Kolor auta potrafi dużo powiedzieć o samym kierowcy. Niektórzy świadomie wybierają taki odcień, który wręcz podkreśla ich osobowość. Dzięki dostępowi chociażby do wysokiej jakości farb w spray’u auto można dziś przemalować nawet w godzinę. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju modyfikacje trzeba zgłosić do odpowiednich instytucji – w przeciwnym razie możemy mieć problem np. z uzyskaniem odszkodowania.
Gdzie zgłosić zmianę koloru auta?
Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane. I choć nie ma obowiązku, by w dowodzie rejestracyjnym uwzględnić kolor karoserii, to w razie jego zmiany, wskazane jest poinformowanie o tym Wydziału Komunikacji. Warto wiedzieć, że w systemie instytucji i tak znajdują się dane dotyczące koloru karoserii. Jeśli więc właściciel nie poinformuje urzędników o tego typu metamorfozie, może mieć później problem np. podczas kontroli drogowej.
Zobacz także:
Co więcej, właściciel auta, którego kolor został zmieniony, powinien poinformować również ubezpieczyciela, u którego kupił OC lub AC. W przeciwnym wypadku dojdzie do rozbieżności między danymi rzeczywistymi, a tymi zawartymi w umowie, co może być utrudnieniem w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania np. gdy dojdzie do kolizji.
Jak najczęściej zmienia się kolor auta?
Obecnie zmiana koloru auta jest banalnie prosta. Jedną z najchętniej wybieranych metod jest malowanie foliami. Dzięki tej technice można szybko odmienić pojazd, który będzie przy tym wyglądał też oryginalnie. Stosowanie folii zmieniających barwę karoserii, w porównaniu z dawniej stosowanymi technikami, jest znacznie mniej inwazyjne. Co więcej, proces nie jest skomplikowany i dlatego też obecnie cieszy się dużą popularnością.
Pierwszym etapem malowania auta kolorową folią jest detailingowe mycie. Ma ono na celu usunięcie z karoserii wszystkich zanieczyszczeń i wymaga zastosowania narzędzi takich jak: szampon samochodowy, separator brudu, aktywna piana, myjka ciśnieniowa, glinka do lakieru oraz ręczniki z mikrofibry i pędzelki ułatwiające odrywanie brudu. Podczas mycia wstępnego na karoserię nakłada się wybrany środek czyszczący. Później za pomocą pędzelków usuwa się brud z ramek drzwi i uszczelek.
Następnie karoserię zaczyna się myć delikatną rękawicą z mikrofibry, zamoczoną wcześniej w wodzie z szamponem. Jeśli wciąż znajdować się będą na niej zabrudzenia, wówczas konieczne bywa zastosowanie glinki do lakieru, masy plastycznej, która podczas pocierania zbiera brud. Na końcu pozostaje tylko osuszyć lakier, który będzie już gotowy do dalszych prac. Na końcu na oczyszczoną karoserię przykleja się kolorową folię.
Gdy mowa o zmianie koloru auta, właściciele mają dziś ogrom możliwości. Ogranicza ich tylko wyobraźnia i budżet. Malowanie z wykorzystaniem folii kosztuje przeciętnie od 7 do 9,5 tys. zł. Doceniane jest za to, że ogranicza ryzyko wystąpienia korozji i chroni karoserię przed promieniami UV.
Jaki kolor najczęściej wybierają właściciele aut?
W 2022 roku firma Axalta Coating System ustaliła, że kolorem najchętniej wybieranym przez użytkowników aut jest biały – zdecydowało się na niego 35% badanych. Dane te zawarte zostały w Globalnym Raporcie Popularności Kolorów. Na drugim miejscu znalazł się kolor czarny, wybrany przez 21% badanych, a na trzecim miejscu kolory szary – wybrało go 19% respondentów. Z badania firmy Carcraft płynie z kolei wniosek, że najchętniej wybieranym kolorem przez brytyjskich kierowców jest srebrny, a tuż za nim niebieski. Wśród Brytyjczyków mniejszą popularnością cieszy się czarny i czerwony kolor karoserii.