lepiej sięgnij po mniej kwaśne owoce. W przypadku łagodniejszych dolegliwości możliwe jest spożywanie niewielkich ilości mandarynek, najlepiej po posiłku, aby zminimalizować kontakt kwasów z błoną śluzową żołądka. Warto wspomnieć również, że mandarynki, podobnie jak i inne cytrusy, są częstym alergenem. Objawy alergii mogą obejmować swędzenie, wysypkę, a nawet poważniejsze reakcje, jak trudności w oddychaniu.
Kto jeszcze powinien uważać na mandarynki?
Cytrusy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Najbardziej znanym przykładem jest sok grejpfrutowy, ale także mandarynki mogą wpływać na metabolizm leków w wątrobie. Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, cholesterol czy depresję, sprawdź, czy cytrusy są w twoim przypadku dozwolone. Warto również dodać, że kwaśne owoce, w tym mandarynki, mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, szczególnie jeśli masz afty, nadżerki czy inne problemy z dziąsłami. Regularne spożywanie kwaśnych owoców w takich przypadkach może spowalniać gojenie i powodować dyskomfort.
Co szczególnie istotne, mandarynki (jak i inne owoce sprowadzane z ciepłych krajów) pokonują tysiące kilometrów, zanim trafią na nasze stoły. Aby mogły przetrwać tę podróż w dobrym stanie, producenci pokrywają je specjalnymi substancjami, takimi jak wosk carnauba czy szelak. Te naturalnego pochodzenia związki chronią owoce przed wilgocią, pleśnią i innymi patogenami, ale mogą wywołać reakcje alergiczne lub zapalne u osób wrażliwych. Problemy pojawiają się szczególnie wtedy, gdy substancje te przenoszą się na miąższ owocu podczas obierania. W efekcie mogą podrażniać układ pokarmowy, powodując bóle brzucha czy dyskomfort.
Czy przy cukrzycy można jeść mandarynki?
Mandarynki mają niski indeks glikemiczny (IG), wynoszący około 30–40. Oznacza to, że nie powodują gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi, a więc są bezpiecznym wyborem dla diabetyków. Warto dodać jednak, że jak każdy owoc zawierają cukry naturalne, dlatego ważne jest, by spożywać je w umiarkowanych ilościach.
Zalecana porcja w przypadku diabetyków to 1–2 średniej wielkości mandarynki dziennie. Warto jeść je w ramach zbilansowanego posiłku lub jako przekąskę, unikając jedzenia dużych ilości owoców naraz. Kluczowe jest także monitorowanie poziomu glukozy po spożyciu, aby sprawdzić reakcję organizmu. Warto mieć świadomość, że nadmiar owoców, nawet tych o niskim IG, może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi. Co istotne, sok z mandarynek, który pozbawiony jest błonnika, ma znacznie wyższy IG i może szybko podnieść poziom glukozy.