Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej trafiło na prestiżową listę „World's Greatest Places 2025” przygotowaną przez magazyn „Time”. To nie tylko ogromne wyróżnienie dla polskiej kultury, ale też znak, że nowa architektura i sztuka współczesna zyskują międzynarodowy rozgłos. Biała bryła z placu Defilad budzi emocje - od zachwytu po kontrowersje.

Warszawski MSN wyróżniony przez magazyn „Time”

​Magazyn „Time” umieścił Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w swoim corocznym zestawieniu „World's Greatest Places 2025”, wyróżniając najciekawsze miejsca na świecie warte odwiedzenia w nadchodzącym roku. 

Zobacz także:

„Stalinowski wieżowiec długo dominował nad pejzażem Warszawy, ale błyszcząca, śnieżnobiała kostka staje się symbolem ery postkomunistycznej w stolicy Polski, choć jej powstanie zajęło aż dwie dekady. (...) Uderzająca prostota Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprzecza jego mocy. (...). Wewnątrz symetrycznie poprowadzone schody są imponującą zapowiedzią uderzającego projektu nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners” ​- podkreśliła redakcja magazynu.

fot. Marysia Zawada/REPORTER/East News

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej wzbudził skrajne emocje

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwarta jesienią 2024 roku, wzbudziła różnorodne reakcje wśród mieszkańców Warszawy i krytyków architektury. Projekt amerykańskiego architekta Thomasa Phifera, charakteryzujący się minimalistyczną, białą bryłą, spotkał się zarówno z uznaniem, jak i krytyką. Zwolennicy podkreślają jego prostotę i elegancję, widząc w nim symbol nowoczesnej Warszawy. Krytycy natomiast zarzucają budynkowi nadmierną skromność i brak wyrazistości, twierdząc, że nie wykorzystano w pełni potencjału tej prestiżowej lokalizacji. Niemniej jednak, obecność MSN-u w centrum stolicy oraz jego międzynarodowe wyróżnienia, takie jak te od magazynu „Time” czy portalu Lonely Planet, świadczą o rosnącym znaczeniu tej instytucji na kulturalnej mapie świata. ​

Aktualne wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Od 21 lutego do 5 października 2025 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentowana jest wystawa zatytułowana „Wystawa niestała. 4 × kolekcja”. Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja zbiorów MSN-u w nowej siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 103. Ekspozycja obejmuje ponad 150 prac niemalże stu artystów i artystek, powstałych od lat 50. XX wieku do współczesności. Dzieła zostały podzielone na cztery sekcje tematyczne, oferując różnorodne perspektywy interpretacji. Wśród prezentowanych twórców znajdują się zarówno polscy artyści, jak Magdalena Abakanowicz czy Artur Żmijewski, jak i zagraniczni, tacy jak Gülsün Karamustafa czy Cecilia Vicuña. ​