Jeśli znudziły ci się popularne opcje na balkon i taras, takie jak pelargonie, bratki czy petunie, w tym sezonie postaw na kuflik cytrynowy. Ta efektowna roślina o oryginalnym wyglądzie wprowadzi powiew świeżości do otoczenia i z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, dlatego poradzą sobie z nią nawet zabiegani i początkujący.
Pelargonie idą w odstawkę. W tym sezonie wybierz kuflik cytrynowy
Kilka rzeczy czyni kuflik cytrynowy wyjątkowym wyborem na balkon i taras. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego kwiatostany, które cieszą oko ciekawym, puchatym kształtem, przypominającym... szczotkę do mycia butelek. Cienkie, długie pręciki są najczęściej czerwone, ale można je spotkać również w kolorze białym, różowym albo zielonkawym. Z kolei liście kuflika cytrynowego wydzielają piękny, cytrynowy zapach. Stąd wzięła się nazwa rośliny. Co więcej, jej kwiaty są miododajne i kwitną kilka razy w roku, dzięki czemu wabią motyle, w tym niezwykłego „polskiego koliberka” - fruczaka gołąbka. W naszym klimacie kuflik cytrynowy raczej nie nadaje się do uprawy w gruncie, za to świetnie odnajdzie się w donicy, dzięki czemu może zdobić balkon lub taras.
Zobacz także:
fot. Debu55y/Adobe Stock
Uprawa kufilka cytrynowego. Poradzą sobie nawet początkujący
Najlepszym miejscem dla kuflika cytrynowego będzie stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podłoże natomiast powinno być próchnicze, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli chodzi o podlewanie, jego częstotliwość będzie zależeć od pory roku. Wiosną, latem i jesienią należy nawadniać roślinę regularnie i dbać o to, aby ziemia była zawsze delikatnie wilgotna. Aby nadmiar wody znalazł ujście, dobrze jest zastosować warstwę drenażową. Gdy nadejdzie zima, kuflik cytrynowy może być podlewany rzadziej. Warto przeprowadzać również zabieg przycinania po zakończeniu kwitnienia, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych kwiatostanów.
Jak dbać o kuflika cytrynowego? Ważne wskazówki
W przypadku kuflika cytrynowego ważne jest zimowanie rośliny. Dzięki uprawie w donicy nie sprawi to większych problemów. Kiedy roślina przekwitnie, powinna spędzić zimne miesiące w miejscu o temperaturze między 10 a 15 stopniami Celsjusza. Musi to być jednak stanowisko jasne, ponieważ brak dostępu do światła nie służy kuflikowi cytrynowemu. Po zakończeniu zimowania roślinę należy przesadzić do większej doniczki. Kiedy rozwinie się w pełni, wystarczy po każdym kolejnym zimowaniu zmieniać wierzchnią warstwę ziemi.