Ostatnie tygodnie okazały się niepokojące pod względem odkrycia nowych ognisk niebezpiecznego i od lat zapomnianego wirusa polio. Bakterie wykryto w ściekach kilku europejskich miast. Choć jak dotąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie odnotowało żadnych przypadków zachorowań na niebezpieczny wirus, eksperci ostrzegają, że istnieje ryzyko wybuchu światowej epidemii. Specjaliści wskazują również regiony, w których niebezpieczna choroba może rozwinąć się w wyjątkowo szybkim czasie. Kogo dotyczą wydane ostrzeżenia i jak się uchronić przed zakażeniem?

Wirus polio zagrożeniem dla Europy

Wirus polio, znany również jako choroba Heinego-Medina, był do niedawna uznany jako całkowicie wyeliminowany w Europie, a na arenie międzynarodowej liczba przypadków zachorowań zmniejszyła się w 99%.

Zobacz także:

Ten stan utrzymywał się aż od 2002 roku, ale w ostatnich tygodniach eksperci WHO ostrzegają przed możliwym powrotem choroby w związku z pojawieniem się nowych ognisk w wielu europejskich miastach. Niepokojące doniesienia płyną między innymi z Niemiec, Hiszpanii czy także z Polski.

Jak dotąd żaden kraj nie odnotował zakażenia tym niebezpiecznym wirusem, ale eksperci podkreślają, że taki scenariusz nie jest wykluczony w przyszłości. Szczególnie zagrożone są państwa, w których w przeszłości nie wdrożono szerokiego programu szczepień ochronnych. WHO apeluje, że nawet jeden wykryty przypadek jest sytuacją nadzwyczajną i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony władz.

Obecnie na rynku dostępne są dwie szczepionki przeciwko zachorowaniu na groźny wirus. Jedna z nich jest inaktywowana (IPV), a alternatywną wersją jest szczepionka doustna (OPV).

Czy Polacy są dobrze zabezpieczeni przed polio i jak dochodzi do zakażenia?

Według danych podanych przez ekspertów, w Polsce sytuacja jest alarmująca, gdyż wskaźnik zaszczepienia ochronnego przeciw wirusowi polio jest niemal najniższy w porównaniu do innych mieszkańców krajów europejskich. Co więcej, z raportów wynika, że w latach od 2012 do 2021 roku w całej Unii Europejskiej mogło nie zostać zaszczepionych prawie 2,5 mln dzieci, a to stwarza doskonałe warunki dla rozwoju i szybkiego rozprzestrzeniania niebezpiecznej choroby. WHO podkreśla, że wirus stanowi zagrożenie szczególnie dla małych dzieci poniżej 5. roku życia.

Do zakażenia wirusem polio może dojść na przykład poprzez zażycie zanieczyszczonej wody, żywności, poprzez kontakt z powierzchnią, która zawiera bakterie wywołujące chorobę lub drogą kropelkową. Często zdarza się, że pomimo zainfekowania organizmu, wirus nie daje żadnych objawów. Czasami mogą wystąpić dolegliwości, takie jak ból głowy, wymioty, nudności czy biegunka. W momencie zaawansowanego rozwoju choroby, wirus atakuje cały układ nerwowy, co może doprowadzić do paraliżu ciała lub zapalenia opon mózgowych, a w konsekwencji do śmierci.

Jaki sposób leczenia stosuje się w momencie zakażenia polio?

W obliczu pojawiania się coraz większej liczby ognisk groźnego wirusa w krajach europejskich, wiele osób zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć się przed zakażeniem tą groźną chorobą. Eksperci WHO podkreślają, że niestety nie istnieje żadna skuteczna forma leczenia, która pozwoliłaby na szybki powrót do zdrowia.

Jedynym sposobem w przypadku zachorowania na tę niebezpieczną chorobę jest zastosowanie terapii, która polega na łagodzeniu objawów wywołanych wirusem i wsparciem pacjenta w dalszej rekonwalescencji.