Polska skrywa wiele interesujących miejsc, o których głośno się nie mówi. Jednym z nich jest „mała Finlandia” położona w sercu Karkonoszy. Malownicza okolica, ogrom atrakcji i możliwość zobaczenia prawdziwych reniferów sprawia, że przez chwilę możemy poczuć się tam dosłownie jak w Laponii.

Gdzie mieści się „mała Finlandia”?

„Mała Finlandia” to obiegowa nazwa wioski o nazwie Kalevala. Perła Karkonoszy mieszcząca się w Borowicach została stworzona na podobieństwo finlandzkiej Laponii. Trzeba przyznać, że lokacja ta robi piorunujące wrażenie.

Zobacz także:

Na zwiedzających czekają niezapomniane atrakcje. Wśród nich możliwość podziwiania prawdziwych reniferów, pokaz zorzy polarnej, którą możemy obejrzeć za pośrednictwem gogli VR oraz cała masa atrakcji dodatkowych takich jak: sauny, beczki kąpielowe, namioty z grillami i możliwość zakupu produktów w Finlandii.

„Mała Finlandia” zachwyca starannością wykonania

„Mała Finlandia” to miejsce dopieszczone niemalże w każdym calu. Twórcy atrakcji zadbali nawet o sprowadzenie namiotów z północnej Norwegii, a do budowy tego kompleksu zatrudniono ekspertów z Finlandii.

Aż trudno wyobrazić sobie, z jak ogromną inwestycją mamy do czynienia. Stylizowana na Laponię wioska umiejscowiona została w okolicy pasma górskiego, które pod względem flory i fauny łudząco przypomina wspomnianą Laponię.

Mało tego, do budowy tamtejszych budynków wykorzystano finlandzkie drewno, sprowadzono zwierzęta kojarzące się z wioską świętego Mikołaja, a całość osadzono w zapierającym dech w piersiach krajobrazie. Kto wie, być może przechadzając się w tamtejszej okolicy, natrafimy nawet na świętego Mikołaja i jego sanie?

Ile kosztuje zwiedzenie „małej Finlandii”?

Ile kosztuje zwiedzenie „małej Finlandii”? Stosunkowo niewiele. Bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy 25 zł. Trzeba przyznać, że nie jest to wygórowana cena, jak za atrakcje, z jakimi będziemy mieli do czynienia. Jedynym mankamentem jest niska dostępność turystyczna. Obiekt otwarty jest dla zwiedzających jedynie w soboty i niedzielę. Turyści wpuszczani są do środka w dwóch turach – o 12.00 i o 14.00.

Dla osób oczekujących od „małej Finlandii” czegoś więcej mamy jednak dobrą wiadomość. W wiosce o nazwie Kalevala możecie przenocować za dodatkową opłatą. Przy widoku Karkonoszy w blasku porannego słońca oraz możliwości wypicia kawy w towarzystwie reniferów cena tego noclegu ma drugorzędne znaczenie, nieprawdaż?

Wybierasz się w Karkonosze? Koniecznie zobacz te atrakcje

„Mała Finlandia” to jednak niejedyna atrakcja Karkonoszy. Wybierając się w ten region Polski, koniecznie zapoznajcie się z innymi wartymi odwiedzenia perełkami regionu. Najwyższe pasmo Sudetów oferuje co najmniej kilka interesujących miejsc, do których warto się udać. Warto wspomnieć chociażby o najwyższym szczycie tego pasma górskiego – Śnieżce – na którego szczycie znajduje się między innymi budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Polecamy wstąpić również do najsłynniejszego kurortu wypoczynkowego w Karkonoszach, czyli do Karpacza, który oferuje mnogość torów saneczkowych i tras narciarskich, a przy tym bogatą ofertę luksusowych hoteli z basenami i SPA.

Jeśli jednak wyjazd bez szczypty historii byłby dla was nieudany, polecamy udać się do największego zabytku w regionie – 800-letniej świątyni Wang, w której do dziś podziwiać możemy elementy sztuki nordyckiej.

Nie zapomnijcie wstąpić również do stolicy Karkonoszy – Jeleniej Góry. Rynek z kolorowymi kamienicami, podróż wydrążonymi tunelami pod Wzgórzem Kościuszki, czy Kościół Łaski, to tylko część z całej mnogości atrakcji, które możecie znaleźć w tym mieście.