Obraz van Gogha można było kupić na wyprzedaży garażowej w Minnesocie. Bezcenne dzieło sztuki leżało obok całej masy gadżetów i drobiazgów, lecz ktoś w końcu je wypatrzył. Nabywca zapłacił za obraz kwotę, za którą obecnie nie kupiłby nawet markowego zestawu farb olejnych. Eksperci przecierają oczy z niedowierzania. Wartość obrazu oszacowano na astronomicznie wielką kwotę.

Obraz van Gogha sprzedany za 50 dolarów

Miłośnik sztuki kupił obraz Vincenta van Gogha za 50 dolarów. Znalazł go na jednej z wyprzedaży garażowych w Minnesocie. Jak informuje The Sun, mężczyzna jest kolekcjonerem antyków. Jego uwagę zwrócił styl, w jakim obraz został namalowany – zaciekawiła go wyraźna „kreska” i żywa kolorystyka. Zakup okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieło odkupiła nowojorska firma LMI Group, zajmująca się badaniem dzieł sztuki, lecz nie ujawniono za jaką kwotę. Transakcja odbyła się w 2019 roku i od tego momentu firma przeznaczyła dziesiątki tysięcy dolarów, by ustalić, czy obraz faktycznie należy do van Gogha – brytyjski dziennik „Daily Mail” twierdzi, że kupiła go od kolekcjonera za 300 tysięcy dolarów.

Zobacz także:

LMI Group opublikowała właśnie 450-stronnicowy raport dotyczący obrazu. Według ustaleń ekspertów, dzieło namalował sam Vincent van Gogh,  obraz nazywa się „Elimar”. Agencja UPI przekazała, że mistrz stworzył go w 1889 roku podczas pobytu we francuskim zakładzie psychiatrycznym. To właśnie tam namalował również „Gwiaździstą noc”, jeden z jego słynnych obrazów.

Kompozycja przedstawia zamyślonego rybaka z białą brodą i okrągłym kapeluszem na pustej plaży. Trzyma w ustach fajkę i naprawia sieć. W prawym dolnym roku widać napis „Elimar”. Eksperci twierdzą, że dzieło posiada typowe dla van Gogha rozwiązania artystyczne np. wyraziście namalowaną linię ust.

 

Jak eksperci ustalili, że obraz namalował van Gogh?

W skład zespołu badającego obraz weszli eksperci sztuki, historycy oraz analitycy danych. Podczas prac poddali analizie słowo „Elimar” znajdujące się w rogu obrazu i materiały użyte do stworzenia dzieła. Co ciekawe, zbadali również DNA obecne na obrazie, które naprawdę należało do Vincenta van Gogha. W raporcie stwierdzono także, że kilka elementów stylistycznych dzieła jest charakterystycznych także dla pozostałych obrazów Holendra. Raport ma zostać przedstawiony badaczom i handlarzom prac malarza. Jeśli „Elimar” zostanie uwierzytelniony, jego wartość może wynieść nawet 15 mln dolarów.

Mimo iż obraz podpisany jest imieniem „Elimar” nie oznacza to, że autorem nie jest van Gogh – tak twierdzą eksperci. Istnieje wiele dzieł, pod którymi ich twórcy nie podpisali się własnym imieniem, nazwiskiem czy inicjałami. Jednak w przypadku omawianego obrazu da się zauważyć, że charakter pisma przypomina styl van Gogha. Tematyka dzieła porusza wątek odkupienia, koncepcję często obecną w listach i obrazach malarza.

Eksperci dostrzegli, że w kompozycji użyty został czerwony pigment, taki jakiego używano w południowej Francji pod koniec XIX wieku, gdzie akurat przebywał wtedy van Gogh. Eksperci twierdzą, że „Elimar” może być interpretacją van Gogha jakiegoś znanego dzieła – malarz intensywnie analizował twórczość największych i wykonywał własne wersje ich obrazów, które nazywał „tłumaczeniami”. Vincent van Gogh chętnie rozdawał swoje obrazy. Podczas pobytu w szpitalu namalował ich 150, a „Elimar” być może jest 151. Muzeum van Gogha jeszcze nie wydało oficjalnego komentarza na temat znaleziska.

Kim był Vincent van Gogh?

Urodził się 30 marca 1853 roku i zmarł 29 lipca 1890 roku. Vincent Willem van Gogh jest jednym z malarzy, którzy mieli największy wpływ na sztukę XX wieku. Zmarł w wieku 37 lat, prawdopodobnie popełniając samobójstwo. Twórca zmagał się z napadami lękowymi i zaburzeniami psychicznymi. Choć dziś jego imię znane jest niemal wszystkim miłośnikom malarstwa, to twórca był kompletnie nieznany dla ówczesnego świata sztuki. Za najważniejsze dzieła malarza uznawane są „Słoneczniki”, „Irysy" i „Gwiaździsta noc”. Vincent van Gogh wypracował charakterystyczny styl – jego dzieła cechowały intensywne kolory, wyrazista faktura i zdeformowany rysunek. Jest autorem ponad 2000 dzieł, których ceny potrafią sięgać dziesiątek milionów dolarów.