Oszustwo Wangiri to znana metoda działania przestępców. Jej scenariusz jest dosyć prosty i polega na wysyłaniu do ofiar „sygnałka”. Policja ostrzega przed oddzwanianiem na nieznane numery. Jeśli ten wyświetla nam się w telefonie jako spam, lepiej go zablokować, niż narażać się na nieprzyjemności.
Czym są oszustwa Wangiri?
Oszustwa Wangiri, to znany scenariusz działania przestępców, który wykorzystuje głuche telefony, aby wyłudzić od nas pieniądze. Sama nazwa Wangiri w języku japońskim oznacza: „jeden dzwonek”. Metoda ta łudząco przypomina puszczanie „sygnałków”, które praktykujemy podczas wymieniania się numerami telefonów. Jednakże przestępcy rozwinęli tę metodę, tworząc z niej sposób na okradanie nieświadomych ofiar.
Zobacz także:
Wiele osób, gdy tylko widzi nieodebrane połączenie, oddzwania na nieznany numer. Niestety, jak podaje portal android.com.pl, takie działanie naraża nas na szereg nieprzyjemności. Przestępcy wykorzystują numery typu usługi premium oraz połączenia międzynarodowe, aby pobrać od nas bardzo wysokie opłaty za połączenie. Te trafiają oczywiście do kieszeni przestępców.
Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Jaworze, oddzwaniając na numer przestępców, nie dodzwonimy się do nikogo. Usłyszymy jedynie dźwięk rozłączania połączenia, jednakże to dopiero początek problemów.
[…] oszuści działają tak sprytnie, że oddzwaniając, możemy usłyszeć w słuchawce sygnał rozłączenia. Jeśli sami w tym czasie nie rozłączymy się, naciskając czerwoną słuchawkę, połączenie będzie wciąż trwało, a my zapłacimy za nie więcej, bo liczona będzie każda minuta „rozmowy" – czytamy na stronie policji.
Otrzymujesz głuche telefony? Sprawdź, kto dzwoni
Czy istnieje sposób, który pozwoli nam uchronić się przed działaniami przestępców? Oczywiście, że tak. System wykorzystywany w metodzie Wangiri nie jest pozbawiony wad. Przestępcy mają jednak świadomość, że tylko nieliczni patrzą na numer telefonu, na który oddzwaniają, nie wspominając już o liczeniu w nim cyfr. Tymczasem to jeden z najprostszych sposobów, aby uniknąć oszustwa. Standardowe polskie numery telefonów mają 9 cyfr, z kolei te wykorzystywane przez przestępców mogą mieć nawet 11. Chociaż początek numeru często przypomina numer kierunkowy do wielu polskich miast, faktycznie jest to numer zagraniczny.
Coraz więcej telefonów komórkowych wyposażonych jest w funkcję wykrywającą spam. Jeśli numer, który pojawia wam się na ekranie, oznaczony jest jako „podejrzenie spamu”, lepiej nie odbierać tego typu połączeń. Jeśli naprawdę byłoby to coś ważnego, z pewnością rozmówca za chwilę do nas oddzwoni lub wyśle SMS-a.
Pracujesz przez telefon? Nie daj się oszukać
Co jednak w przypadku, gdy wykonywana przez nas praca wymaga odbierania telefonów nawet od nieznajomych numerów? Stosując się do omówionych zasad, możemy być pewni, że nie padniemy ofiarą oszustów. Warto zaznaczyć, że jeśli nawet zdążymy odebrać połączenie od przestępców, ci natychmiast się rozłączą, a my nie poniesiemy opłat. Dla bezpieczeństwa warto jednak sprawdzić, czy połączenie rzeczywiście zostało rozłączone, czy też usłyszeliśmy jedynie dźwięk rozłączenia w słuchawce.
Chociaż policja zaznacza, że złapanie sprawców oszustw Wangiri jest niezwykle trudne, z uwagi na fakt, że przestępcy mogą dzwonić z różnych krajów świata, warto zgłaszać natrętne telefony na policję. Funkcjonariusze podają jeszcze jeden banalny sposób, jak rozróżnić kontrahenta (najczęściej z Warszawy) od oszusta. Numer kierunkowy do stolicy powinien zaczynać się od liczby 22, co często wykorzystują oszuści. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce numery telefonów stacjonarnych nie zawierają na początku „+”. Z kolei krajowe telefony komórkowe zaczynają się od cyfr 48 i zawierają znak „+”. Jeśli zatem widzicie, że numer, który wyświetla wam się na ekranie łamie tę zasadę, możecie być pewni, że dzwoni do was oszust.