Czy wiecie, że labirynt jest bardzo starym wynalazkiem? Tego rodzaju budowle istniały już w starożytnym Egipcie oraz Mezopotamii, a fascynacja nimi trwała nieprzerwanie przez wieki aż do dziś. Obecnie możemy natknąć się na labirynty stworzone z żywopłotów w parkach, a jeden z nich znajduje się w Polsce, we Wrocławiu. Co więcej, możecie wejść do tego labiryntu zupełnie za darmo! Warto wybrać się tam teraz, gdy pięknie wygląda w złotych, jesiennych barwach. Sprawdźcie, gdzie dokładnie znajduje się ten labirynt oraz co ciekawego można obejrzeć we Wrocławiu. 

Labirynt w najstarszym parku we Wrocławiu

Miejsce, o którym mowa znajduje się w Parku Brochowskim we Wrocławiu. Położony jest on w południowej części miasta i można tam dojechać samochodem lub autobusem linii 133. Park ma powierzchnię ok. 8 ha, jest tam plac zabaw dla dzieci oraz urocze ścieżki, które wiodą spacerowiczów przez zabytkowe mosty, a to wszystko w cieniu ogromnych, starych drzew. Park Brochowski jest bowiem jednym z najstarszych tego typu miejsc w stolicy Dolnego Śląska.

Zobacz także:

Został założony w pierwszej połowie XVIII w. przez Zakon Augustianów i był wówczas przypałacowym parkiem z ogrodami. Znajdowały się tam wtedy kamienne rzeźby i posągi, które niestety nie przetrwały do dziś. W roku 1834 r. ziemie te przeszły w ręce nowego właściciela, rodziny Walterów. Wówczas ogród zamienił się w park krajobrazowy, pojawił się staw, rzeczka (Brochówka) i mosty. Przed wojną na jego terenie stał imponujący, barokowy pałac, który niestety musiał zostać rozebrany w latach 70. XX wieku. Dziś zostały po nim tylko mury oraz taras widokowy. 

Wielką atrakcją Parku Brochowskiego jest labirynt grabowy, który cieszy się popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych. Można tam wejść całkiem za darmo, a celem jest dotarcie do drzewa, które znajduje się w samym środku labiryntu. Choć obiekt nie jest bardzo duży, warto go odwiedzić - to ciekawa przygoda i dla dzieci, i dla dorosłych. A po rodzinnym spacerze można się wybrać na obiad oraz kawę do Restauracji Brochów, która mieści się w jednym z domów gospodarczych należących przed wojną do majątku rodziny Walterów. 

Co warto obejrzeć we Wrocławiu?

Po wycieczce do Parku Brochowskiego koniecznie odwiedźcie też inne ciekawe miejsca we Wrocławiu. Obowiązkowym punktem wycieczki powinna być Panorama Racławicka, czyli imponujące dzieło malarskie o wymiarach 120 x 15 metrów. Obraz o nazwie “Bitwa pod Racławicami” powstał w latach 1893 - 1894 i do dziś można go podziwiać właśnie we Wrocławiu. Niewielu pewnie wie, że dawniej, przed wynalezieniem kina, podobne panoramy cieszyły się duża popularnością i były pokazywane w różnych miastach.

fot: Maciej/AdobeStock

Kolejną ciekawą atrakcją jest Ogród Japoński, czyli bardzo malowniczy park pełen ciekawych zakątków. Polecamy wybrać się tutaj wiosną i latem, gdy wygląda on najpiękniej. Niedaleko znajduje się Hala Stulecia, wybudowana w 1913 r. z okazji setnej rocznicy odezwy “Do mego ludu” (“An Mein Volk”), wydanej we Wrocławiu przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, 17 marca 1813. W niej król apelował do swoich rodaków, by przyłączyli się do walki przeciw Napoleonowi. Obecnie w Hali regularnie odbywają się różnego rodzaju targi, wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, a otoczona jest uroczą pergolą. Naprzeciw Hali Stulecia znajduje się też fontanna multimedialna, gdzie w sezonie odbywają się zapierające dech w piersiach pokazy. 

fot: SirioCarnevalinoj/AdobeStock

Plan jednodniowej wycieczki po Wrocławiu

Gorąco zachęcamy was do spędzenia choć jednego dnia w stolicy Dolnego Śląska, gdzie warto odwiedzić nie tylko labirynt w Parku Brochowskim, ale i wiele innych atrakcji. Oto nasza propozycja takiej jednodniowej wycieczki:

Rano:

Dzień warto rozpocząć od smacznego śniadania w jednym z wielu lokali znajdujących się na wrocławskim Rynku. Polecamy Giselle Cafe Bistro, Le Barometre Bistro & Cocktail Bar oraz Gniazdo. Po śniadaniu przejdźcie się po Rynku, a później na piechotę udajcie na Ostrów Tumski, gdzie możecie podziwiać katedrę św. Jana Chrzciciela. 

fot: Rochu_2008/AdobeStock

W południe:

Po tym spacerze wsiądźcie w samochód lub autobus i pojedźcie do Parku Brochowskiego. Kiedy już odnajdziecie drogę w labiryncie, a dzieci wyszaleją się na placu zabaw, możecie zjeść smaczny obiad w restauracji znajdującej się przy parku.

Po południu:

Po obiedzie wróćcie do centrum, do Panoramy Racławickiej. Stamtąd możecie udać się do Hali Stulecia, a gdy wystarczy wam czasu, zajrzyjcie jeszcze do Ogrodu Japońskiego. 

Wieczór:

Jeżeli macie taką możliwość, polecamy wam, szczególnie latem, przejść się jeszcze raz po Ostrowie Tumskim, ale w trakcie zachodu słońca - wygląda wtedy najpiękniej. Kolację warto zjeść w jednej z restauracji na Rynku, a później przejść się bulwarami nad Odrą.