Do najważniejszych zadań Agencji Mienia Wojskowego należy m.in. gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa, który został jej powierzony i użyczony. Może więc sprzedawać ruchomości i nieruchomości należące do wojska. Na organizowanych przez nią przetargach na sprzedaż wystawiane są niekiedy m.in. kultowe auta, popularne jeszcze w czasach PRL-u. Oprócz nich znaleźć tu można również wiele cennych pamiątek wojskowych. Zainteresowanych nie brakuje. 

Co sprzedają Agencje Mienia Wojskowego?

Oferta sprzedażowa Agencji Mienia Wojskowego dostępna jest na stronie głównej instytucji – znajduje się w zakładce „Sprzęt wojskowy i wyposażenie". Tam z kolei zobaczymy daty najbliższych przetargów i ofertę przetargową – po włączeniu jej, pojawi się lista dostępnych przedmiotów i ich ceny. Wśród nich pojawiają się niekiedy produkty znanych marek np. Karcher. AMW sprzedaje także m.in. sprzęt militarny i odzież. Tym, co przyciąga kupców z całego kraju nierzadko są też auta:

Zobacz także:

Samochodów nie można kupić od ręki — są dostępne wyłącznie w ramach przetargów, zazwyczaj są to przetargi pisemne publiczne — należy wcześniej wpłacić wadium. Po ogłoszeniu wyników osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę, aby odebrać pojazd musi dokonać wpłaty, a jego odbiór następuje w terminie uzgodnionym z jednostką. Nabywca może korzystać z pojazdu bez ograniczeń, zgodnie z jego przeznaczeniem – powiedziała Katarzyna Wysocka-Lipińska z Agencji Mienia Wojskowego, cytowana przez WP Finanse.

W jednym z nowych przetargów AMW dostępny jest m.in. wojskowy Honker, kultowy pojazd z okresu PRL-u – za model wyposażony w wyciągarkę, co jest dodatkowym atutem, zapłacić trzeba 8 tys. zł. Przedmiotów dla fanów motoryzacji jest znacznie więcej  – w ofertach Agencji Mienia Wojskowego pojawiają się nawet części do Mercedesów czy kabina do auta Star. Niekiedy jednak stan techniczny pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Nie ma co się dziwić, ponieważ auta trafiają na przetarg prosto z jednostek.

Istnieje również możliwość obejrzenia pojazdu przed licytacją, niezależnie od jego rodzaju, czy to samochodu osobowego, ciężarowego, czy ciągnika — mówi Wysocka-Lipińska, cytowana przez WP Finanse.

Pieniądze zarobione podczas przetargów trafiają do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kto najczęściej poszukuje starych militariów? 

Kolekcjonerskie i historyczne przedmioty związane z wojskiem mają w Polsce duże grono entuzjastów. Do tej grupy zaliczają się także muzea, poszukujące rekwizytów do swoich kolekcji. Militaria interesują również pasjonatów myślistwa, a nawet sztuki – zarówno przez jednych, jak i drugich często poszukiwane są umundurowania i oporządzenia żołnierskie np. naszywki, kokardy, naramienniki, czapki i sznury. 

W cenie są także akcesoria takie jak sztućce, plecaki, maski i saperki. Wskazanie tylko jednej grupy cennych przedmiotów jest niemożliwe – każdy szuka czegoś innego. Nie zmienia to faktu, że za rzadko spotykane przedmioty miłośnicy militariów potrafią zapłacić sporo. Jest to rynek mimo wszystko niszowy.