Mszyce to małe owady, które osiągają wielkość od jednego do czterech milimetrów. Można je spotkać w różnych kolorach. Ich ciała są wydłużone i cienkie, a odnóża długie. Jeśli zauważymy, że liście rośliny stały się poskręcane albo pokryte lepką substancją, to znak, że mszyce mogły zaatakować. Warto sprawdzić zwłaszcza spód liści, ponieważ lubią się tam ukrywać. Aby pozbyć się mszyc, nie trzeba od razu inwestować w środki chemiczne. Domowy sposób na mszyce jest banalnie prosty, a potrzebujemy do niego tylko czosnku i wody.
Domowy sposób na mszyce. Wystarczy jedna rzecz
Mszyce mogą bardzo zaszkodzić naszym roślinom, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć, nawet jeśli pojawiło się ich jedynie kilka. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na pozbycie się mszyc z kwiatów. Domowy sposób na mszyce jest tani, a potrzebny składnik łatwo dostępny. Jak przygotować roztwór? Potrzebujemy do tego trzech główek czosnku i wody. Czosnek drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę. Następnie zalewamy pięcioma litrami wody. Wywar musi odstać dobę, a kiedy będzie gotowy, podlewamy nim roślinę i robimy oprysk, korzystając z butelki z atomizerem. Proporcje można oczywiście zmniejszyć, jeśli tak duża ilość roztworu nie jest potrzebna.
Zobacz także:
Które kwiaty odstraszają mszyce?
Aby mszyce nie stały się naszym problemem, warto wiedzieć, jakie kwiaty odstraszają te insekty. Można z nich stworzyć w ogrodzie naturalną barierę. Wtedy należy posadzić je w większych ilościach. Do takich roślin należy lawenda, której silny zapach działa na mszyce jak naturalny odstraszacz. Dodatkowo ten kwiat przyciąga wiele pożytecznych owadów, które żywią się mszycami. Ciekawym przypadkiem jest nasturcja, która nie odstrasza mszyc, lecz wręcz je wabi. Dzięki temu insekty nie obsiądą innych roślin. Podobnie jak nasturcja, uwagę mszyc odwróci nagietek. Z kolei bardzo pożytecznym kwiatem jest aksamitka, która odstrasza nie tylko mszyce, lecz także komary, nornice i krety.
Które zioła odstraszają mszyce?
Nie tylko niektóre kwiaty stanowią naturalną barierę przed mszycami. Do takich roślin należą również zioła. Wśród nich wyróżnia się bylicę piołun. Jej zapach silnie oddziałuje na mszyce, którego te insekty bardzo nie lubią. Z sadzeniem bylicy należy jednak uważać, ponieważ wydziela substancje, które są niekorzystne dla innych roślin. Z kolei mięta dezorientuje mszyce. To sprawia, że nie jest im tak łatwo znaleźć roślinę, którą mogą się pożywić. Ciekawie działa natomiast ruta, która produkuje gorzką substancję. Jest ona wydzielana go gleby i pobierana przez okoliczne rośliny, co powoduje, że ich soki przestają być atrakcyjne dla mszyc.