Niedawno pisaliśmy o tym, jak dużym zainteresowaniem cieszą się takie rzeczy z PRL-u jak znaczki pocztowe oraz fajans z Zakładów Włocławek. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że to nie wszystko. Zainteresowanie kolekcjonerów skupia się także na innych przedmiotach. Nam mogą się one wydawać stare i mające wartość jedynie pamiątkową, jednak znajdą się tacy, dla których będzie to prawdziwy okaz i cenny skarb. Pieniądze z PRL-u, bo o nich mowa, mogą być wiele warte. Warto zatem sprawdzić, czy nie posiadamy ich w domowych zakamarkach. Można na nich bowiem sporo zarobić.

Pieniądze z PRL-u. Dlaczego są tak poszukiwane?

Niektóre pieniądze z PRL-u przedstawiają dla kolekcjonerów bardzo dużą wartość. Z tego powodu cieszą się one wśród nich ogromnym zainteresowaniem. Dla jednych będzie to kwestia wyłącznie wartości sentymentalnej. Dzięki kolekcjonowaniu przedmiotów z tego okresu mogą oni niejako cofnąć się w czasie, powspominać okres dzieciństwa i młodości, a także przywołać ducha minionej epoki oraz docenić świadectwa historii. Możemy to również postrzegać w kategorii tęsknoty za tymi odległymi czasami. Pieniądze z PRL-u są więc dla niektórych swego rodzaju pamiątką za okresem, w którym rzeczywistość kształtowała się zupełnie inaczej. Peerelowskie realia przedstawiały się zgoła odmiennie od tych obecnych. Aktualnie popularność korzystania z kart płatniczych rośnie, zatem pieniądze i monety w fizycznej postaci stają się na swój sposób symbolem.

Zobacz także:

To jednak nie jedyne motywacje, którymi kierują się kolekcjonerzy. Są również tacy, dla których pieniądze z PRL-u stanowią potencjał inwestycyjny. Banknoty i monety z PRL-u mogą bowiem osiągać wysokie ceny i cieszyć się powodzeniem na rynku. Jest to również sposób na gromadzenie kapitału. Wartość takich przedmiotów rośnie z roku na rok. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy są one zachowane w bardzo dobrym stanie lub posiadają inne unikatowe cechy. Tym bardziej należy zatem pamiętać, że zarówno sprzedawanie, jak i kolekcjonowanie starych monet i banknotów, może być bardzo dochodowe. Z pewnością cenne okazy kryją się w domach wielu z nas, warto więc ich poszukać.

Jakie pieniądze z PRL-u są najwięcej warte?

To, jakie pieniądze z PRL-u są najwięcej warte, zależy od wielu czynników. Oczywiście w naszych domach prawdopodobnie znajdą się monety i banknoty z tego okresu, jednak nie wszystkie będą wartościowe. Na to, ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za pieniądze z PRL-u, będzie miało wpływ na przykład to, w jakim stanie zachowały się dane przedmioty. Jeśli są one nienaruszone, nie posiadają zagnieceń, nie są porwane czy też poplamione, ich wartość rynkowa znacznie wzrośnie. Stan zachowania określany jest przez kolekcjonerów w tak zwanej skali Sheldona. Przedmiot może w niej zdobyć od jednego do siedemdziesięciu punktów, przy czym maksymalna liczba punktów jest równoznaczna ze stanem menniczym.

Wpływ na cenę banknotu lub monety może mieć także ich wiek. Często zdarza się, że najstarsze pieniądze z PRL-u, na przykład te z lat 40. i 50., są warte więcej. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia unikalności pieniędzy. Mowa tutaj o takich banknotach i monetach, które były wydawane rzadko, na przykład w związku z określonymi okolicznościami takimi jak rocznice czy też wydarzenia historyczne. Im rzadziej takie pieniądze były emitowane, tym wyższa ich wartość. Bardzo ważne dla określenia tego, ile kolekcjoner będzie w stanie zapłacić za dane monety lub banknoty, jest też obecność wad produkcyjnych. Chodzi tutaj na przykład o błędnie użyte kolory lub elementy nadrukowane w niewłaściwy sposób. 

Ile dostaniemy za pieniądze z PRL-u?

Ceny, które mogą osiągnąć pieniądze z PRL-u, są bardzo zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od wyżej wspomnianych czynników. Monety i banknoty, które były najbardziej powszechne, mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jednak ceny rzadkich okazów sięgają nawet kilkuset złotych. Na przykład za banknot z PRL-u o nominale 100 tysięcy złotych możemy dostać ponad 300 złotych. Na aukcjach można jednak spotkać takie pieniądze z PRL-u, które będą warte nawet kilka tysięcy złotych. Mowa tutaj na przykład o banknocie o nominale 2000 złotych, pochodzącym z roku 1982, który charakteryzuje się błędem drukarskim. Jego proponowana cena to aż 2200 złotych.