Konkurs World Architecture Festival to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektonicznej. Projekt przyciąga specjalistów i ich dzieła z całego świata, a Polacy mogą mieć w tym roku szczególne powody do dumy, ponieważ tegoroczna edycja (odbywająca się w Singapurze) przyniosła sukces polskiej pracowni architektonicznej Tremend i jej projektowi Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Nowoczesny budynek zdobył najwyższe noty jury! Co sprawia, że jest taki wyjątkowy?

Kiedy został zbudowany dworzec w Lublinie i co go wyróżnia?

Lubelski Dworzec Metropolitalny został oddany do użytku publicznego dopiero w styczniu 2024 roku. Projekt jest ważną częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Ma ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych i łączy ze sobą różne formy komunikacji miejskiej i międzynarodowej.

Zobacz także:

Dworzec wyróżnia się charakterystycznym dachem w kolorze zielonym, który pełni funkcję rekreacyjną. Jest wsparty potężnymi ażurowymi słupami, a wewnątrz budynku można znaleźć aż 43 stanowiska przeznaczone dla autobusów. Co więcej, w środku znajduje się też parking, miejsca na rowery, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dworzec w Lublinie wychodzi również na przeciw nowoczesnym rozwiązaniom ekologicznym i ma jedynie w minimalnym stopniu wpływać na środowisko. 

Od początku mieliśmy pomysł na wygląd dworca. Zaprojektowaliśmy obiekt składający się z większej, zewnętrznej bryły, w której zamknięta jest druga, mniejsza – niczym pudełko w pudełku, co prócz kwestii estetycznych i interesującego strefowania funkcji ma istotne znaczenie przy redukcji kosztów ogrzewania - mówi architektka Magdalena Federowicz-Boule z biura Tremend.

Ogrzewana jest część wewnętrzna, która pośrednio oddaje ciepło otaczającej, mniej wymagającej, zamkniętej przestrzeni większej. Zastosowaliśmy również system rekuperacji i pompy gruntowe, by zoptymalizować ten proces - dodaje.

Jak podkreślają architekci z pracowni Tremend, przy tworzeniu projektu zależało im, aby nie był to zwykły budynek, ale i punkt na mapie miasta, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli się zrelaksować i odpocząć.

Jakie kategorie należy spełnić, aby dostać wyróżnienie w konkursie?

World Architecture Festival to wydarzenie podczas którego projektanci z całego świata prezentują swoje innowacyjne pomysły na wizualizacje. Konkurs jest tak prestiżowy, że nagroda, którą można zdobyć za najwyższe notowania od specjalnej komisji, jest często nazywana „architektonicznym Oscarem”. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w Singapurze, lubelski dworzec konkurował z wieloma wspaniałymi projektami, włączając w to światowych projektantów.

Aby mieć szansę na zdobycie wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie, należy przede wszystkim postawić na oryginalne rozwiązania projektu i spełnić warunki zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie pomysłów, które okazują się przyjazne środowisku i minimalizują ryzyko negatywnego wpływu na otoczenie, ale jednocześnie bez utraty wydajności.

Co jeszcze zobaczyć w Lublinie?

Lublin to miasto, które okaże się idealną opcją dla tych, którzy planują jednodniową wycieczkę, weekend lub nawet dłuższy urlop. Sercem miasta jest bez wątpienia Stare Miasto i właśnie od tego najlepiej zacząć zwiedzanie. Tam możesz zatrzymać się w jednej z uroczych kawiarni lub spróbować tradycyjnych przysmaków w lokalnych restauracjach.

Następnie udaj się do Zamku oraz na Wzgórze Zamkowe, na którym rozciąga się malownicza panorama całego miasta. Kolejnym punktem na mapie jest wyprawa labiryntem Lubelską Trasą Podziemną, a po przechadzce koniecznie wybierz się do bajkowego Ogrodu Saskiego, gdzie można odpocząć po kilkugodzinnym zwiedzaniu. Lublin oferuje znacznie więcej, więc jeśli planujesz wybrać się tam na weekend, miasto z pewnością dostarczy ci niesamowitych atrakcji i wspomnień.