Zupa grzybowa to jedno z dwunastu obowiązkowych dań na wigilijnym stole i choć przepisów na tę aromatyczną potrawę jest wiele, to okazuje się, że można sprawić, by była jeszcze bardziej aromatyczna niż dotychczas. Wszystko za sprawą sekretnego i dla niektórych dość nietypowego składnika, który w przepisie na zupę grzybową jest niezwykle doceniany przez słynnego krytyka kulinarnego, Roberta Makłowicza.
Jak przygotować tradycyjną zupę grzybową?
Zupa grzybowa jest przygotowywana na bazie grzybów leśnych. Najczęściej są to prawdziwki, podgrzybki lub borowiki. Poza sezonem można ją przygotować z suszonych zapasów zebranych w okresie jesiennym lub nawet z gotowych mrożonych mieszanek. Można ją wykonać na wiele sposobów, w różnych postaciach, na przykład o gęstszej lub rzadszej konsystencji.
Zobacz także:
Wśród dodatków do zupy wybiera się zwykle ziemniaki, makarony, łazanki lub grzanki, ale równie dobrze smakuje również sam wywar. Zaletą jest także dość proste, szybkie i niewymagające wielu produktów przygotowanie. Do wykonania aromatycznej zupy grzybowej potrzebujesz zaledwie kilku składników, takich jak grzyby, masło, cebula, bulion, śmietanka oraz przyprawy.
Zupa grzybowa z przepisu Roberta Makłowicza
Choć jak już wyżej wspomniano, do przygotowania zupy grzybowej nie jest potrzebnych wiele składników, to smak tradycyjnej potrawy można wzbogacić o jeszcze jeden dodatkowy produkt, dzięki któremu danie nabierze wyjątkowo aromatycznego wyrazu. W wersji Roberta Makłowicza przepis jest bowiem uzupełniony o wino porto. Choć dla wielu ten wybór może wydawać się nietypowy, już tylko jeden kieliszek napoju sprawi, że leśny aromat wyostrzy się i z pewnością nada tradycyjnemu przepisowi nieoczywistej głębi.
Jakie składniki należy przygotować?
Aby przygotować zupę grzybową według przepisu Roberta Makłowicza, musisz zgromadzić kilka kluczowych produktów.
Składniki
- 1 litr bulionu warzywnego
- 500 g świeżych grzybów leśnych
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 kieliszek wina porto (około 100 ml)
- pół szklanki śmietanki kremówki
- 2 żółtka
- natka pietruszki do dekoracji (opcjonalnie)
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie zupy grzybowej krok po kroku
Krok 1
Pierwszy krok do przygotowania zupy grzybowej z przepisu Roberta Makłowicza należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia wszystkich zabrudzeń z grzybów i pokroić je na mniejsze kawałki. Następnie obierz cebulę z łupin i posiekaj na drobno.
Krok 2
Rozpuść masło na patelni, a gdy będzie już odpowiednio rozgrzane, wrzuć cebulę i pozostaw do zeszklenia. Dodaj pokrojone grzyby i smaż wszystko przez około 10-15 minut. Pod koniec całość dopraw solą i pieprzem do smaku i wsyp łyżkę mąki, by powstała zasmażka.
Krok 3
Do przygotowanego wcześniej bulionu możesz teraz stopniowo dodać podsmażone grzyby i cebulę, tak, aby nie powstały grudki. Zupę pozostaw na włączonym palniku jeszcze przez około 30 minut, aż wszystko się połączy.
Krok 4
Teraz przyszedł czas na sekretny składnik Roberta Makłowicza. Zgodnie z zaleceniami krytyka kulinarnego przygotuj kieliszek wina porto i wlej go do gotującego wywaru. Gotuj przez kolejne 10 minut, aby alkohol odparował, a składniki nabrały ostrzejszego aromatu.
Krok 5
W osobnej misce połącz śmietankę kremówkę z żółtkami i powoli wlej mieszankę do zupy, cały czas dokładnie mieszając aż do zgęstnienia wywaru. Jeśli jest to konieczne, dopraw grzybową solą i pieprzem. Na wierzchu możesz ozdobić danie posiekaną natką pietruszki, koperkiem lub kilkoma grzankami.
Czym charakteryzuje się wino porto?
Wino porto wywodzi się z portugalskich winnic i oryginalnie jest wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro w północnej części kraju. Napój charakteryzuje się słodkim lub półsłodkim smakiem i w zależności od odmiany może być ciemnoczerwone lub białe.
Choć odmian jest wiele, można w nich znaleźć wspólne aromaty, takie jak wanilia, dąb i delikatnie korzenny posmak. Cena wina może różnić się w zależności od zawartego alkoholu i od tego, jak długo napój dojrzewał.